1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben az MSZP elnökségének az lenne a dolga, hogy felajánlja lemondását a párt kongresszusának, de elfogadta, hogy a testületnek más a véleménye
Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben az MSZP elnökségének az lenne a dolga, hogy felajánlja lemondását a párt kongresszusának, de - mint mondta - elfogadta, hogy a testületnek más a véleménye.

A miniszterelnök a TV2-nek adott interjújában saját álláspontját azzal indokolta, hogy az MSZP legfőbb vezető testülete korábban a koalíciós kormányzásban való részvételre adott nekik felhatalmazást, és ha új szakasz jön, egypárti kormányzás, akkor meg kellene kérdezni a tagságtól, nem akarnak-e mást, másként.

Sajtóhírek szerint a kormányfő az MSZP hétvégi elnökségi ülésén felajánlotta lemondását a pártelnöki posztról és teljes tisztújítást javasolt, de az elnökség ezt nem támogatta.

Kell, hogy értse az MSZP: az én személyem nem tabukérdés. Annak kell vezetnie a szocialista pártot, akiben a legtöbb esélyt látják, hogy ezt sikerrel csinálja - közölte.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: akkor távozna, ha a pártja erre kéri vagy ha úgy érezné, a körülmények figyelembe vételével túl sok kompromisszumra kényszerülne.

Az MSZP elnöke hangsúlyozta: neki erős a legitimációja, ezt nem kell kéthetente, havonta megerősíteni. Szerinte az elnökség ezt azért sem akarta, mert félt például attól a téves értelmezéstől, hogy "bizonytalankodásból" ajánlják fel a lemondásukat.

Arra a felvetésre, hogy miért tudott most miniszterelnök maradni, úgy válaszolt: azt érzi, hogy minden gond, baj, erény, eredmény mellett azt gondolják, neki van a legtöbb esélye ezt a politikát sikerre vinni.

Gyurcsány Ferenc spekulációnak nevezte, hogy az MSZDP szakítani akarna az MSZP-vel. Beszámolt arról, hogy hétfőn egyeztetett a párt elnökével, Kapolyi Lászlóval, és abban maradtak, úgy kell támogatniuk egymást, hogy fel se merüljön, hogy az MSZDP az MSZP rovására akarna erősödni. Ennek érdekében - mint mondta - a szociáldemokraták alapszabályt is módosítanak majd.

Gyurcsány Ferenc szerint az előrehozott választás, mint elvi lehetőség ott van az egyik oldalon, a másik oldalon viszont az, hogy a kisebbségi kormányzás bevett kormányzási forma és gyakorlat a világban. Megjegyezte: az elmúlt egy évben a parlamenti szavazások kilencven százalékában a javaslat elfogadásához bőven elég volt annyi képviselő igen szavazata, mint amennyi nekik van. Felidézte: az SZDSZ azt mondta, minden fontos, előremutató, reformértékű lépést támogat, az MDF pedig eddig is támogatott minden olyan javaslatot, amivel egyetértett.

Azt hiszem, ez kettő évig, akár a következő választásokig reális lehetőség - jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc a korábban említett "bársonyos reformokra" két példát is hozott az interjúban. Beszámolt arról, hogy a Rektori Konferenciával egy olyan javaslaton dolgoznak, miszerint az első évben mindenki az államilag finanszírozott keretben kerülne be a felsőoktatásba, de a második évtől csak 50-60 ezer diák maradhatna ebben a keretben. A rendszer minden évben biztosítaná az átjárást az állami és az önköltséges képzés között - tette hozzá.

Egy másik javaslat szerint - mondta - megnyitnák a versenyt az egészségügyben a szolgáltatók között úgy, hogy a társadalombiztosítás nemcsak az állami, hanem a magánintézményekben igénybe vett szolgáltatásokat, vagy azok egy részét is térítené. Ugyanazt a célt szolgálja, mint a pénztártörvény, csak máshol szervezik meg a versenyt - közölte a kormányfő.

Felhívta a figyelmet arra, hogy egyik javaslatról sem döntöttek még, a részletek kidolgozásáról zajlik az egyeztetés, de több ilyen reformértékű lépést terveznek. Mint mondta, nyugdíjügyben például el lehetne kezdeni egy olyan gondolkodást, hogy a következő évtized végétől, tíz év alatt 62-ről 65 évre emelkedjen a korhatár. Arról is érdemes lenne gondolkodni - mondta -, hogy a három évre járó nyasági ellátás összegét két év alatt megkaphassák a jogosultak, ha ezt választják.

Gyurcsány Ferenc kitért arra is az interjúban: ha lesz a költségvetésnek mozgástere, akkor álláspontja szerint először a négy százalékos különadót, majd az egészségügyi hozzájárulás mértékét lehetne csökkenteni.

Gyurcsány felajánlotta lemondását?
Gyurcsány nem tagja a tárgyalódelegációnak?
Napirend előtti szócsata
Válság-forgatókönyvek: Gyurcsány jól taktikázott?
Gyurcsány: Nem az SZDSZ az elsőszámú ellenfelünk
Gyurcsány reformokat szeretne, de nem lesznek
Gyurcsány döntött: kisebbségben is marad

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG