1p
Az önkormányzatok szövetségének elnöke szerint az állam nem mindenható, és naivitás azt gondolni, hogy egy jobb önkormányzati struktúra egyben olcsóbb is lesz
Rossz helyzetelemzés alapján rossz következtetéseket von le, ellentétben van egy másik kormányzati stratégiával, továbbá nem mutatja meg számszerűen, mitől és hogyan lesz olcsóbb az önkormányzatok feladatellátása; emiatt az egészet újra kell gondolni – ezekkel a szavakkal bírálta az önkormányzati rendszer átalakítására készített törvénytervezet munkaanyagát Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke, Gödöllő polgármestere a Duna Televízió kedd reggeli műsorában. Egyben jelezte: az önkormányzati szövetségek már foglalkoztak ezzel a problémával, eddigi anyagaikkal tudnák segíteni a kormány munkáját.

A koncepció egyoldalúsága a helyzetelemzésre vonatkozik. Ahhoz, hogy jól ki lehessen jelölni a megoldás irányait, jó helyzetelemzésre van szükség. A munkaanyag helyzetelemzése egyoldalú, és emiatt nem objektív – mondta a koncepcióról Gémesi György a Reggel a Dunán stúdiójában.

Az önkormányzati politikus hiányolja az anyagból annak rögzítését, hogy az elmúlt években, az elmúlt húsz évben az önkormányzatok túlteljesítettek, a rendelkezésükre álló forrásokhoz képest. Ezer milliárd forintot vontak ki nyolc év alatt az önkormányzatok gazdasági mozgásteréből, ez az állami források negyven százalékát jelenti – ennek ellenére a rendszer működik. Ekkor pedig nem lehet azt a megállapítást tenni,hogy ez egy rossz, elavult, korszerűtlen rendszer lenne – utalt a munkaanyag ellentmondásaira Gémesi. Kijelentette: az önkormányzatok mai rendszere életképes rendszer, nyilván valamilyen formában korszerűsíteni kell, igazodva a kor elvárásaihoz. Ám azt nem lehet mondani, hogy nincs benne erő és felhatjó erő – hangsúlyozta Gémesi György.

A MÖSZ majd csak tárgyal, a KÖSZ már eredményeket lobogtat

Már nem a települések lélekszámához kötné a polgármesteri hivatal fenntartását a Belügyminisztérium (BM) az új önkormányzati törvény tervezetében - mondta Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) elnöke szerdán az MTI-nek.
A szövetség vezetője a BM és az önkormányzatokat képviselő szervezetek közötti egyeztetés után elmondta: a teljes új önkormányzati koncepciót végigvették és néhány kérdésben sikerült az álláspontokat közelíteni egymáshoz.
Mint hozzátette, a szakmai egyeztetésen a tárca képviselői elfogadták például azt, hogy ne a lakosságszámhoz kössék majd, lehet-e önálló polgármesteri hivatal az egyes településeken.
Wekler Ferenc tájékoztatása szerint a tárca vállalta: egyeztetéseket kezdeményez és szervez más ágazatok, például az oktatás felelőseivel annak érdekében, hogy komplex egyeztetések folyhassanak az ügyben.

Nem mondja meg, mi mibe kerül

Második fontos kifogás: nem derül ki a munkaanyagból, hogy mitől lesz jobb és olcsóbb az átalakítás után az önkormányzati szisztéma. “Ez a munkaanyag nem tartalmazza, mennyit lehet megtakarítani, sem azt, hogy milyen hatékonyságjavulás lesz az önkormányzati feladatok ellátása területén. Szeretném látni a számokat, például arról, hogyha a kétezer fő alatti településeken nem lesz önálló hivatal, az mennyi megtakarítást jelent” - sorolta érveit a MÖSZ elnöke.

Magában az önkormányzati rendszerben már nincs tartalék, és a forrásokat is el lehet venni a szektorból, ám annak következményei lesznek - mondta. “Hiába teszem át az államhoz a feladatokat, hiába próbál az állam államosítani, de a feladatot el kell látni. Ha nézzük a közoktatás költségeit: ha ez az államhoz kerül, nem kerül majd kevesebbe. Sőt, ahogy nő a távolság a végrehajtás és a feladat megvalósításának helyszíne között, úgy emelkednek a költségek” - érvelt Gémesi.

Az állam nem mindenható

Kifejtette: azok az európai trendek, amelyek egyre inkább decentralizálnak, a helyben megvalósítható feladatokra helyben adják meg a lehetőségeket, a működési költségeket és a forrásokat – ez nem rossz irány. “Rájöttek, hogy azt az erőt, ami helyben van, nem szabad leírni, arra szükség van. Magyarországon is ez lenne a követendő irány, nem pedig az, hogy az állam magához vonja a feladatokat, mintha jobban tudná azokat ellátni” - hangsúlyozta Gémesi György.

Azokra a nyilatkozatokra, amelyek egy új típusú “tanácsrendszer” kialakulásától tartanak, a MÖSZ elnöke azt mondta: nem osztja teljes mértékben e nézeteket, “de az aggály megvan” arra nézvést, hogy egy olyan típusú rendszer alakuljon ki, amelyben az állam a forrásokat begyűjti és majd ő adja vissza azokra a feladatokra, amiket jónak gondol. Ellentétben azzal, ami eddig történt, jól és hatékonyan működött, de ami persze számos helyen korszerűsítésre szorul - érvelt a szakpolitikus.

Üti a vidékfejlesztési koncepciót?

Ennél is nagyobb gondnak mondja a MÖSZ vezetője, hogy az önkormányzati rendszer átalakításának koncepciója teljesen ellentmond egy másik, a vidékfejlesztésre vonatkozó kormányzati stratégiának. Utóbbi beszél a falu revitalizációjáról, a vidék munkahelyteremtéséről, a falu önfenntartó képességének visszaállításáról – az anyag kiválóan látja a tennivalókat, jó elemzést is ad. Csakhogy ez és az önkormányzatok átalakítására tett koncepció “köszönőviszonyban sincs egymással” - jelentette ki Gémesi György. Megjegyezte: “nem egy perc alatt” kellene megoldani az önkormányzati problémákat.

Miért lenne olcsóbb a jól működő rendszer?

Mint Gémesi György mondta: eddig nem volt alkalom komoly szakmai vitára, viszont jövő hétre konzultációra hívta az országos önkormányzati szövetségeket Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati ügyekért felelős államtitkára. Gémesi reméli, hogy megvitathatják és bekerülhetnek az általuk megfogalmazott kritikák és javaslatok az átalakítás végső koncepciójába. Egyben jelezte: vannak jó háttéranyagok az önkormányzati szövetségeknél, hiszen ezek a szervezetek foglalkoztak már a témával.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG