A koncepció egyoldalúsága a helyzetelemzésre vonatkozik. Ahhoz, hogy jól ki lehessen jelölni a megoldás irányait, jó helyzetelemzésre van szükség. A munkaanyag helyzetelemzése egyoldalú, és emiatt nem objektív – mondta a koncepcióról Gémesi György a Reggel a Dunán stúdiójában.
Az önkormányzati politikus hiányolja az anyagból annak rögzítését, hogy az elmúlt években, az elmúlt húsz évben az önkormányzatok túlteljesítettek, a rendelkezésükre álló forrásokhoz képest. Ezer milliárd forintot vontak ki nyolc év alatt az önkormányzatok gazdasági mozgásteréből, ez az állami források negyven százalékát jelenti – ennek ellenére a rendszer működik. Ekkor pedig nem lehet azt a megállapítást tenni,hogy ez egy rossz, elavult, korszerűtlen rendszer lenne – utalt a munkaanyag ellentmondásaira Gémesi. Kijelentette: az önkormányzatok mai rendszere életképes rendszer, nyilván valamilyen formában korszerűsíteni kell, igazodva a kor elvárásaihoz. Ám azt nem lehet mondani, hogy nincs benne erő és felhatjó erő – hangsúlyozta Gémesi György.
A MÖSZ majd csak tárgyal, a KÖSZ már eredményeket lobogtat Már nem a települések lélekszámához kötné a polgármesteri hivatal fenntartását a Belügyminisztérium (BM) az új önkormányzati törvény tervezetében - mondta Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) elnöke szerdán az MTI-nek. |
Második fontos kifogás: nem derül ki a munkaanyagból, hogy mitől lesz jobb és olcsóbb az átalakítás után az önkormányzati szisztéma. “Ez a munkaanyag nem tartalmazza, mennyit lehet megtakarítani, sem azt, hogy milyen hatékonyságjavulás lesz az önkormányzati feladatok ellátása területén. Szeretném látni a számokat, például arról, hogyha a kétezer fő alatti településeken nem lesz önálló hivatal, az mennyi megtakarítást jelent” - sorolta érveit a MÖSZ elnöke.
Magában az önkormányzati rendszerben már nincs tartalék, és a forrásokat is el lehet venni a szektorból, ám annak következményei lesznek - mondta. “Hiába teszem át az államhoz a feladatokat, hiába próbál az állam államosítani, de a feladatot el kell látni. Ha nézzük a közoktatás költségeit: ha ez az államhoz kerül, nem kerül majd kevesebbe. Sőt, ahogy nő a távolság a végrehajtás és a feladat megvalósításának helyszíne között, úgy emelkednek a költségek” - érvelt Gémesi.
Az állam nem mindenható
Kifejtette: azok az európai trendek, amelyek egyre inkább decentralizálnak, a helyben megvalósítható feladatokra helyben adják meg a lehetőségeket, a működési költségeket és a forrásokat – ez nem rossz irány. “Rájöttek, hogy azt az erőt, ami helyben van, nem szabad leírni, arra szükség van. Magyarországon is ez lenne a követendő irány, nem pedig az, hogy az állam magához vonja a feladatokat, mintha jobban tudná azokat ellátni” - hangsúlyozta Gémesi György.
Azokra a nyilatkozatokra, amelyek egy új típusú “tanácsrendszer” kialakulásától tartanak, a MÖSZ elnöke azt mondta: nem osztja teljes mértékben e nézeteket, “de az aggály megvan” arra nézvést, hogy egy olyan típusú rendszer alakuljon ki, amelyben az állam a forrásokat begyűjti és majd ő adja vissza azokra a feladatokra, amiket jónak gondol. Ellentétben azzal, ami eddig történt, jól és hatékonyan működött, de ami persze számos helyen korszerűsítésre szorul - érvelt a szakpolitikus.
Üti a vidékfejlesztési koncepciót?
Ennél is nagyobb gondnak mondja a MÖSZ vezetője, hogy az önkormányzati rendszer átalakításának koncepciója teljesen ellentmond egy másik, a vidékfejlesztésre vonatkozó kormányzati stratégiának. Utóbbi beszél a falu revitalizációjáról, a vidék munkahelyteremtéséről, a falu önfenntartó képességének visszaállításáról – az anyag kiválóan látja a tennivalókat, jó elemzést is ad. Csakhogy ez és az önkormányzatok átalakítására tett koncepció “köszönőviszonyban sincs egymással” - jelentette ki Gémesi György. Megjegyezte: “nem egy perc alatt” kellene megoldani az önkormányzati problémákat.
Miért lenne olcsóbb a jól működő rendszer?
Mint Gémesi György mondta: eddig nem volt alkalom komoly szakmai vitára, viszont jövő hétre konzultációra hívta az országos önkormányzati szövetségeket Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati ügyekért felelős államtitkára. Gémesi reméli, hogy megvitathatják és bekerülhetnek az általuk megfogalmazott kritikák és javaslatok az átalakítás végső koncepciójába. Egyben jelezte: vannak jó háttéranyagok az önkormányzati szövetségeknél, hiszen ezek a szervezetek foglalkoztak már a témával.
Privátbankár