1p
A miniszterelnök támogatást és többséget kíván szerezni programjához; Gyurcsány Ferenc erről a kormány szerdai ülését követő budapesti sajtótájékoztatón beszélt, amelyen közölte: az is feladata, hogy a program bázisán legyen költségvetése az országnak.

"Amit nekem most csinálnom kell, hogy ehhez a programhoz támogatást, aztán többséget szerezzek" - fogalmazott a miniszterelnök arra a kérdésre, megerősíti-e, hogy lemond, ha a parlament nem fogadja el az adótörvényeket és a költségvetést. (Utóbbiról a közszolgálati rádiónak adott interjúban beszélt.)

A programját a Népszabadság szerdai számában fizetett mellékletként közzétett Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: lesz 2009-es költségvetése az országnak. Hozzátette: a kormány egyik fő és megkerülhetetlen felelőssége, hogy a büdzsé meglegyen, "ezért aztán ebben nem kell kétértelműen fogalmazni".

Ugyancsak kérdésre válaszolva közölte: a keddi MSZP-frakcióülésen sem a program egésze, sem pedig bármelyik eleme nem kapott kritikát. Mint mondta, senki nem mondta, hogy nem erre kell menni, vagy ennél van egy jobb javaslata, illetve azt sem, hogy ez nem segít Magyarországon.

A kormányfő közölte: a konzultációk, a viták egyes nagyon apró kérdésekről szólnak, illetve arról, miként lehet az országban és a parlamentben ehhez többséget szerezni. Gyurcsány Ferenc azt is elmondta, hogy az elmúlt napokban többször beszélt Fodor Gáborral, az SZDSZ elnökével a programról, amelyet szerdán hivatalosan is elküldött neki.

Hozzátette: abban maradtak Fodor Gáborral, hogy arra kérik kollégáikat, a program egyes részeiről haladéktalanul konzultáljanak.

Mint fogalmazott, "biztosan eljöhet olyan pillanat, amikor nekünk a sajtó nyilvánossága előtt, olyan nagyon hivatalosan, pártelnöki szinten is találkozni kell". Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: azt kérte az SZDSZ-től, amit az országtól is, azaz hogy támogassa ezt a programot.


Honnan lesz rá pénz?

A szürke- és feketegazdaságból be nem érkező 1000 milliárd forintos közteher lehet a most meghirdetett többéves adócsökkentési program fedezete, de a jövő évi 300 milliárd forintos csökkentés mellett csak 50 milliárd forint jöhet be a fehéredésből, tehát az első lépést meg kell finanszírozni - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormányülést követő tájékoztatón.

Amíg az Európai Unióban a szürke- és feketegazdaság aránya átlagosan a GDP 8-10 százaléka, addig Magyarországon 20 százalék - mondta Gyurcsány Ferenc.

A miniszterelnök kiemelte: a közszféra kiadásainak csökkentésére, illetve a szociális jóléti kiadások mérséklésére nincs mód, ezért a jövő évi, 300 milliárd forintos adócsökkentésből 170-180 milliárd forintra szigorúbb költségvetési politikával kíván fedezetet teremteni a kormány. Emellett néhány adótétel, így a cégautó adója, és a cigarettát, valamint és az alkoholt terhelő jövedéki adó emelkedik - tette hozzá a kormányfő.

A munkát terhelő tb-járulék havi 140 ezer forintig jövőre áprilistól öt százalékponttal, a program végére 10 százalékponttal csökken, ami azt jelenti, hogy 100 forint kifizetett bérből most 46 forint marad a munkavállalónál, és 54 forint kerül az államhoz, a program végén pedig 57 forint marad a munkavállalónál és 42 forint jut az államnak - magyarázta Gyurcsány Ferenc.


Nemzeti közfoglalkoztatási programot!

Legalább ötvenezer ember számára munkahelyet teremtő nemzeti közfoglalkoztatási program megteremtését javasolja Gyurcsány Ferenc.

"Segély helyett kell a munkát adni, a munkáért pedig bért kell adni, és ezt a munkát bizonyos csoportok számára az államnak közvetlenül kell megteremteni" - mondta Gyurcsány Ferenc, aki szerint ezen a ponton ez lényeges felülírása a rendszerváltozás óta követett társadalompolitikának.

A miniszterelnök szerint a szociális piacgazdaság keretei között sem baloldali, sem pedig jobboldali kormányok nem fogadták el, hogy közvetlen felelősségük lehet a munkahelyteremtésben, csak a közvetett szerepet vállalták. Ismertetése szerint, sok helyen azt a megoldást választották, hogy a segélyért dolgozni kell.

"Mi ezzel nem értünk egyet. A munkáért nem segélyt kell kapni, hanem munkabért" - szögezte le a kormányfő.

Mint mondta, a rendszeres szociális segélyben részesülő 160-180 ezer ember nagyjából egyharmada minden bizonnyal tudna dolgozni, ha lenne munka. A miniszterelnök társadalompolitikai, gazdaságpolitikai fordulatot javasol ebben a kérdésben. Szerinte el kell fogadni, hogy jó néhány tízezer ember foglalkoztatását nem lehet a piacra bízni.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, hogy az erőforrások jelentős részét nem segélyezésre kell fordítani ezen a területen, hanem egy legalább ötvenezer ember számára munkahelyet teremtő, nemzeti közfoglalkoztatási program megteremtésére.

A miniszterelnök úgy látja, a programban az állam és a vele együttműködésben működők közvetlenül foglalkoztatnak, nemcsak az adó- és támogatáspolitikán keresztül befolyásolják a munkaerőpiacot, hanem munkahelyet teremtenek, a munkáért pedig bért adnak.

A miniszterelnök hiányolta az ellenzék alternatív javaslatait, amikor a programját ért kritikákra reagált Miskolcon, az MSZP regionális frakcióülése előtt. "Mi megmondtuk, hogy szerintünk mit lehet csinálni, nem ismerem, hogy a többiek mit mondanak" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: az MSZP és a kormány hosszú hetek óta azt hallja, hogy jelentősen csökkenteni kell a járulékterheket és a személyi jövedelemadót, hogy jobban megérje dolgozni. Ezen dolgoztunk - mondta.

Gyurcsány Ferenc az MTI-nek azt mondta: a rendszerváltás óta ilyen középtávú és a következő évekre konkrét intézkedéseket javasló adóprogram még nem volt. "Énszerintem ezt azzal elintézni, hogy nem jó, talán nem elegendő" - jegyezte meg.

A kormánynak és az MSZP-nek az a dolga, hogy ennek a programnak az elfogadásához többséget biztosíthasson - mondta a miniszterelnök, hozzáfűzve: azt hiszi, meg is lesz ehhez a többség. "Egyértelműen ki kell mondani: minden kormánynak a sorsa hozzá van kötve a költségvetéshez" - fogalmazott.

"Gyurcsány kapálózik"
A fehéredés önmagában még nem csodaszer
Gyurcsány lemondásról, Varga beetetésről beszélt
A cégek lehetnek az adócsökkentés fő haszonélvezői

A javaslatokkal kapcsolatos első szakértői, elemzői véleményeket ITT olvashatja.
A pártreagálásokat ITT nézheti meg.
Gyurcsány Ferenc javaslatainak összefoglalóját ITT találja.

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG