.jpg)
"Ha a pedagógus a nemzet napszámosa marad, ha minden korosztály legjava elkerüli a pedagógusi pályát, akkor baj lesz. Ebben fordulatra van szükség!" - hangsúlyozta Gyurcsány .
A szabad iskolaválasztásról szólva rámutatott: abból mára lassan "szabad gyermek és családválasztás" lett. Nem csupán budapesti, hanem már kisvárosi jelenség is, hogy elindul egy nagyon erőteljes és korai differenciálódás, nem a tehetség, a tudás, hanem a társadalmi háttér alapján. Ma a szabad iskolaválasztás döntően a közép- és felső középosztályok olyan privilégiumát teremtette meg, amelyben a közös tudáshoz való könnyebb hozzáférés lehetősége áll elő - mondta.
A szegregáció kérdéséről kifejtette: nem kérdés, hogy elfogadhatatlan, ha gyermek és gyermek között bármilyen alapon különbséget tesznek. De az nem megoldás, ha törvényi erővel "összekényszerítünk" roma és nem roma családokat, ezernyi támogatásra van szükség.
Utalt a napokban megjelenti OECD-felmérésre is, amely szerint a magyar felsőoktatás az OECD államokban egyedülállóan tükrözi vissza a hallgatók társadalmi, családi hátterét. Nincs még egy ilyen ország, ahol ennyire szoros kapcsolat lenne az egyetemre bekerülők, az egyetemi teljesítmény és a családi háttér között - fejtette ki Gyurcsány. Említette, hogy az oktatási rendszer nem segíti a társadalmi különbségek csökkenését, hanem éppen fordítva, megerősíti azokat.
Magyarország hosszú távú sikere azon múlik, gyermekeink megállják-e helyüket a világban. Az ország sorsa több millió ember tudásán, alkalmazkodó és megújulási képességén, sikerén fog múlni. Ebben jelen pillanatban Magyarország nem áll túl jól - vélte a kormányfő.
A konferenciát szervező oktatási kerekasztalhoz fordulva azt ígérte, ha van program és a kerekasztal úgy tudja a munkáját befejezni, hogy ajánlásokat fogalmaz meg, akkor a kormány mindent megtesz azért, hogy ebből nemzeti programot "gyúrjon".
Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője azt mondta, hogy miközben a kormányfő arról beszél: baj lesz, ha a tanárok nem kapnak elég megbecsülést, baj lesz, ha elkerülik a fiatalok a pedagógusi pályát, aközben a kormány intézkedéseinek köszönhetően, 8223 pedagógus veszítette el állását.
Hozzátette: miközben Gyurcsány Ferenc arról beszél, hogy az iskola és a kultúra ügye nemzeti ügy és sorskérdés, aközben iskolákat zárnak be, 30 milliárdot vontak ki az oktatásból, így átlagosan 21 ezer forinttal kevesebb jut minden óvodásra, iskolára.
Ágh Péter kitért arra is, hogy kormányfő az OECD-jelentésre hivatkozott. A fideszes politikus szerint elkerüli a miniszterelnök figyelmét az, hogy ezen jelentés szerint Magyarországon a legnehezebb azon családok helyzete, akik gyermeküket felsőoktatási intézménybe kívánják járatni.
"Gyurcsány Ferenc és kormánya teljesen érzéketlen a problémákra. Könnyen lehet érzéketlen egy olyan ember, akinek a diplomáját az állam kifizette. Könnyen lehet érzéketlen a tanárok, gyermeket nevelő átlagos szülők helyzete iránt az az ember, aki egy páncélozott luxusautóból indul reggelenként egy rózsadombi villából" - mondta a képviselő.
Gyurcsány: ez a nagykutyák világa
Ausztria a legsilányabb szomszéd - ők mondták!
Gyurcsány beszólt Orbánnak
A legnagyobb hazugság - Gyurcsány szerint
Gyurcsány még a vonalkódos zárjegyet is bevezeti (hanganyag)
MTI