GDP-növkedés: van ok, az aggodalomra?
Nem volt ez másképp 2010 utolsó negyedévében sem, habár akkor a „statisztikai hiba” kategória is rendhagyó mértékben felfelé tolta a növekedés értékét. 2011 első három hónapjában a belső fogyasztás valószínűleg továbbra is csak maximum stagnált.
Ezt támasztja alá a kiskereskedelmi forgalom alakulása (alig érzékelhető növekedést produkálva), valamint a fogyasztó bizalmi index, amely az október óta tartó óvatos ereszkedés után márciusban beszakadt. A beruházások alakulását nehezebb előre jelezni, de szintén nem valószínű, hogy magukra találtak volna az első negyedévben. A tavalyi év során a belső kereslet mellett, a bruttó állóeszköz-felhalmozás, azaz az előbb említett beruházás volt az a két GDP-komponens, amelyek mintegy horgonyként húzta vissza az export szárnyalását. Az idei évben előreláthatóan sikerül felhúzni ezeket a horgonyokat, de növekedés igazi motorja változatlanul az export marad. Az első negyedéves export teljesítménye egyébként nem tekinthető rendkívülinek, annak fényében, hogy a legfontosabb külkereskedelmi partnerünk teljesítménye, azaz a német GDP szinte minden képzelet felülmúló növekedést produkált ugyanezen időszak alatt.
A kilátásokat tekintve azért némi aggodalomra ad okot, hogy mennyire lesz fenntartható ez a nagyon élénk külpiaci kereslet, hiszen több meghatározó globális szereplő növekedési dinamikájában is némi lassulás volt tapasztalható az elmúlt időszakban.
Privátbankár