.jpg)
Greenspan szerint ez az egyik fő oka annak, hogy a piaci kapitalizmust "rendkívüli történelmi teljesítménye ellenére nagyon sokan igen rossz érzéssel szemlélik, például azok, akik a tőke folyamatos körforgása következtében elveszítik állásukat ... sajnálatos módon ez része a rendszernek". A társadalmaknak azonban választaniuk kell: vagy nagyobb anyagi jólétet, vagy nagyobb nyugalmat akarnak, mert "a kettő együtt sajnos nem megy", tette hozzá.
Az értékpiacokon és a reálgazdaságokban kialakuló, majd kipukkadó árbuborékokról Greenspan azt mondta: a hidegháború lezárultával alapvetően megváltozott a világgazdaság működési módja, a központilag vezérelt tervgazdaságok áttértek a piaci alapú kapitalizmusra. Ennek hatására főleg a felzárkózó térségben a jövedelmek és következésképp a megtakarítások óriásit nőttek, ami a hosszú távú reálkamatokat igen jelentős mértékben levitte, "mindenféle tőzsdei és ingatlanpiaci buborékokat táplálva".
Az amerikai lakóingatlan-piacon zajló jelenlegi folyamatok - a nem elsőrendű jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak keltette hitelszűke és a visszafoglalások miatt zuhanó ingatlanárak - miatt jelentősen csökken a fogyasztási költekezés, és "nyilvánvalóan" nőtt a recesszió veszélye. Greenspan hozzátette ugyanakkor: 50 százaléknál kisebb az esélye annak, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed-e, vagy sem. Elismerte azonban, hogy ez kevésbé derűlátó jóslat annál, mint amilyent szeretne.
A napokban vezető londoni befektetési és elemző házak jelentős amerikai recessziós esélyről szóló előrejelzéseket adtak ki. A Federal Reserve múlt heti, váratlanul nagy arányú - fél százalékpontos - kamatcsökkentése után a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azt írta: a csökkentés mértéke jelzi, hogy a Fed egyetért az egy éven belüli amerikai recessziónak átlagosan 32 százalékos esélyt adó piaci konszenzussal.
Ugyanilyen, 40 százalékos esélyt jósolt az amerikai recessziónak a következő egy évre Londonban múlt héten kiadott új, havi világgazdasági előrejelzésében az Economist Intelligence Unit (EIU). A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cége ezzel alaposan megemelte az amerikai recessziós kockázatra adott prognózisát, amely az előző havi hasonló jelentésben még 30 százalék volt.
A BNP Paribas befektetési csoport e héten Londonban kiadott havi világgazdasági jelentésében az eddigi 2,3 százalékról egy teljes százalékponttal 1,3 százalékra vette vissza az amerikai gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzését, megjegyezve: ha az amerikai gazdaság növekedési üteme 2 százalék alá csökken, azt általában recesszió követi. Tekintve, hogy a növekedés már akkor 2 százalék alatt járt, amikor a mostani pénzügyi válság beütött, könnyedén megjósolható a recesszió, állt a prognózisban.
Larry Summers volt amerikai pénzügyminiszter 50 százalék esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyed. A Bloomberg televíziónak nyilatkozó szakértő a gyengélkedő lakásingatlan-piac és magas olajárak miatt vélekedik így.
Előző nap hozták nyilvánosságra az adatokat arról, hogy az új lakások eladásai hét év óta a legalacsonyabb szintre csökkentek. Elemzők szerint a lakáspiac még legalább egy évig nem lesz képes magához térni. A nyersolaj hordónkénti ára túllépte a 82 dollárt, ez mintegy harmadával haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket.
Larry Summers, aki jelenleg a Harvard Egyetem közgazdász professzoraként dolgozik, úgy érzi, az utóbbi hetekben erősödött a recesszió bekövetkeztének kockázata. A hanyatlás 2001 óta soha nem volt olyan valószínű, mint most - tette hozzá.
Nem sok jó elé néz Amerika
Jeges pofon a dollárnak: 31 éve nem volt ilyen
Fed: stresszes idők járnak, de nyugalom!
MTI