Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint tanácstalanságot okozott a piacon a javaslat elutasítása, amelynek elfogadását szinte biztosra vették. Hozzátette: a 700 milliárd dolláros mentőcsomag csak átmeneti enyhülést hozott volna a pénzügyi szektorban, az elhúzódó recessziót azonban nem tudta volna megakadályozni. Az elemző valószínűnek tartotta, hogy hamarosan újabb csomag készül, de mint mondta, az időzítés a közelgő amerikai választások miatt sem kedvező.
A gazdasági recesszió Magyarország fő exportpiacain rontja a magyar növekedési kilátásokat is, ezért Török Zoltán a GDP-re vonatkozó 2009-es növekedési előrejelzését 2,8 százalékról 2-2,5 százalékra csökkentette. A pénzügyi válság nyomán lassuló növekedés kedvezően hat viszont az inflációra, a globális inflációs nyomás mérséklődik, várhatóan a magyar fogyasztói árak növekedési üteme is 4 százalékra csökken jövőre - tette hozzá.
Török Zoltán a bizonytalan helyzet miatt úgy vélte: a jegybanki alapkamat csökkentése még várat magára. Az elemző legkorábban 2009 első negyedévének végén számít monetáris lazításra.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke is úgy ítélte meg: bár a világban zajló pénzügyi konszolidáció, és az amerikai segélycsomag kongresszusi elutasításának magyarországi hatásai ma még pontosan nem látszanak, de a növekedési kilátásokat mindenképpen rontják.
Vértes András a jegybankok gyors, összehangolt kamatcsökkentését elképzelhetőnek tartotta, de úgy vélte, az csak rövid távon hathat, ezért nem kerülhető el egy újabb mentőcsomag összeállítása. Hozzátette: a pénzügyi válság sokkal súlyosabb, kiterjedtebb lett, mint korábban gondolták, ami nagyfokú bizalomvesztéshez és a likviditás szűküléséhez vezetett.
Mindez világszerte rontja a növekedési kilátásokat, módosítja az adóprogramokat, egyes országokban még adóemelés is elképzelhető - tette hozzá.
Vértes András kiemelte: a magyar export és import növekedési üteme akár 3-4 százalékponttal is elmaradhat a prognózisukban szereplő 12 százaléktól a recesszió miatt. Európában napról napra romlanak az előrejelzések, a konjunktúra javulása legkorábban a jövő év közepén képzelhető el - mondta.
Kincset érő ötlet: hova menekülhet a pénz a válság elől?
Öveket bekötni: mozgásba lendülhetnek a kamatok!
Már a nyereség sem érdekel, csak a biztonság
Elérte Európát a gyilkos kór: félelem a piacokon
Kicsúszott a világ Amerika kezéből
MTI