Jelentés az ország polgárainak, leltár az elmúlt fél év kormányzásáról - ezekkel a szavakkal jellemzi bevezetőjében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a majdnem ötven oldalas kiadványt. Azt írja, nehéz, de fontos (fél)év van a kormány mögött, amely eredményekben és tanulságokban is gazdag. Úgy vélte, amit eddig tettek, az egy igazságos társadalom és versenyképes, polgárai számára európai életminőséget biztosítani képes Magyarország ügyét szolgálja.
Gyurcsány Ferenc az elmúlt félév kapcsán önkritikát is megfogalmazott: szerinte ahogyan kormányoztak, az nem minden esetben állja a kritika próbáját. "Az önkritika és az önkorrekció képességét magam egy kormány fontos erényének tartom. Most pedig van okunk az önkritikára és van módunk a korrekcióra is - tette hozzá.
A miniszterelnök szerint nem elég, ha a döntéshozók és a végrehajtók számára világosak a kormány céljai, ezeket az embereknek is érteniük kell, ezért kötelességük a teljes folyamat bemutatása.
Gyurcsány Ferenc ír arról is, hogy a következő évek három nagy korszaka úgy épül egymásra, mint egy épület három szintje: a biztos alap az egyensúly, a falak a reform, a tető pedig a fejlesztés. Ez a kormányzati ciklus alapfilozófiája - fűzte hozzá.
A miniszterelnök álláspontja szerint akkor végzik jól a dolgukat, ha az ország sikere összekapcsolódik a szociális biztonság, a társadalmi igazságosság ügyével és a hétköznapok mindenki számára fontos alapkérdéseivel. A hétköznapok nehézségei sem tántorítanak el céljaink és eszményeink képviseletétől - írta a bevezetőben a miniszterelnök.
Az MTI úgy tudja, hogy az összefoglalót könyv formában is kiadják kétezer példányban. Kapnak belőle többek között a parlamenti képviselők, a polgármesterek, gazdasági szakértők, közéleti véleményformálók, az angol nyelvű verziójából pedig külföldi szakemberek is. |
A kormányszóvivő közlése szerint a jelentés beszámol a kiigazítást biztosító új egyensúly program lépéseiről, az EU által elfogadott konvergenciaprogram alapvetéseiről és területenként, tételesen ad számot az országreform intézkedéseiről.
Danks Emese példaként említette a közigazgatást, az egészségügyet, az oktatást, a nyugdíjrendszert, a munkaügyi és szociális ellátórendszer reformját, valamint az ártámogatások helyett bevezetett célzott szociális ellátásokat, amelyekben kivétel nélkül a növekvő minőség, fenntarthatóság és igazságosság szempontjai érvényesülnek.
A beszámolóban részletes adatok találhatók a véglegesített fejlesztési programról is, amely a következő hét évben Európai Uniós támogatással megvalósuló fejlesztéseket, 8.000 milliárd forint befektetését határozza meg.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a dokumentum nyilvánosságra kerülése kapcsán úgy nyilatkozott: a kormány teljesítményére jellemző, hogy sajtótájékoztató nélkül vasárnap egy honlapra "csempészte fel" félévi beszámolóját. Az idén két dolog derült ki a szocialistákról: hogy nem demokraták és nem tudnak kormányozni - mondta Szijjártó Péter. Szavai szerint "ez a dilettáns és antidemokratikus kormányzás megélhetési válsághoz vezetett, az emberek és családok megélhetési válságba kerültek, terheiket a kormány az elviselhetőség határáig növelte".
Danks Emese kormányszóvivő erre reagálva azt hangsúlyozta: a téma súlya miatt döntött a kormányfő úgy, hogy csak hétfőn, a Parlamentben ismerteti a beszámolót. A cél az volt, hogy az ellenzéki pártok "ne csak frázisokban, hanem érdemben is" tudjanak a beszámolóra reagálni - tette hozzá.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF)szerint a Gyurcsány-kormány beszámolójából hiányzik a középosztály iránti felelősség. A Dávid Ibolya pártelnök által jegyzett közleményben azt írják: az elmúlt fél év kormányzati intézkedései, a magas adók, a vízió nélküli reformok bizonyították az MSZP-SZDSZ kormány középosztály-ellenességét. Az MDF úgy véli, hogy a kormánybeszámolóban található önkritikus elem nincs arányban a sodródó kormányzással és az elkövetett hibák mértékével.
Eközben a pénzpiacok is lassan véleményt formálnak: az egyre szaporodó elismerő vélekedés a konvergenciaprogram keretében elkezdett államháztartási hiánycsökkentő intézkedésekről most éppen bizakodóvá teszi a piacokat, a forint a 253-as zsint alatt zárt pénteken...Részletek