1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Felesnél kisebb az esély arra, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed - mondta Londonban Alan Greenspan, elismerve, hogy ez nem túl derűlátó jóslat.
Felesnél kisebb az esély arra, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed - mondta Londonban Alan Greenspan, elismerve, hogy ez nem túl derűlátó jóslat.

Az amerikai tartalékbankrendszer, a Federal Reserve volt elnöke, aki jelenleg Gordon Brown brit kormányfő gazdasági tanácsadója, a BBC rádiónak nyilatkozva azt mondta: a piacgazdaság egyik jellemzője, hogy az emberi természet bizonyos megváltoztathatatlan tulajdonságaira reagál, például arra, hogy az eufória gyorsan képes 180 fokos fordulattal félelembe csapni, ami "instabilitást teremt".

Greenspan szerint ez az egyik fő oka annak, hogy a piaci kapitalizmust "rendkívüli történelmi teljesítménye ellenére nagyon sokan igen rossz érzéssel szemlélik, például azok, akik a tőke folyamatos körforgása következtében elveszítik állásukat ... sajnálatos módon ez része a rendszernek". A társadalmaknak azonban választaniuk kell: vagy nagyobb anyagi jólétet, vagy nagyobb nyugalmat akarnak, mert "a kettő együtt sajnos nem megy", tette hozzá.

Az értékpiacokon és a reálgazdaságokban kialakuló, majd kipukkadó árbuborékokról Greenspan azt mondta: a hidegháború lezárultával alapvetően megváltozott a világgazdaság működési módja, a központilag vezérelt tervgazdaságok áttértek a piaci alapú kapitalizmusra. Ennek hatására főleg a felzárkózó térségben a jövedelmek és következésképp a megtakarítások óriásit nőttek, ami a hosszú távú reálkamatokat igen jelentős mértékben levitte, "mindenféle tőzsdei és ingatlanpiaci buborékokat táplálva".

Az amerikai lakóingatlan-piacon zajló jelenlegi folyamatok - a nem elsőrendű jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak keltette hitelszűke és a visszafoglalások miatt zuhanó ingatlanárak - miatt jelentősen csökken a fogyasztási költekezés, és "nyilvánvalóan" nőtt a recesszió veszélye. Greenspan hozzátette ugyanakkor: 50 százaléknál kisebb az esélye annak, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed-e, vagy sem. Elismerte azonban, hogy ez kevésbé derűlátó jóslat annál, mint amilyent szeretne.

A napokban vezető londoni befektetési és elemző házak jelentős amerikai recessziós esélyről szóló előrejelzéseket adtak ki. A Federal Reserve múlt heti, váratlanul nagy arányú - fél százalékpontos - kamatcsökkentése után a Moody"s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azt írta: a csökkentés mértéke jelzi, hogy a Fed egyetért az egy éven belüli amerikai recessziónak átlagosan 32 százalékos esélyt adó piaci konszenzussal.

Ugyanilyen, 40 százalékos esélyt jósolt az amerikai recessziónak a következő egy évre Londonban múlt héten kiadott új, havi világgazdasági előrejelzésében az Economist Intelligence Unit (EIU). A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cége ezzel alaposan megemelte az amerikai recessziós kockázatra adott prognózisát, amely az előző havi hasonló jelentésben még 30 százalék volt.

A BNP Paribas befektetési csoport e héten Londonban kiadott havi világgazdasági jelentésében  az eddigi 2,3 százalékról egy teljes százalékponttal 1,3 százalékra vette vissza az amerikai gazdaság jövő évi növekedésére adott előrejelzését, megjegyezve: ha az amerikai gazdaság növekedési üteme 2 százalék alá csökken, azt általában recesszió követi. Tekintve, hogy a növekedés már akkor 2 százalék alatt járt, amikor a mostani pénzügyi válság beütött, könnyedén megjósolható a recesszió, állt a prognózisban.

Larry Summers volt amerikai pénzügyminiszter 50 százalék esélyt lát
arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyed. A Bloomberg televíziónak nyilatkozó szakértő a gyengélkedő lakásingatlan-piac és magas olajárak miatt vélekedik így.

Előző nap hozták nyilvánosságra az adatokat arról, hogy az új lakások eladásai hét év óta a legalacsonyabb szintre csökkentek. Elemzők szerint a lakáspiac még legalább egy évig nem lesz képes magához térni. A nyersolaj hordónkénti ára túllépte a 82 dollárt, ez mintegy harmadával haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket.

Larry Summers, aki jelenleg a Harvard Egyetem közgazdász professzoraként dolgozik, úgy érzi, az utóbbi hetekben erősödött a recesszió bekövetkeztének kockázata. A hanyatlás 2001 óta soha nem volt olyan valószínű, mint most - tette hozzá.
   
Nem sok jó elé néz Amerika
Jeges pofon a dollárnak: 31 éve nem volt ilyen
Fed: stresszes idők járnak, de nyugalom!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG