Míg 2001-2002-ben még nagyjából 3700 tigris élt Indiában, mára az állomány 1300-ra zsugorodott. Valmik Thapar híres „tigris-szakértő” a Reutersnek elmondta: a jelentős csökkenéshez a hatóságok hozzá nem értése vezetett. „A jelenlegi indiai kormány cserbenhagyta a tigriseket, a populációt soha többé nem leszünk képesek helyreállítani” – mondta Thapar, aki az elmúlt három évtizedet a tigrisek tanulmányozásával és a túlélésükért folytatott reménytelen harccal töltötte. „Csoda kellene az indiai tigris megmentéséhez, márpedig én nem hiszek a csodákban. Ahogy csodák nem léteznek, nem létezik az elkötelezettség sem a tigrisek megmentéséért.”


A bozontos szakállú természetvédő úgy véli, a kormány intézkedései kimerültek az álcselekvésben és a retorikában. A tigrisek túlélése csak villámgyors intézkedésekkel, reformokkal és az állatok és élőhelyük szigorú védelmével lenne, lett volna biztosítható. Ehelyett az indiai kormány még nagyobb veszélynek tette ki a tigriseket: egy új törvény feljogosította az embereket az erdei erőforrások kiaknázására, és megpróbálta megvalósítani az emberek és tigrisek egymás mellett élését.
A tigrisek (Panthera tigris) valamennyi alfaja veszélyeztetett. |
Indiában él a világ tigriseinek fele, de a populáció hatalmas károkat szenvedett: nagy a kereslet a tigrisbőrre és a csontokra, melyeket tradicionális kínai orvosságokhoz használnak fel. |
Thapar szerint 1850 és 1950 között legalább 100 ezer tigrist öltek meg az emberek, 25 ezer embert öltek meg a tigrisek, és nagyjából egy millió haszonállat vált a csíkos ragadozók táplálékává. „A politikusok ezt képtelenek megérteni. Azt hiszik, meg lehet simogatni a tigriseket” – mondja Thapar.
A természetvédő szerint semmilyen törvényes védelmet nem kaptak a nemzeti parkok és a vadrezervátumok, így az erdőlakókat semmi sem tartja vissza a megművelésüktől. Ugyanúgy szabadon garázdálkodhat a faipari és az orvvadász-maffia is. „Ezzel vége India erdeinek. Olyan, mintha nyitnánk egy bankot, és azt mondanánk az embereknek: jöjjenek csak, szabad a rablás.”
Hiába a fényes karrier, Thapar úgy véli: élete egy kudarc, hiszen kudarcot vallott a India tigriseinek megmentésében.
Dörzsölt majmok: szex előtt befigyel egy pisi is
Szex-meglepetések: csak a szüzek vágynak nagyobbra
Ne egyen húst: növeli a gázkibocsátást
Négylábú milliárdosok: a Föld leggazdagabb állatai
Fiatal marha, borjú, bébiboci...?
Forrás: Reuters