Januártól akár 45 százalékkal is többet költhetnek a betegek gyógyszerre, ha a kormány elfogadja azt a szakértői anyagot, amelyről a Világgazdaság információja szerint csütörtökön tárcaközi egyeztetést folytattak. A cikk szerint ugyan a kormány szándéka a betegterhek hosszabb távon való csökkentése, most - úgy tűnik - az elsődleges érdek a gyógyszerkassza betartása.
A lap úgy tudja, a jövőre tervezett 364 milliárd forintos büdzsé túllépését csak elvben tartják elképzelhetőnek, pedig az eredeti tervek szerint az ezt meghaladó összegen osztozna az állam a gyógyszercégekkel. A betegeknek akkor kéne mélyebben a zsebükbe nyúlnia, ha nem fogadják el a most készülő alaplistán lévő orvosságokat.
Erre az alaplistára a legalacsonyabb napi terápiás költségű orvosságok kerülnének. Az adott gyógyszercsoportban lévő többi orvosság árához egyfajta csökkentett szorzószámmal kiszámolt tb-támogatás járna - olvasható az újság mai számában.
Változnának a támogatási kulcsok, a kiemelt betegségek gyógyszereinek 90 százalékos támogatása 70 és 50 százalékra is csökkenhetne. Generikus gyógyszer csak akkor kerülhetne fel a tb-listára, ha az 50 százalékkal olcsóbb lenne az eredetinél. Bizonyos drága kezelések gyógyszerét pedig, így a vese-, illetve a daganatos betegek bizonyos készítményeit januártól nem lehetne receptre kiváltani, ahhoz a kezelés helyén jutnának a betegek - írja a lap.
Alkotmánybírósághoz fordulnak a gyógyszergyártók
Átrendeződés az orosz gyógyszer-piacon