A kedvező devizapiaci trend megtörése azonban nem hungarikum, kivétel nélkül minden feltörekvő piaci fizetőeszköz veszített az értékéből a múlt hét folyamán. A zloty például akkor élte meg az elmúlt fél év legnagyobb heti gyengülését. Az idén a világ második legrosszabbul teljesítő devizája címet kiérdemlő cseh korona 1,3 százalékos heti gyengülés után várja a hétkezdetet.
A magas hozamú devizák (mint a török líra, a dél-afrikai rand, illetve a zloty vagy a forint) esésének hátterében a dolláralapú instrumentumok emelkedő hozamszintje áll. Ennek nyomán ugyanis szűkül a fejlődő piaci kamatelőny.
Az elemzők többsége a 260 forintos szint fölé várja a hazai deviza árfolyamát a következő hónapokban. |
Bár az első megrázkódtatáson már túljutottunk, még csak a gyengülési szakasz közepén tartunk – reagált Barcza György, az ING Bank elemzője a múlt heti forintgyengülésre. Úgy tűnik ugyanis, hogy véget ért az elmúlt hathavi trend, amelyben a stabil dollár/euró árfolyam és a stabil amerikai részvénypiac mellett a fejlődő kötvény- és részvénypiacoknak volt terük az erősödésre. Az amerikai kamatemelési várakozások újabb fellángolása nyomán megnőtt a dollár/euró árfolyam volatilitása, amely megingatta a fejlődő piaci befektetőket.
Magyar viszonylatban is minden fronton teljes a bizonytalanság. A tavaszi inflációs pálya továbbra is ködbe vész, míg a jegybankelnökváltás körüli bizonytalanságok folyamatosan csökkentik a jegybanki hitelességet. A kockázatok emelkedésével párhuzamosan pedig csökkent a forint vonzereje, hiszen egyre több piaci szereplő fél a jegybanki szigor fellazulásától. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a múlt hétfőn szigorítania kellett volna a magyar jegybanknak – emelte ki Barcza –, elsősorban ugyanis nem az számít, hogy 8 vagy 8,25 százalék az alapráta. Az MNB-nek azonban tudomásul kell vennie, hogy az infláció letörésének és alacsonyan tartásának nincs más alternatívája, mint a szigorú, kiszámítható és hiteles monetáris politika. Az inflációs és monetáris politikai kép kitisztulásáig azonban inkább a 262–265 forintos árfolyamszinten mozoghat a hazai deviza.
A következő napokban 5-6 forintra tágulhat a január tizedike óta pár forintos kereskedési sáv – vélekedik Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír vezető elemzője. A tízéves amerikai hozamok gyorsuló emelkedése nyomán ugyanis sorra jelennek meg a profitrealizáló befektetők. A kockázati prémium további szűkülése nyomán egyértelmű a további forintgyengülés, az azonban egyelőre nem látszik, hogy sávos kereskedéssel folyamatosan veszít-e értékéből a hazai fizetőeszköz, vagy egy hirtelen ugrással egy nap alatt gyengül 260 forint fölé a kurzus.