Galamblelkűvé tette a forint a jegybankot
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének hétvégi - az általános citybeli konszenzussal egyező - prognózisa szerint az MNB hétfőn nem változtat a jelenleg 8,50 százalékos alapkamaton, de a pénzügypolitikai testület ülésén várhatóan "ismét szóba kerül" a kamatcsökkentés. A ház azonban 2009 előtt nem várja az első kamatcsökkentést. Idei monetáris enyhítést a JP Morgan londoni szakértői akkor tartanának elképzelhetőnek, ha a forint tartósan 230 alá erősödne az euróval szemben, ezt azonban a cég nem valószínűsíti.
A JP Morgan londoni előrejelzése szerint ugyanakkor várhatóan folytatódik a júliusban kezdődött elmozdulás a szigorítástól a semleges jegybanki alapállás felé. A kevésbé kemény pénzügypolitikai álláspontot alátámaszthatja az új inflációs prognózis, amely a ház elemzőinek várakozása szerint a jelenleg érvényes 3 százalékról 2,7 százalékra fogja enyhíteni az MNB által 2010-re adott átlagos inflációs jóslatot.
Kibírja a nyomást az infláció? Változatlan kamatot várnak a mai döntéstől |
A 2010-es előrejelzésben azonban valószínű "néhány tizednyi" csökkentés, mivel kétévi távlatban az árfolyam-átszűrődés mértéke már meghaladja az olajár-átszűrődés hatását az inflációban, áll a JP Morgan prognózisában.
A Goldman Sachs londoni befektetési részlegénél is változatlan, 8,50 százalékon maradó MNB-kamatot jósolnak hétfőre. A ház elemzői szerint jóllehet a magánszektorbeli béremelkedés fokozatosan lassul, a júliusban mért 8,7 százalékos éves összevetésű növekedés még mindig túl magas ahhoz, hogy a jegybank "felhagyjon az aggódással" a felfelé mutató inflációs kockázatok miatt. A GS londoni szakértői szerint az MNB jobban örülne 6-7 százalékos éves béremelkedési adatoknak.
Mindemellett a júliusi fogyasztóiár-inflációs számok sem voltak "nagyon biztatóak", mivel azt mutatták, hogy az élelmiszer- és az üzemanyagár-infláció még mindig gyors. Ráadásul a második negyedévről szóló előzetes GDP-becslés arra utalt, hogy a növekedés a vártnál valamivel jobban gyorsul, amiből az következik, hogy a forinterősödés és az euróövezeti lassulás hatásai eddig korlátozottak, áll a Goldman Sachs londoni előrejelzésében.
A GS becslése szerint az új Inflációs Jelentésben a 2009-es átlagos inflációra szóló előrejelzés 4,2 százalékról 3,8 százalékra, a 2010-es prognózis 3,0 százalékról 2,7 százalékra csökken.
A ház szerint az MNB kamatpolitikája óvatos lesz, és a jegybank jelezni fogja, hogy "nem rohan" a kamatcsökkentéssel.
A Merrill Lynch londoni központjában is úgy látják, hogy az MNB "egyértelműen héjából galambbá vált" az elmúlt két hónapban, jórészt a forinterősödés miatt. A Merrill Lynch szerint az MNB jelenleg kivár, és "gyakorlatilag biztos", hogy hétfőn változatlanul hagyja alapkamatát. A cég azonban azzal számol, hogy az enyhítési ciklus a következő hat hónapban megkezdődik; ennek pontos időzítése jórészt a dezinfláció ütemétől és a forintárfolyamtól függ.
A ház londoni elemzői szerint jövőre legalább 1,00 százalékpontos magyarországi jegybanki kamatcsökkentés várható.
A hozzávetőleg 2 százalékos negatív kibocsátási rés, az erős forint és a kedvező bázishatások belépése nyomán szeptember-októbertől már hangsúlyos inflációcsökkenés kezdődik, és az éves inflációs ütemek jövőre fokozatosan 4 százalék irányába lassulnak, áll a Merrill Lynch hétvégi londoni előrejelzésében.
Ne idegeskedjen az alapkamat miatt
Kamatszenzáció: legfeljebb karácsonyra
Az MNB-t nem érdekli, mennyi a bér?
Júliusban nagyon bejött a biztonságos befektetés
MTI