.jpg)
Gyurcsány Ferenc azt mondta: a magyarországi szakaszhoz kapcsolódna egy 1 milliárd köbméteres gáztározó. A magyar miniszterelnök szerint a Déli Áramlat nem veszélyeztetné a Nabucco-projekt megvalósítását.
Gyurcsány Ferenc elmondta: "amiben most sikerült megállapodni, hogy a magyarországi szakaszt egy olyan vállalat építi meg és üzemelteti, amelyben 50-50 százalékban érdekelt a magyar és az orosz fél. A társaságban a magyar felet egy 100 százalékban állami tulajdonban létező társaság fogja képviselni". Hozzátette: a cég a magyar jog szerint alakul meg. Arra a kérdésre, hogy mennyibe fog kerülni a vezeték megépítése, Gyurcsány Ferenc azt mondta: "hát sokba fog kerülni". "Pár milliárd dolláros vagy eurós befektetés" - tette hozzá. A szakértői számítások alapján a Déli Áramlat egésze 10-14 milliárd dollárba kerül.
Pénzügyileg ellehetetleníti a Nabucco-projektet a Déli Áramlat, az Oroszországból induló gázvezeték ráadásul növeli Magyarország egyoldalú függőségét - mondta Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa. Az MSZP szerint a kormány arra törekszik, hogy diverzifikálja az energiaforrásokat és az elérési útvonalakat. Németh Zsolt az Országházban sajtótájékoztatón azt mondta: "a kormányzat nem mond igazat. A Déli Áramlat ellehetetlenítené a Nabucco vezeték megépítését, pénzügyi értelemben mindenféleképpen". |
Gyurcsány Ferenc azt mondta: Magyarországnak több gázra van szüksége több forrásból és több útvonalon. Ez az egyetlen mód, hogy csökkenjen Magyarország gázellátásának magas kockázatát. Ma egyetlen egy gázvezeték érinti Magyarországot Ukrajnán keresztül. Az a cél, hogy ezt a kiszolgáltatottságot csökkentsük. Két dolgot kell tenni: új forrásokat és új útvonalat kell találni - mondta a kormányfő.
Hozzátette: két program létezik párhuzamosan, Magyarország mindkettőben érdekelt. Az egyik a Nabucco program, az erre vonatkozó, öt kormányt érintő kormányközi megállapodás-tervezetet Magyarország készítette el és átadta az érintett országoknak. A másik megállapodás, amelyet a következő napokban kötnek meg, az úgynevezett Déli Áramlat Magyarországon átvezető szakaszának megépítéséről szól. Ez a vezeték Olaszországot, a Balkánt, Bulgáriát, Magyarországon keresztül Ausztriát érné el.
Az SZDSZ felkéri a magyar kormányt, hogy csak olyan szerződést írjon alá a Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatban, amely nem csökkenti a Nabucco-projekt megvalósíthatóságának esélyét. Az SZDSZ Ügyvivői Testületének közleménye szerint az SZDSZ számára kulcsfontosságú, hogy Magyarország a beszerzési források tekintetében is diverzifikálja gázellátását, amit jelenleg csak a Nabucco projekt tesz lehetővé.
"Magyarország számára azonban a Nabucco nem kizárólag energiapolitikai, hanem biztonságpolitikai és geostratégiai kérdés is. A Nabucco az Európai Unió egyik kiemelt energiaprojektje, megvalósításának felgyorsítása Magyarország európai elkötelezettségének próbája, egyben az ország alapvető energetikai érdeke" - olvasható a közleményben. Mint közlik: a liberális párt teljes mértékben támogatja a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium erre vonatkozó kezdeményezéseit, ezek Magyarország számára központi, koordinációs szerepet biztosítanának.
"Az SZDSZ elvárja, hogy a magyar kormány a Nabucco megvalósításában maximális aktivitásról tegyen tanúbizonyságot" - áll a dokumentumban.
Moszkva dühös, de nem nyúl a gázcsaphoz
Az USA-nak is érdeke a Nabucco
A Gazprom a fenéken kutat
Törökország alaposan meglepte a Nabucco-tagokat
Mégis lesz gázáremelés?
Nabucco: a mi tervünk már kész
Déli Áramlat: 2013-ra valóság
MTI