Vadul vásárolunk. Itt a nyakunkon az első nagy gázszámla, és mégis vadul vásárolunk. Itt a kiigazítás, megszorítás, reálbér-csökkenés, megélhetési válság, általános háztartási csődhullám, mégis vadul vásárolunk. Új adónemek lépnek be, növekednek a lakossági és vállalati terhek, mégis vadul vásárolunk. Február közepétől vizitdíjat kell fizetnünk, mégis vadul vásárolunk.
Emelkednek a közlekedési tarifák, mégis vadul vásárolunk. Lehet, hogy hamarosan egyszerre lép ki medréből a Duna és a Tisza, hurrikánok söpörnek végig a szárazon maradt területeken, közben a Kárpátok bérceiről a Nagyalföldig zúdulnak a lavinák, és ha ezután marad még valami, azt felégeti az erdőtűz, esetleg még egy jeles földrengés is betervezhető, de mi mégis vadul vásárolunk. Nem számít semmi, az emberek többsége ahelyett, hogy otthon ülne és számolgatná a maradék pénzecskéjét, megy a bevásárló központokba vadul vásárolni.
A magyar népesség idén is 70-80 milliárd forintot költ majd a karácsonyra, bocsánat, szerettei megörvendeztetésére, többségük a szeretettek szeretetére személyenként akár tízezer forintot is fordít. Kereskedelmi történészeink nyilván ezt az egy hónapot évszázadok múltán is úgy tartják nyilván, mint az irracionális közgazdasági közgondolkodás legjellemzőbb időszakát. Nem lesz pénzünk, de ugyanúgy vadul vásárolunk.
Emögött többféle magatartás érzékelhető, az egyik a régi magyar virtus: lássuk uramisten, mire megyünk ketten, én most elverem a pénzemet, aztán jöhetsz te, állam bácsi, verd el a maradékot, ha marad. Egy másik lehetséges logika viszont az, hogy az emberek egy része úgy véli, valamiképp csak ki tudja bekkelni a jövedelem-csökkenést, esetleg valami pluszmunkával, gazdálkodási trükkel: mondjuk csak minden második nap tölt el másfél órát benzint pöfögve a munkahelye felé a dugóban.
A harmadik típus egyszerűen nem számol semmivel, megvonja a vállát, ilyenkor vadul szokott vásárolni, majd csak lesz valahogy jövőre is. Sőt, egyesek, bár gyanúim szerint ők vannak kisebbségben, már felhalmoztak valamicske tartalékot, és ennek révén remélik átvészelni a nehéz időket.
Mindenesetre az interneten felbukkant a minden eddiginél érdekesebb és vonzóbb karácsonyi ajánlat, aminek nehezen lehet majd ellenállni, egy cég szabadidőt kínál, adjál némi pénzt, és mi elintézzük helyetted az anyakönyvi ügyeket, cégproblémákat, okmányok beszerzését, tárgyalásokat a gázművekkel és a postával és így tovább. A megvásárolt szabadidőben pedig bárki mehet tovább - vadul vásárolni.
Márványi Péter jegyzete
Alapos meglepetést okozott a bankkártya
Karácsonyi őrület - mire költjük a pénzt?