.jpg)
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy Magyarország az elmúlt 2-2,5 év során hosszú távú stabilitást, növekvő gazdasági pályát és aktív gazdaságdiplomáciai, külpolitikai kapcsolatokat igyekezett megteremteni. Mint mondta, az ország a gép-, jármű-, és gumiiparban, a biotechnológiában, az informatikában, valamint a turizmusban látja jövőjét, és nem olcsóságával kíván versenyképes lenni, hanem magas szakértelmével. "A térség talán legjobb közlekedési infrastruktúráját, és talán legversenyképesebb felsőoktatását ajánlja a befektetők figyelmébe.
Azon dolgozunk, hogy adórendszerünket hozzáigazítsuk az új kihívásokhoz, elsősorban az adórendszer egyszerűsítése, a beruházások, a munkahelyteremtés terheinek csökkentése, az eljárások egyszerűbbé tétele az, ami a szándékaink között szerepel" - mondta a miniszterelnök.
A makrogazdasági adatokat ismertetve elmondta: egyre jobb növekedési mutatók látnak napvilágot, az ország gazdasága gyorsuló pályán van, az idei 2,5 százalékos GDP-bővülés után jövőre 3 százalékot meghaladó növekedéssel számolnak. Kiemelte, hogy csökken az infláció és mérséklődik a költségvetés hiánya, szemben az uniós trenddel. A kormányfő szerint mindez azért valósulhatott meg, mert 2006-2007-ben elvégezték a szükséges kiigazítást. "Ez egy erős alap, amelyre építkezni lehet" - mondta, hozzátéve: az építkezés arról szól, hogy hogyan lehet kedvezőbbé tenni a gazdasági feltételeket.
A kormányfő beszámolt arról, hogy a korábbi kifogások alapján néhány egyszerűsítést már elvégeztek. Példaként említette a külföldön megszerzett jogosítványok elismerését, a külföldiek alkalmazásával kapcsolatos feltételrendszer egyszerűsítését. Most azon dolgoznak, hogy véglegesítsék a két ország között a szociális megállapodást annak érdekében, hogy az itt dolgozó japán munkavállalók ellátása ugyanolyan zökkenőmentesen történhessen, mint az uniós állampolgároké.
A japán üzleti szövetség elnöke elmondta: új üzleti kapcsolatot szeretnének kiépíteni, és ehhez kéri a magyar döntéshozók támogatását. Hozzátette, hogy tavaly már elindult annak az EU és Japán között létrejövő, a befektetések könnyítését célzó megállapodás előkészítése.
Új szelek fújnak: kilábalunk a gödörből?
Júniusra kész a 62 milliárdos Megyeri híd
Uniós híd a Távol-Keletre: Korea is célpont
Rácáfolt a kételkedőkre a japán gazdaság
MTI