1p
Gyurcsány Ferenc kijelentette: Megegyezés programjának első helyén a tudás, a képzettség és a munkakultúra javítása áll.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: Megegyezés programjának első helyén a tudás, a képzettség és a munkakultúra javítása áll.

Egyetlen terület van, amelyre
a GDP-növekedésnél többet kell fordítani, ez az oktatás, a képzés, kutatás-fejlesztés - jelentette ki Gyurcsány Ferenc a Parlamentben, az MSZP által kezdeményezett "Magyarország megújításának lehetséges irányairól" szóló politikai vitanapon. A miniszterelnök szerint a többi területre a GDP növekedési ütemének megfelelően lehet majd költeni, vagy legfeljebb csak a reálértéket őrzik majd.

A kormányfő szerint a Megegyezés programjának első helyén a tudás, a képzettség és a munkakultúra javítása áll.

Magyarország igazi gondja, hogy nem tudja növelni a foglalkoztatás 3,9 milliós szintjét - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a munkaerő kínálati oldalán vannak "tragikus problémák". Ezért első lépésként a szociális-képzési oldalon kell beavatkozni, és ezt követőn kell csökkenteni az adókat és a járulékokat.

A tudásba való befektetés Magyarország jövője - jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Megjegyezte: bárki bármit mond, "nincs az az adócsökkentés, amiért engedném lebeszélni magunkat arról, hogy ide több jusson, mert adócsökkentésből nem lesz több képzett magyar polgár". Mint mondta, a Megegyezés programja azt javasolja, hogy tegyük középpontba a kérdést: hogyan lesz Magyarországon több százezer új és olyan munkavállaló, aki tud és akar dolgozni; hogyan támogatjuk ezt a szándékot arányos adó- és járulékcsökkentéssel; hogyan egyszerűsítjük az üzleti környezetet, javítjuk az ösztönzőket a beruházási, befektetési kedvet növelve.

Gyurcsány Ferenc szerint a Megegyezés arról is szól, hogy bár közeledik a választás, nemet kell mondani a kísértésre, hogy azt csináljuk, amit elődeink és "mi magunk is 2004-ben". "Ne papoljunk a felelősségről, mert azzal tele a padlás, hanem viselkedjünk úgy, ahogy az adott helyzetben szakszerű és felelős politikusoktól ez elvárható" - tette hozzá a kormányfő.

Az adó- és járulékcsökkentésről szólva Gyurcsány Ferenc azt mondta, a viták alapvetően a mértékről szólnak. A miniszterelnök szerint abban nagyjából mindenki egyetért, hogy elsősorban az munkabérre rakódó terheket kell csökkenteni, és míg az SZDSZ inkább az szja-t csökkentené, addig a munkáltatók a járulékot. "Lehetne lényegesen nagyobb adócsökkentést is javasolni az országnak, mint amit mi tudunk" - fogalmazott a kormányfő. A kabinet javaslata szerint az adócsökkentés nettó hatása nagyjából 160 milliárd forint, a bruttó pedig több mint 200 milliárd forint. Ennél akkor lehetne nagyobb az adócsökkentés, ha más pontokon növekednének az adók-járulékok, de a ha "egy fillérrel is valahol növelünk, akkor tüzes nyilak áradata jön felénk a parlamentben, hogy mi meg akarjuk ölni a szent magyar népet, itt tisztességes, okos elemző vita erről nem lehet" - fogalmazott a miniszterelnök.

Szólt arról is, hogy a nyugdíjon kívül a szociális rendszerben csak a reálértéket tudják megőrizni néhány évig, ám abból nem lehet visszavenni, amit már egyszer elértek a polgárok. "Halljuk meg a polgárok szavát, olyan tempót diktáljunk, amely nem százezer, nem egymillió, hanem a többség támogatását bírja és együtt tud velünk jönni" - közölte a kormányfő a vitanap elején mondott beszédében.


Lendvai: ki kell mondani, ki, milyen receptet kínál?

A Fidesz és a KDNP úgy akar szavazni a miniszterelnök által jegyzett Megegyezés című vitairatról, hogy nem akarja meghallgatni annak szerzőjét - mondta az MSZP frakcióvezetője. Lendvai Ildikó megjegyezte: a két ellenzéki frakció előre jelezte, hogy nem vesz részt a vitanapon, miközben parlamenti szavazást akar a témáról. Hozzátette: van ilyen gyakorlat a magyar történelemben, "koncepciós pernek hívják".

A szocialisták frakcióvezetője szerint a Fidesz és a KDNP azért is tarthat a vitától, mert láthatóan még nem döntötte el, mi a koncepciója. Lendvai Ildikó kitért arra, hogy egyetlen olyan jó szándékú javaslat sem hangozhat el a vitában, amit a szocialisták ne vennének komolyan.

Az MSZP vezérszónoka szerint a valódi vitához a frakcióknak először át kell lépniük a választóvonalat, és el kell dönteniük, valóban akarnak-e egymással komolyan vitázni. A vita lehetséges témáit számba véve kiemelte: el kell dönteni, hogy a politikusok az ország gazdasági vagy társadalmi problémáira keresnek megoldást, vagy mindkettőre.

Megemlítette, hogy ha a gazdasági versenyképesség növeléséről is beszélnek, akkor ki kell mondani, ki milyen receptet kínál az ország számára. Kitért arra, hogy el kell dönteni, mit tekintenek a társadalmi versenyképesség fokozási lehetőségének, és arról is beszélni kell, mennyire vannak szinkronban a változó világgazdasági környezettel az ország bajaira kínált programok. A frakcióvezető tisztességes alapállásnak tartja azt is, ha valaki azt mondja, jelenleg a gazdasági növekedés a fő probléma, csak azzal szabad foglalkozni, de ez az út a szocialisták által nem járható.

A miniszterelnök által jegyzett, először a sajtóban publikált Megegyezés című vitairatról Lendvai Ildikó azt mondta, annak két értelmezése van. Az egyik a politikai és társadalmi erők megegyezését, a másik pedig a gazdasági és a társadalmi szempontok összeegyeztetését jelenti. A szocialista képviselő elismerte, hogy a Szlovákia által választott megoldás gyorsabban visz előre a gazdasági felzárkóztatás útján, de mint mondta, ezért a társadalmi kiadások visszafogásával kellett fizetniük. Megjegyezte: ahol a szociális olló kinyílik, ott óhatatlanul jelentkezik a politikai populizmus.
 

Navracsics:
mindenki Magyarországa legyen a jövő Magyarországa


Hat év szocialista kormányzás után, a Megegyezés program megszületése után elmondhatjuk, hogy az ország minden szempontból rosszabb helyzetben van, mint 2002-ben volt - mondta a Fidesz frakcióvezetője. Navracsics Tibor elemzőktől és szakértőktől idézve pocséknak, hiteltelennek, kockázatosnak és menekülési kísérletnek nevezte a miniszterelnök Megegyezés programját. A fideszes frakcióvezető kifejtette: a kormánynak április 30. óta, az SZDSZ koalícióból történt távozása óta nincs programja, "érezte ezt Gyurcsány Ferenc is, amikor előállt a Megegyezéssel".

Az Európai Unió tagállamai közül most is Magyarországnak lesz a legnagyobb a költségvetési hiánya, és a gazdasági növekedés is szinte nálunk a legalacsonyabb - fogalmazott Navracsics Tibor. Jelenleg nem tudunk egyet sem teljesíteni a maastrichti kritériumok közül - tette hozzá.

A politikus utalt arra, hogy hétfőn az Országgyűlésben háromszor is leszavazták Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter interpellációkra adott válaszát. Hétfőn háromszor bukott meg Szűcs Erika, és nyilvánvalóvá vált, hogy az elmúlt idők szociálpolitikája sokat rontott az emberek helyzetén - mondta.

Úgy vélekedett, Magyarországon a gazdasági növekedés beindítására, munkahelyteremtésre, a szociális egyensúly újbóli megteremtésére, a törvény és a rend megerősítésére lenne szükség. Olyan kormány kell az országnak a frakcióvezető szerint, amely a tehetségesek számára biztosítja, hogy kibontakoztathassák tehetségüket, és amely segít a rászorulóknak. A jelenlegi kormányzat azonban - folytatta - magukra hagyja a rászorulókat.

Be kell indítani a gazdaság növekedését úgy, hogy belső motorjai is beinduljanak, és meg kell erősíteni, illetve a piacra kell segíteni a kis- és középvállalkozásokat - fogalmazott az ellenzéki politikus, aki szerint a tisztességes piaci magatartást kell megkövetelni, ezt kell támogatnia a kormánynak. Felszólalásában Navracsics Tibor nagy hangsúlyt fektetett a szociális egyensúly kérdésére, amelynek - álláspontja szerint - különösen fontos szerepe van abban, hogy az egyes nemzedékek megtalálják helyüket.

Navracsics Tibor úgy összegzett: Magyarországnak meg kell indulnia a gazdasági gyarapodás útján, hogy "mindenki Magyarországa legyen a jövő Magyarországa".


Kóka: nem segít a bajokon a Megegyezés

Kóka János az SZDSZ vezérszónokaként a Megegyezés elfogadható elemének nevezte az államháztartás hiányának csökkentéséhez való ragaszkodást. Stabilitásra, különösen a mai világgazdasági körülmények között, szükség van - szögezte le.

Támogathatónak nevezte a szakképzési ösztöndíj bevezetését, a hátrányos helyzetű munkavállalók pozitív diszkriminációját, az APEH szolgáltatás szemléletű átalakítását, a pozitív adósok listáját. Ugyanakkor jelen formájában nem támogatható a Megegyezés, ugyanis nem segít az ország bajain - mondta.

Kóka János azt mondta, bár a dolgozat jó néhány elemével egyetértenek, a dokumentum filozófiája idegen. Ebben a dokumentumban az SZDSZ számára túl sok az állam, túl kevés a bátorság, túl sok az ellentmondás és túl kevés az adócsökkentés - summázta. Az SZDSZ szerint azonban most sem késő, hogy valódi megegyezés jöhessen létre; a következő hetekben valós esély van arra, hogy a pártok vagy a pártok többsége képes legyen megállapodni az ország és a gazdaság érdekében. Ehhez viszont valódi intézkedésekre van szükség - mondta Kóka János.

Herényi Károly az MDF vezérszónokaként arról beszélt, hogy az elosztható javak aránya mára annyira csökkent, hogy az elsődleges feladat a gazdaság versenyképességének a növelése. Magyarország felélte a társadalmi tőkéjének jelentős részét, ami a siker alapja - vélte.

Az ellenzéki politikus világos és mindenki számára átlátható pártfinanszírozási törvényt és betartható adószabályok elfogadását sürgette. Ma Magyarországon, ha egy vállalkozó minden adótörvényt betart, akkor vagy tönkremegy, vagy ingyen dolgozik - jegyezte meg.

A szocialisták 2010-ig számolnak
Orbán: kiégett a baloldal 
Gyurcsány: a stabilitásnak kell a 800 milliárd 
Új párt alakul  
A többség nem hisz az MSZP-nek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG