.jpg)
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint azonban Magyarországnak nem ez az érdeke, különösen, amikor a legnagyobb ellenzéki párt nem ad programot.
Az országnak az az érdeke, hogy egy közösen, széles körben elfogadható, az országot szolgáló program mentén kormányozzanak - fogalmazott, hozzátéve: nem kell összekeverni az ellenzéki politikai érdeket az ország érdekével, a hatalmi politikai szándékot a kormányzás és az ország tartalmi ügyeivel. Ha ezt nem keverjük össze, akkor nem fogunk eltévedni - jelentette ki a miniszterelnök.
Arra a kérdésre, hogy Fodor Gábor elnökké választása mennyiben változtat az MSZP és az SZDSZ kapcsolatán, úgy reagált: a két párt közös érdeke - egy növekedéspárti gazdaság- és társadalompolitika elindítása a ciklus második felében - a tisztújító küldöttgyűlés után sem változik.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: biztos abban, hogy az MSZP tud olyan kezdeményezéseket tenni ősszel az Országgyűlésben, amelyekről az SZDSZ is azt gondolja, hogy az ország érdekében állnak, és összeegyeztethetőek politikájukkal.
Arra a felvetésre, tervezi-e, hogy koalíciós egyeztetéseket kezdeményez az SZDSZ-szel, úgy válaszolt: azt tervezi, hogy továbbra is nyitott politikát folytat, amelyet mindenkinek van lehetősége támogatni. Nyitottan várjuk a szabad demokraták együttműködését, de miután ők hagyták ott a koalíciót, elsősorban nekik kell végiggondolni, hogy milyen formában, szerkezetben, milyen politikához tudnak a későbbiekben támogatást nyújtani - tette hozzá.
Mint mondta, "együttműködési partnerségben" gondolkodik az MSZP és az SZDSZ között.
A kormányfő arra a felvetésre, hogy távozna-e posztjáról egy esetleges új koalíció érdekében, azt mondta: az országgal akkor történnek jó dolgok, ha adó-, költségvetési és családtámogatási kérdésekről beszélnek, nem pedig hatalmi spekulációról. Valamennyi felelős politikusnak azt kell mondania, hogy a politika nem személy szerint róla szól, hanem arról, amit csinál - közölte, hozzátéve: ezért a világ legtermészetesebb dolga, hogy nem önmagáról beszél, hanem arról, hogy mit kell csinálni.
"Működik a kisebbségi kormányzás"
Adó-, költségvetési, jóléti és szakképzési kérdések kerülnek napirendre a kormány és az MSZP-vezetés konzultációjának első napján kedden, Dobogókőn. Erről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszélt a tanácskozás előtt tartott sajtótájékoztatón.
A kormányfő tájékoztatása szerint szerdán kiemelten az egészségügy következő két évre szóló és hosszú távú feladatainak meghatározása lesz a téma, továbbá a többi minisztérium legfontosabb szakmapolitikai kérdéseiről is tárgyalnak. Mint mondta, a konzultáció folytatódik, június végére erős támogatást akar szerezni azokhoz a javaslatokhoz, amelyek a megbeszélések eredményeként ősszel az Országgyűlés elé kerülhetnek.
Gyurcsány Ferenc értékelése szerint politikai és gazdasági tekintetben is új szakasz kezdődhet, hiszen Magyarország rátalált az egyensúlyi pályára. Van feladat, de a pálya stabil, fix és ígéretes - tette hozzá.
A következő két év legfontosabb feladatának azt tartja: úgy dinamizálni a gazdasági növekedést, hogy ez ne veszélyeztesse az egyensúlyt és a szociális biztonságot.
Az egyik legnagyobb kihívásnak azt nevezte, hogy változtassanak az ezredforduló óta stagnáló foglalkoztatási szinten, ami tartósan 3,9 millió embert jelent. Mint mondta, a foglalkoztatás bővítése csak akkor lehetséges, ha egyszerre változik az adó-, a szociális és a szakképzési rendszer. Mindezeket beruházásösztönző fejlesztéspolitikával kell támogatni - közölte.
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint az elmúlt időszakban kiderült, hogy a kormány sem az utcáról, sem a parlamenten belülről nem buktatható meg, és tartalmi értelemben is működik a kisebbségi kormányzás. Hozzáfűzte: szakmapolitikai ügyekben a többség messze túlmutat a koalíciós időkön. Példaként említette a Balaton-törvényt, illetve a földtörvény módosítását.
A kormány mögött álló szakmapolitikai, intellektuális erő képes a törvényhozás számára impulzusokat adni - fogalmazott.
A napi programmal kapcsolatban elmondta, hogy nagyjából ötven ember vesz részt a konzultáción: miniszterek, államtitkárok, az MSZP elnöksége az állandó meghívottakkal kiegészítve, a szocialista frakcióvezetés, és az érintett munkacsoportok vezetői.
Hozzátette: az Oriens pénzügyi tanácsadó cég gazdasági és társadalompolitikai értékelést tart. Arra a kérdésre, hogy miért éppen ez a cég tart helyzetértékelést, úgy válaszolt: átfogóbban gondolkodnak a kérdésekről, vagyis nem csak az adó és a költségvetés szempontjából elemeznek. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az Oriens elmúlt napokban nyilvánosságra került javaslatainak többségével nem ért egyet. Nem tartja például elfogadhatónak, hogy a nyugdíjak csak az infláció mértékében növekedjenek.
Az Oriens prezentációja után - mint mondta - Veres János pénzügyminiszter, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter valamint Szűcs Erika, a szociális tárca vezetője tart előadást a zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson. A miniszterelnök tőlük azt kérte, hogy tegyenek javaslatokat a változtatásra.
A kormányfő kitért arra, június 17-én kedden az MSZP frakciója egész napos ülést tart, és a hónap végén az országos választmány is megvitatja a mostani konzultáció javaslatait.
Fodor: Nincs visszaút a Gyurcsány-kormányba
Milyen lapot oszt Fodor Kókának?
Fodor: Az ultimátumok kora lejárt
Veres: irreális a 3 százalékos inflációs cél
Gyurcsány után: Szili és Bajnai a skála két szélén
Nem tárgyal az adókról a MSZP és az SZDSZ
MTI