"Ha valami rendkívüli nem történik a világgazdaságban, ha úgy tetszik: ha nem áll tetejére a világ, akkor újabb kiigazításra nincsen szükség. Ez nem jelenti azt - mondom jó előre -, hogy nincsen szükség feszes költségvetésre" - hangsúlyozta a kormányfő. Közölte: ha nem mi igazítjuk ki sorsunkat, akkor megteszi helyettünk a kényszer, ami nehezebb, fájdalmasabb és kiszámíthatatlanabb lett volna. Elérhető közelségben van a kiigazítás eredménye - mutatott rá Gyurcsány Ferenc.
Kiemelte, olyan kormányt vezet, melynek egyetlen célja van: megújítani Magyarországot, megerősíteni és együtt tartani. |
Mint mondta, a 2007-es év a legnehezebb év, 2008-ban a reáljövedelmek már nem csökkennek. Megjegyezte azt is: ma Magyarországon az igazi botrány az, hogy a mai 40 évesek hetven százalékának rossz az írott szöveg értése, valamint a felnőtteknek csak a fele vagy harmada vesz részt tovább- vagy átképzésben.
A kiigazítás költségvetési értelemben sikeres volt, a költségvetés havi egyenlegei rendre jobbak az előre jelzettnél, a tervezett ütemben közelítjük az egyensúlyi pályát, nem kell beavatkozni az államháztartási folyamatokba egyensúlyteremtő szándékkal - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
A kormány a héten nyilvánosságra hozza a magyar gazdaság versenyképességével foglalkozó munkatervét, ebben helyet kap a felsőoktatás, a honvédelem és a szociális ellátás reformja. A kormányfő országértékelő beszédében elmondta, idén folytatódik a felsőoktatás reformja, ugyancsak folytatódik és lezárul a honvédség vezetési-irányítási rendszerének átalakítása, valamint a munkaügy és a szociális ellátás rendszerének összekapcsolása.
Az egészségügyi reform a legnehezebb feladat, az átalakítás azonban elkerülhetetlen - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben. Időnként nem bizonyultunk jó orvosnak - fogalmazott a miniszterelnök országértékelő beszédében az egészségügyi reformról, majd hozzátette: "az egészségügyi reformot végigvisszük". A kormányfő napirend előtti felszólalásában hangsúlyozta, Magyarország az első olyan ország Európában, amelyik 2007-ben már kiírt fejlesztési pályázatokat a következő évekre.
A kormány azzal fog foglalkozni, miként tehető versenyképessé a magyar gazdaság, s ettől nem lehet eltántorítani - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő a feladatok között említette a büntető és polgári törvénykönyv módosítását, a cégjog átalakítását, az új energiapolitikai koncepció elfogadásának ontosságát, valamint a pártfinanszírozás rendezését. Gyurcsány Ferenc szerint fontos kérdés a Volán-társaságok és a MÁV jövője. |
Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője arra szólította fel a kormányt, tegyen azért, hogy az ország igazságosabb legyen. Az igazságos kormányzati politika arról szól, hogy a rászorulók számára segítő kezet nyújt a kormány, a tehetségesek elől elhárítja az akadályokat - mondta az ellenzéki frakcióvezető napirend előtt az Országgyűlésben. Elmondta: a kormányzat ezzel szemben magára hagyta a szegényeket, a középosztálynak "az elszegényedés rémét festik fel", a tehetségesek elé gátakat emelt. Hozzátette: a Gyurcsány-csomaggal és a 2007-es költségvetéssel a nyugdíjasoktól elvették a 13. havi nyugdíjat, míg a családoktól egy havi bért.
A botrányok botránya, hogy Gyurcsány Ferenc Batthyány Lajoshoz hasonlította magát - mondta Semjén Zsolt a miniszterelnök országértékelő beszédére reagálva. A KDNP frakcióvezetője azt is mondta, Magyarországon és külföldön a kormányfő állandó jelzője az, hogy "a hazudós Gyurcsány".
A kormányfőnek sokkal több konkrétumról kellett volna beszélnie évadnyitó parlamenti felszólalásában - vélte Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Az ellenzéki képviselő szerint Gyurcsány Ferenc nagyívű, szép beszédet mondott, de Magyarország miniszterelnökének sokkal több konkrétummal kellett volna előállnia egy ilyen ősz után. Dávid Ibolya azt mondta: a miniszterelnök "retorikai légvárakat" épít, gyönyörű terveket fogalmaz meg, de ezt nem követik tettek.
A háttérben radikalizálódó folyamatok zajlanak, a parlamentben nincsenek érdemi javaslatok, semmi sem változott tavaly óta - így összegezte Kuncze Gábor az ellenzéki frakcióvezetők felszólalását hétfőn az Országgyűlésben. A szabad demokraták frakcióvezetője Gyurcsány Ferenc országértékelésére reagálva hangsúlyozta: a szélsőséges csoportok egyre jobban megerősödnek, de az összes, magát demokratikusnak való politikai erő részéről mégsincs ezzel kapcsolatos elhatárolódás.
Gyurcsány villámhárítóként használhatja az MSZP-t
Toporogva várja az új jegybankelnököt a forint
Nem lesz több lyukra szükség a nadrágszíjon?