1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Lapinformáció szerint ötszázalékos lakossági gázáremelést tervez a kormány, az Elmű szerint 2008-tól 17-41 százalékkal kellene emelni a cégek-közintézmények villanytarifáját
Ötszázalékos lakossági gázáremelést tervez a kormány, az Elmű szerint pedig "egy tipikus áramszolgáltatónak" 2008-tól 17-41 százalékkal kellene emelnie a cégek-közintézmények villanytarifáját - írta a szerdai Népszabadság.

A lap információi szerint Magyar Energia Hivatal (MEH) olyan indítványt terjeszt a kormány elé, amelyben ötszázalékos lakossági és 4,3 százalékos ipari-közületi gázáremelést javasol jövő év elejétől. A szervezet indoklása szerint az emelés alapja a világpiaci drágulás, a növekvő stratégiai gázkészletek, a kis- és nagyfogyasztók aránytalan díjmegoszlása, valamint a német E.ON kezében lévő központi gáznagykereskedőnek törlesztendő 80 milliárd forint - olvasható a cikkben.

A lap emlékeztet arra, hogy a kormány központi ármegállapítási joga jövőre az ipari-közületi piacon megszűnik. Ám ez az átállás talán még a gázénál is nagyobb izgalmakat hoz - teszik hozzá. A Magyar Villamos Művek (MVM) október 25-i áramárverését követően ugyanis az egyik nagy vevő, az Elmű újra igencsak borsos emeléseket előrevetítő elvi becsléssel állt elő. A német RWE-EnBW többségi tulajdonában lévő társaság úgy véli, "egy" áramszolgáltatónak az árverésen kialakult nagykereskedelmi árak folytán jövő év január elsejétől 17-41 százalékkal kellene emelnie a főbb nem lakossági csoportok áramtarifáját.

A lakosság és a legkisebb fogyasztású cégek villanyát a szabályok kivonták az árverés alól, így számukra a kormány várhatóan "egy számjegyű" emelésről dönt - írta a Népszabadság.

A legnagyobb EU-beli energiavállalat, a német E.ON erőművek építését tervezi az orosz Gazprom gázipari vállalattal közösen Nagy-Britanniában, Németországban és Magyarországon, mondta az E.ON vezérigazgatója, Wulf Bernotat a Financial Timesnak.

Ez az együttműködés azonban attól függ, hogyan alakulnak a megbeszélések az E.ON társulásáról a a szibériai, Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásához, írta a brit gazdasági lap. Az E.ON még most is gondolkodik, hogy adjon-e és milyen kisebbségi részesedéseket a Gzapromnak olaszországi, németországi, magyarországi vagy nagy-britanniai erőműveiből, idézte az E.ON vezetőjét a Financial Times. A tárgyalásokat az hátráltatja, hogy a Gazprom más tárgyalási menetrendje nagyon sűrű, de az E.ON-Gazprom megállapodás is hamarosan sorra kerül, rövidesen aláírják, mondta Bernotat.

Tavaly júliusban elvi megállapodás született arról, hogy E.ON is társul a szintén német BASF vegyiművek mellé az oroszországi Juzsno-Russzkoje földgázmező feltárásához, a BASF-hez hasonlóan 25 százalék mínusz egy részvény erejéig, és úgy volt, hogy cserébe átadják a Gazpromnak az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét. Az ügyletet még nem véglegesítették: idén augusztus óta sorjáznak a hírek arról, hogy a Gazprom kevesli az E.ON kínálta ellenértéket.

Most októberben közölték, hogy az E.ON 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül 70 százalékát az orosz UES elektromos művektől. A többség megszerzése után az E.ON-nak ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval megtoldhatja a végső árat. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.


Kapaszkodjanak a budapestiek: brutális emelések
Változik a támogatás: többet fizethetünk a gázért
Az ásványoktól függünk még jó pár évig
Tíz százalék alatt lesz az áramáremelés?

MTI, Népszabadság

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG