Túlzottan borulátó a magyar kormány
Gyurcsány Ferenc "azért döntött így, hogy kell neki a pártelnöki poszt, mert felfogta, hogy a politikai küzdelmeket csak úgy tudja megvívni, ha a kormány előtt tolja lökhárítóként a pártot, hogy az vívja meg a Fidesszel a vitát, és akkor a kormány el tud kezdeni érdemben is kormányozni" - mondta Kéri László.
A politológus szerint a kormányfő ősszel tanulta meg a leckét: az MSZP ugyanis, mint fogalmazott, "végiglapította" a reformokhoz kapcsolódó konfliktusokat, nem állt ki Gyurcsány Ferenc és a kormány mellett. Az MSZP-ben egyfajta belső félelem van a változások miatt - tette hozzá Kéri László.
Stumpf István úgy véli, akár az is célja lehet Gyurcsány Ferencnek a pártelnökséggel, hogy ebbe a pozícióba vonuljon vissza.
A három politológus a Deák Ferenc Közéleti Klub kerekasztal-beszélgetésén fejtette ki álláspontját Gyurcsány Ferenc pártelnöki terveiről csütörtök este Budapesten.
Egész jó Fitch-kritika: Gyurcsány is kulcstényező
"Sokan azon gondolkoznak, hogy Gyurcsány Ferencben van-e egy olyan stratégiai gondolkodás, hogy most lemond a miniszterelnökségről, mert be van szorulva, (...) visszavonul a pártelnöki pozícióba; valóban átveszi a pártot és újjászervezi; megteremti ezeknek a reformoknak a pártbeli bázisát, és egy emberét teszi a miniszterelnöki pozícióba, akivel esetleg az ellenzék is szívesebben kommunikál" - mutatott rá Stumpf István, hozzátéve, hogy szerinte nem nagy a valószínűsége annak, hogy ez következik be.
Debreczeni József kiemelte, hogy pártelnökként Gyurcsány Ferenc olyan mértékben soha nem tudja majd centralizálni az MSZP-t, mint ahogy Orbán Viktor központosította a Fideszt. A két párt közötti nagy különbség az, hogy amíg a Fidesz főként Orbán Viktor "terméke", addig az MSZP-nek "megvan a maga súlya, tehetetlensége" - mutatott rá a politológus.
Az MSZP tisztújító kongresszusát február 24-25-én rendezik meg. |
Gyurcsány: csak a világgazdaság miatt kellhet ismét húzni a nadrágszíjon
De mit akar Orbán Viktor?
Parázs vita a kordonok körül - ez csak a kezdet?