Vértes András szerint a jelenlegi kormányzó erő alapvetően hibás gazdaságstratégiát folytat: a foglalkoztatás növelése és a gazdasági fejlődés gyorsulása nem teljesülnek
Vértes András szerint a jelenlegi kormányzó erő alapvetően hibás gazdaságstratégiát folytat; az alapvető célok - a foglalkoztatás növelése és a gazdasági fejlődés gyorsulása - nem teljesülnek.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke erről csütörtökön Kaposváron beszélt a helyi Szocdem Klub vendégeként, ahol újságíróknak azt mondta: most az látszik, hogy a kormányzó erő mindenáron változtatni akar, "méghozzá nagyon erőszakosan és nagyon gyorsan". Folyamatosan igyekszik bővíteni a mozgásterét az állami költekezésben, s ahelyett, hogy az államháztartás kiadási oldalán reformokat kezdene, növeli a kiadásokat, és a másik oldalon ehhez forrást teremt azzal, hogy válságadókat ró ki, "az elkövetkező években pedig megeszi a nyugdíjpénztáraknak a megtakarításait".
"Ez a gazdaságstratégia (...) alapvetően hibás" - jelentette ki Vértes András. Rámutatott: a személyi jövedelemadó csökkentése csak keveseket, a foglalkoztatottak 20-25 százalékát érinti. A társasági adó csökkentéséből származó többletjövedelemmel "sincs mit tenni", nem érdemes beruházni, amikor ennyire nyomott a fogyasztás, nincs piac - mondta.
Nem nő a foglalkoztatás, nem gyorsul a gazdaság növekedése, tehát az alapvető célok nem teljesülnek - összegezte Vértes András. Megjegyezte: a kormány a nagy ágazatokat válságadókkal sújtja, közülük a bankszektor költségnövekedése egészen biztosan a fogyasztók és a vállalkozók költségnövekedésévé válik, és így lesz majd a többivel is.
A GKI elnöke szerint az üzleti szféra ebben a helyzetben "elbizonytalanodik, mert azt látja, hogy akinek magas volt a profitabilitása, azt gyorsan elszedik" tőle. A magánszemélyek is azt látják, hogy a nagy többségnek nem növekedik a jövedelme, pedig volt egy adócsökkentés, a nyugdíjrendszert pedig eközben "szétverték".
Vértes András a magánnyugdíjpénztárak megszűnését eredményező intézkedésekről úgy vélekedett: "oly mértékben alkotmánysértő, hogy (...) ezt vagy a magyar jogrend, vagy az európai jogrend meg fogja akadályozni".
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár