.jpg)
A lap emlékeztet arra, hogy a kormány központi ármegállapítási joga jövőre az ipari-közületi piacon megszűnik. Ám ez az átállás talán még a gázénál is nagyobb izgalmakat hoz - teszik hozzá. A Magyar Villamos Művek (MVM) október 25-i áramárverését követően ugyanis az egyik nagy vevő, az Elmű újra igencsak borsos emeléseket előrevetítő elvi becsléssel állt elő. A német RWE-EnBW többségi tulajdonában lévő társaság úgy véli, "egy" áramszolgáltatónak az árverésen kialakult nagykereskedelmi árak folytán jövő év január elsejétől 17-41 százalékkal kellene emelnie a főbb nem lakossági csoportok áramtarifáját.
A lakosság és a legkisebb fogyasztású cégek villanyát a szabályok kivonták az árverés alól, így számukra a kormány várhatóan "egy számjegyű" emelésről dönt - írta a Népszabadság.
A legnagyobb EU-beli energiavállalat, a német E.ON erőművek építését tervezi az orosz Gazprom gázipari vállalattal közösen Nagy-Britanniában, Németországban és Magyarországon, mondta az E.ON vezérigazgatója, Wulf Bernotat a Financial Timesnak.
Ez az együttműködés azonban attól függ, hogyan alakulnak a megbeszélések az E.ON társulásáról a a szibériai, Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásához, írta a brit gazdasági lap. Az E.ON még most is gondolkodik, hogy adjon-e és milyen kisebbségi részesedéseket a Gzapromnak olaszországi, németországi, magyarországi vagy nagy-britanniai erőműveiből, idézte az E.ON vezetőjét a Financial Times. A tárgyalásokat az hátráltatja, hogy a Gazprom más tárgyalási menetrendje nagyon sűrű, de az E.ON-Gazprom megállapodás is hamarosan sorra kerül, rövidesen aláírják, mondta Bernotat.
Tavaly júliusban elvi megállapodás született arról, hogy E.ON is társul a szintén német BASF vegyiművek mellé az oroszországi Juzsno-Russzkoje földgázmező feltárásához, a BASF-hez hasonlóan 25 százalék mínusz egy részvény erejéig, és úgy volt, hogy cserébe átadják a Gazpromnak az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét. Az ügyletet még nem véglegesítették: idén augusztus óta sorjáznak a hírek arról, hogy a Gazprom kevesli az E.ON kínálta ellenértéket.
Most októberben közölték, hogy az E.ON 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül 70 százalékát az orosz UES elektromos művektől. A többség megszerzése után az E.ON-nak ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval megtoldhatja a végső árat. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.
Kapaszkodjanak a budapestiek: brutális emelések
Változik a támogatás: többet fizethetünk a gázért
Az ásványoktól függünk még jó pár évig
Tíz százalék alatt lesz az áramáremelés?
MTI, Népszabadság