Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Forintban harcolnak a spekulánsok - össztűz a sáv ellen
A szlovák korona ingadozási sávjának eltolása devizabombaként robbant a forintpiacon is. Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője a Gazdasági Rádióban elmondta: az ingadozási sáv magyarországi eltörlésére irányuló spekulációs törekvések mindenféle gazdaságpolitikai alapot nélkülöznek
A szlovák korona ingadozási sávjának eltolása devizabombaként robbant a forintpiacon is - pedig a két ország gazdaságának állapota alapvetően eltér. A külföldi nagybefektetők kaszálnak az erős forinton, a magyar exportőrök viszont szívhatják a fogukat. Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője a Gazdasági Rádióban elmondta: az ingadozási sáv magyarországi eltörlésére irányuló spekulációs törekvések mindenféle gazdaságpolitikai alapot nélkülöznek
Az Európai Központi Bank pénteken 22 órakor jelentette be, hogy a szlovák korona sávközepét 8,5 százalékkal 35,4424-re emeli az euróval szemben. A befektetők ezt követően elkezdtek spekulálni egy esetleges magyarországi sáveltörlésre, amely az elmúlt időszakban már komolyan foglalkoztatta a piacokat. Az eredmény: hétfő hajnalban mindössze 245 forintot adtak egy euróért.
A két ország helyzete azonban lényegesen különböző - hívta fel a figyelmet az elemző. Szlovákia gazdasága dübörög, az ország már az euró előszobájaként emlegetett ERM-II árfolyamrendszer tagja. A magyar gazdaság helyzete azonban korántsem nevezhető rózsásnak: a forint további erősödésének fundamentális okai gyakorlatilag nincsenek – mondta el Sarkadi Szabó Kornél.
Az árfolyamsáv eltörlésének célja a forint árfolyamának mesterséges igazítása lehetne az infláció leszorítása és a kamatkiadások csökkentése érdekében. A pénzromlás ütemének javítását azonban az elkövetkező években elsősorban nem devizapiaci műveletekkel, hanem a gazdaságpolitika hitelességének helyreállításával kellene végrehajtania a kormánynak.
Bár az elvárt adó mint bevételi forrás megbukott, a gazdaságpolitika hitelessége kezd gyökeret verni a piacokon. A nagybefektetők ugyanis csak 1-2 évre tekintenek előre: ha tetszik nekik, amit ilyen időtávra látnak, befektetnek. Márpedig úgy tűnik, a 2007-es célok teljesülni fognak, és ezt a piac mindenképp pozitívan értékeli – fogalmazott az elemző. Ha azonban a szocialista párt 2009-ben a népszerűségi mutatókkal elégedetlen lesz, és két kézzel kezdi szórni a pénzt, a reformok felpuhulhatnak. A külföldi befektetők erősen bíznak a kormány reformjaiban, ez a bizalom azonban bármikor megfordulhat.
Hallgassa meg a teljes interjút! A riporter Borbély Péter. 1. rész 2. rész
Az árfolyamsáv eltörlése mellett érvelők arra hivatkoznak: egy ilyen intézkedés teret nyitna egy újabb kamatcsökkentési sorozatnak, amely enyhítené a magyar költségvetés kamatkiadási terheit – akár 100-200 milliárd forinttal is. Az erősebb forint ezen kívül a devizahitelesek törlesztőrészleteit is mérsékelné. A hatások azonban csak rövidtávon jósolhatóak meg. Közép- és hosszú távon a következmények már nem ennyire egyértelműek: bár a sáveltörlés egy komolyabb forinterősödés lehetőségét megteremti, a globális környezet megváltozása esetén nem véd meg egy jelentős forintgyengüléstől.
A Goldman Sachs elemzése szerint az MNB-nek a sáv eltörlésével alacsonyabb kockázati prémiumokat kellene fizetnie, és hosszú távon hatékonyabban tudná alacsonyan tartani az inflációt. A ház szerint lenne értelme a forintsáv eltörlésének, különösen azért, mert így ugyanazt az inflációs célt alacsonyabb kamatszinttel el lehet érni. Részletek...
A külföldi spekulánsok érdeke a minél erősebb forint. A kezükben lévő magyar állampapírok állománya hónapról hónapra újabb csúcsokat dönt, és a "londoniak" nagyösszegű long forint-pozícióban vannak. A további esetleges forinterősödési hullámok pedig akár 240-es árfolyamszint alatti kiszállást is lehetővé tesznek.
Az exportvezérelt gazdaság szempontjából jóval kevésbé kedvező az izmos forintárfolyam, bár Magyarország esetében az export erősen importfüggő, így a devizapiaci hullám hatása némileg mérsékelten jelentkezik. Mindazonáltal a külföldi értékesítéssel foglalkozó vállalkozóknak korántsem mindegy, hogy 230 vagy 260 a forint/euró árfolyam.
Érdemes a carry traderek szemével is figyelni az eseményeket: ha a jen elkezd erősödni, és megindul a pozíciók zárása és a jenben korábban felvett hitelek visszafizetése, akkor megindulhat a magyar befektetési piacokon jellemzőbb svájci frank alapú hitelek visszafizetése is. Ennek következménye pedig további tőzsdei gyengülés lehet. Az érintett tőke hatalmas: a legóvatosabb becslések is ezer milliárd dolláros globális carrytrade-pozíciókról beszélnek.
Sarkadi Szabó Kornél elmondta: szerencsés lenne az adott helyzetben a jegybank részéről egyfajta szóbeli intervenció: megnyugtatná a piacot, ha az árfolyammal kapcsolatos felelősségen osztozó kormány és a jegybankelnök ismételten hangsúlyozná, hogy mik a tervek a forint árfolyamingadozási sávjával. A spekulánsok már – a sáv erős szélét jelentő - 240 forintos euróról beszélnek. A trükközés azonban kivédhető, ha a jegybank közzéteszi konkrét, egyértelmű, világos álláspontját.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár