Kósa Lajos kifejtette: jelenleg körülbelül 120 olyan gépüzemeltető van Magyarországon, amely úgynevezett kapcsoltáram-termelést folytat, vagyis nemcsak áramot, hanem távhőt is előállít az erőmű, és ezt a távfűtő vállalatoknak eladja. A kapcsoltáram-termelési ár pedig ennek az áramnak a kötelező átvételi ára, ami lényegesen magasabb, körülbelül a duplája a normál piaci árnak. Ez jelentős eredményt hozott a kapcsoltáram-termelést folytató vállalatoknak, és az áram árát is emeli - mutatott rá a politikus.
Hozzátette, a szocialisták kezdeményezte módosítás eredményeképpen 2011. január 1-jétől az említett körülbelül 120-ból mintegy 50 gép esetében megszüntetnék a kapcsoltáram-termelői árat, vagyis ezektől a cégektől már csak a piaci áron venné át az áramot a MAVIR, illetve a Magyar Villamos Művek (MVM). Kósa Lajos szerint az érintett cégek közötti szelekció azon múlott, ki mennyire tudott lobbizni a szocialista kormánynál.
A Fidesz ezért azt javasolja, valósítsák meg az "együtt sírunk, együtt nevetünk" elvét. Ennek alapján 2012. december 31-ig kivezetnék a kapcsoltáram-termelési árat a rendszerből, ezt ugyanis egy olyan elemnek tartják, amely magasan tartja az áram árát, és nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket - közölte. Addig is, amíg ezt kivezetik, 2011. január 1-jétől 15 százalékkal csökkentik mindenkinek az átvételi árat, 2012. január 1-jétől pedig további 15-tel.
Ennek köszönhetően az említett mintegy 50 gépüzemeltető városában nem lesz drámai távhőáremelés - hangsúlyozta Kósa Lajos.
MTI