A Századvég és a Forsense szeptember 15-23. között végezte felmérését, amelyben félévente arra keresik a választ, hogy a választók szerint mely jellemvonások határozzák meg a két politikust, vagyis mi az "imázsprofilja" a kormányfőnek és az ellenzék vezérének. Összesen 17 tulajdonságot vizsgálnak a felmérésben.
Mint írták, a felmérés egyik legfontosabb megállapítása megegyezik a félévvel ezelőtti kutatás eredményével: egyetlen olyan jellemvonás sincs, melyet a megkérdezettek egyértelműen jellemzőbbnek tartottak volna Gyurcsány Ferencre, mint Orbán Viktorra; nyolc esetben egyértelműen - 3 százalékpontot meghaladóan - nagyobb arányban tartották a volt miniszterelnökre nézve jellemzőbbnek az adott tulajdonságot, mint Gyurcsány Ferencre.
Ezen tulajdonságok közül kiemelkedik az emberek problémáira való odafigyelés - ezt 16 százalékponttal többen említették Orbán Viktor jellemzőjeként - , az érthetőség, valamint a hitelesség, ahol 13 illetve 11 százalékpont a különbség - írták. Hozzátették: jelentős eltérés tapasztalható még a megbízhatóság, tisztességesség, őszinteség, rugalmasság, valamint a jó megjelenés terén.
A többi kilenc vonás esetében 3 százalékpont közötti az eltérés, ami nem haladja meg a mintavételből fakadó becslési hiba mértékét.
A tizenhét tulajdonság esetén mért különbségek átlagértéke 5 százalékpont, azaz minden egyes jellemvonást átlagosan ennyivel tartottak többen jellemzőnek Orbán Viktorra, mint Gyurcsány Ferencre. Ugyanakkor az elmúlt fél év folyamán a miniszterelnök három tulajdonság - a közös megoldások keresése, az emberek problémáira való odafigyelés és a tisztességesség - esetében jelentősen csökkenteni tudta a különbséget.
A két politikus imázsprofiljának vizsgálata során a kutatók azt állapították meg, hogy Gyurcsány Ferenc különösen a közös megoldások keresése terén szerzett érdemeket magának, de idén márciushoz képest többen tartják megfontoltabbnak, rugalmasabbnak, felkészültebbnek és az emberek problémáira odafigyelőbbnek is.
Mindössze két olyan értékelésre felkínált személyiségjegy volt, amelyet - 3-3 százalékponttal - kevesebben gondolnak jelenleg jellemzőbbnek a miniszterelnökre nézve, mint idén márciusban: a hosszabb távon gondolkodást, valamint az újító szelleműséget - olvasható a közleményben.
Hozzátették: Orbán Viktor esetében 3 százalékpontot meghaladó mértékű csökkenést tapasztaltak a tisztességesség és a megbízhatóság, a hitelesség és az emberek problémáira odafigyelés, valamint a felkészültség, rugalmasság, tapasztaltság, megfontoltság és őszinteség terén. A volt kormányfő esetében is egyetlen olyan tulajdonságról tudnak beszámolni, ahol az általános trenddel ellentétes, azaz enyhén emelkedő említésarányról számolhatunk be, ez az újító szelleműség, a növekedés pedig 2 százalékpont.
"A két politikus mutatóinak ellentétes irányú változása gyakorlatilag kioltja egymást. Ezzel együtt van három olyan vonás, melyre nézve a két politikus említésszámai együttesen csökkenést mutatnak, ami azt jelenti, hogy ezekben az esetekben nőtt az "egyikre sem jellemző" válaszok aránya, azaz a két vezető politikus együttes elutasítása. A három vonás: a hosszú távra gondolkodás, a megbízhatóság és a tisztességesség" - írták.
A Századvég és a Forsense szeptember 15-23. között végezte közvélemény-kutatását 1000 fős reprezentatív mintán. A felmérés hibahatára legfeljebb 3,1 százalékpont.
Egyre jobban kötődünk a pártokhoz
Az MSZP-t utálják a legtöbben
Nézőpont: Gyurcsány távozását akarja a többség
Tárki: az SZDSZ-t most kiszavaznánk
Elfelejtették a politikusok, hogy mi a dolguk
MTI