1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint ingadozási sávjának felszámolása "a korai eurócsatlakozási törekvés vereségének elismerése", Budapest azonban helyesen járt el annak elfogadásával, hogy Magyarország nem jár élen az euró felé vezető úton, áll a Financial Times csütörtöki vezércikkében.
A forint ingadozási sávjának felszámolása "a korai eurócsatlakozási törekvés vereségének elismerése", Budapest azonban helyesen járt el annak elfogadásával, hogy Magyarország nem jár élen az euró felé vezető úton, áll a Financial Times csütörtöki vezércikkében.

A londoni gazdasági napilap felidézi, hogy az euróbevezetés előfeltételeként két évet el kell tölteni az ERM-II. átváltási mechanizmusban, amely ugyanúgy működik, mint a Magyarország által éppen most felszámolt rendszer. Az elemzés szerint azonban a magyar kormánynak komoly gazdasági gyengeségeket kell orvosolnia, mielőtt olyan "szépészeti ügyekre összpontosítana, mint az eurócsatlakozási dátumok".

A magyar gazdasági növekedés a leggyengébb az EU-ban, és ezt magas infláció kíséri.
Ennél is rosszabb azonban, hogy jóllehet az ikerdeficit csökken, a magyar gazdaságra túlméretezett közszféra nehezedik, amely a GDP-nek mintegy a felét "lenyeli", áll az elemzésben. A Financial Times szerint még gazdag nyugat-európai országok is küszködnek, hogy ilyen közkiadási szintek mellett fenn tudják tartani versenyképességüket; a közepes jövedelmű Magyarország "igazi küzdelem elé néz".

A lap szerint az új EU-tagállamok árfolyam-politikájával kapcsolatos tapasztalatok vegyesek. Szlovénia, amely már belépett az euróövezetbe, és Szlovákia, amely 2009-ben tervezi a csatlakozást, egyaránt lebegő árfolyamrendszert alkalmazott, mielőtt bekapcsolódott volna az euróövezeti felvétel előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszerbe, de sikerüknek nem ez volt a fő meghatározója. A balti köztársaságok ugyanakkor rögzített árfolyamot alkalmaztak a reformok, a költségvetési szigor és a gyors növekedés időszakában, és közel is kerültek az eurócsatlakozáshoz, de végül "saját sikerük áldozatául estek", mivel gazdaságaik túlhevültté váltak.

Az igazi tanulság az, hogy a megfelelő árfolyampolitika hozzájárul a gazdasági fejlődéshez, de nem döntő jelentőségű, hogy egy ország a lehetséges árfolyampolitikák közül melyiket választja; az a fő, hogy a közfinanszírozás szilárdan kézben legyen tartva, áll a Financial Times elemzésében. Az árfolyamsáv eltörlése után független londoni elemzők is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a döntés - jóllehet a pénzügypolitikai célkövetés tisztázása szempontjából helyénvaló - nem fogja előbbre hozni a magyar eurócsatlakozás időpontját.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a bejelentés után kiadott londoni elemzésében azt írta: az árfolyam-lebegtetés bevezetése még meg is erősíti a Fitch azon nézetét, hogy nem valószínű Magyarország 2014 előtti eurócsatlakozása, azzal együtt sem, hogy a konvergencia-program legutóbbi változata akár 2012-re is megteremtheti a feltételeket. Nem sok értelme lenne ugyanis az ERM-II.-vel gyakorlatilag azonos rendszer feladásának, ha a magyar hatóságok 2012-re terveznék az euróövezeti csatlakozást, ez ugyanis azt jelentené, hogy 2009 első felében be kellene lépni az ERM-II.-be, fejtegették a Fitch Ratings londoni elemzői.

Willem Buiter, a London School of Economics and Political Science - a világhírű londoni közgazdaság- és politikatudományi egyetem - professzora, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) volt főközgazdásza a Financial Timesnak írt legutóbbi heti blogbejegyzésében a sáveltörlés kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar hatóságok "ez idő szerint feladták az eurócsatlakozást ... és ezt meglehetősen bölcsen tették". Magyarországnak ugyanis komoly gazdasági problémái vannak, és az euróövezeti tagsági feltételek nem teljesülése "ezek közül a legkisebb".

A Barclays Capital befektetési ház elemzése szerint a sáveltörlést kísérő MNB-nyilatkozatban szerepel ugyan, hogy a lépés elősegíti a maastrichti feltételrendszer teljesítését, és az ERM-II.-es árfolyam-mechanizmushoz szükséges, ideális középérték megtalálását, a cég változatlanul úgy tartja azonban, hogy "még legalább hat év", mire Magyarország csatlakozhat az euróövezethez. A ház Londonban kiadott elemzésében felidézi, hogy Simor András MNB-elnök szerint is 2008 végén, 2009 elején kezdődhetnek egyáltalán a megbeszélések az ERM-II.-be történő belépésről.

A sáveltörlés elfújta az eurót?
A sáveltörlés segítheti az eurózónába való belépést (hanganyag)
A devizahitelesek is profitálhatnak a sáveltörlésből (hanganyag)
Rizikósabb az ország - menekülnek a befektetők
Sáveltörlés: tapsolnak az elemzők
Borította az asztalt a jegybank: a sáv is elszállt

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG