A világhírű magyar származású közgazdász ezt a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) keddi budapesti rendezvényén mondta, jelezve: napjainkban igen eltérő az európai uniós, az Egyesült Államokban érvényes, illetve az ázsiai országokban hatályos szabályozás. Ez azt is eredményezheti, hogy egyes befektetői csoportok a lazább szabályozást érvényesítő piacok felé terelik befektetéseiket.
Kiemelte: a mai pénzpiacokon a mikrogazdasági, illetve a makroprudenciális folyamatokra figyelő ellenőrök egy-egy pénzügyi csoportnál gyakorta más adatokat tartanak fontosnak, így végső következtetéseik is eltérő eredményre vezetnek.
Lámfalussy Sándor bizakodón tekint a jövő év januárjától felálló új európai hatóságok működésére, így például arra, hogy létrejön az Európai Rendszerkockázati Testület, illetve a gyakorlati teendőket ellátó szakhatóságok, így az Európai Bankfelügyeleti Hatóság, az Európai Biztosítási és Foglalkozási-nyugdíj Hatóság, valamint az Európai Értékpapír- és Piacfelügyeleti Hatóság. Az új pénzügyi ellenőrző intézetektől, azok tevékenységétől Lámfalussy Sándor azt reméli, hogy a válságjelenségeket megfelelő időben tudják majd jelezni, esetenként a nemzeti hatóságoknak is.
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson! >>>
A 2008-tól kibontakozó pénzügyi válság tanulságairól elmondta: megdőlt például az a tény, amelyet néhány nagy pénzügyi konglomerátummal kapcsolatban korábban szakértők megfogalmaztak, miszerint "túl nagy ahhoz, hogy bedőljön". Több jelentős, világméretekben tevékenykedő pénzügyi vállalkozásnál ez az elv már korántsem érvényesül, legelőször is példaként a Lehman Brothers esetét említette.
Ezzel együtt úgy vélte, napjainkban is van 30-40 olyan pénzügyi intézmény a világban, amelyeknek tényleges pénzügyi-gazdasági tevékenységét igen nehéz átlátni, ezért is fontos az, hogy az úgynevezett prudenciális, azaz az átláthatóságot biztosító szabályokat minél jobban érvényesítsék a pénzintézetek ellenőrzésének, a kockázatok felmérésének szempontjából.
Elmondta: a globális szabályozás azért rendkívül fontos, mert alapvetően eltérő szabályozások vannak még érvényben a fejlett piacokon is, amíg nincs egységes elveken nyugvó ellenőrzés, addig a kockázatok is nagyobb mértékben jelentkezhetnek.
Lámfalussy Sándor kifejtette: az új struktúrák és az új ellenőrző intézmények az Európai Központi Bank munkáját is segítik majd, és ugyan az új intézmények nem kérdőjelezik meg a nemzeti felügyeletek hatáskörét, ezzel együtt az új hatóságok várhatóan egységes elveket, szabályokat dolgoznak majd ki a nemzeti hatóságok számára, illetve az általuk felügyelt pénzügyi intézmények ellenőrzése vonatkozásában is.
MTI