Önkritikát fogalmaz meg a kormány első félévét összegző anyagban Gyurcsány Ferenc. "Nem elég, ha a döntéshozók és a végrehajtók számára világosak a kormány céljai, ezeket az embereknek is érteniük kell", írja a miniszterelnök...Részletek |
Végül is elég logikus a koncepció, a felépítés, már nem egyszerűen az anyag, hanem maga a tennivalók logikája. Egyensúly, reform, fejlesztés. A miniszterelnöki bevezető szerint ezek olyanok, mint egy ház alapja, falazata és tetőzete. Ami első olvasásra tetszetős konstrukció, ami engem zavar, és ami eddig is de a jelek szerint továbbra is a nagy kérdés a számomra, nemcsak a számomra persze, hogy hogyan is állunk a sorrenddel.
Ez az alap-falak-tető hasonlat azt sugallja, hogy a végrehajtás sorrendje is szigorúan ez, merthát egy ház esetében mondjuk a tetőt építeni először nyilván a modern technológiák némelyikénél nem kizárt, de azért nyugodtan mondhatjuk, hogy nem ez a szokásos regula. Az biztos, hogy ha nem jó az alap, akkor nem jó a fal, ha nem jó a fal, akkor nem lesz jó, nem illeszkedik a helyére a tető sem. Mármost a gondom az, hogy közben mintha nem is így nézne ki a valóságos program-építés.
Hiszen amikor az egészségügyi államtitkár-asszonnyal interjúztam, ő erősen hangsúlyozta, hogy a vizitdíj például, vagy a kórházak átsorolása már nem egyszerűen egy plusz jövedelemforrás vagy megtakarítás az egészségügynek, hanem az egészségügyi reform része. Nemrég az egykori gazdasági minisztert faggattam, ő mit lát ebből a sorrendiségből, reform is van már, vagy csak pénzbeszedés, ő is határozottan állította, hogy megindult a szemléletváltás is, ami a nagy reformok elengedhetetlen feltétele, így alakul például a nyugdíjreform átalakítása.
Ami pedig a tetőt illeti, hát az uniós források és az azokhoz szükséges pályázatok, a fejlesztési programok 2007-től már nagyon is élnek, beindulnak. Szóval az az érzésem, hogy ugyan az igazi falak felhúzásával meg kell várni az igazi alapokat, de a reformokkal nem kell, sokak szerint nem is szabad arra várni, hogy tökéletesen helyreálljon az egyensúly. A kormányfő a kabinet bátorságáról beszél, mert bele mert fogni a változásokba, nos ez az igazi bátorság, ha a reformokat nem húzzák-halasztják arra hivatkozva, hogy még nem teljes az államháztartási kiigazítás, egyébként a most közreadott anyag is több helyen ezt sugallja. Inkább legyen a miniszterelnök ház-modellje pontatlan, de maga a program pontos. Mi több, megvalósítható.
Márványi Péter jegyzete