1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Fitch szerint komoly sokkot okozna jövőre a világgazdaságban az esetleges kemény amerikai landolás, amely elsősorban a gyenge gazdaságpolitikai hitelességű, jelentős költségvetési és külső finanszírozási igényű európai feltörekvő piacokat tenné próbára - ennél azonban kedvezőbb forgatókönyvet vázolnak fel
Komoly sokkot okozna jövőre a világgazdaságban az esetleges kemény amerikai landolás, amely elsősorban a gyenge gazdaságpolitikai hitelességű, jelentős költségvetési és külső finanszírozási igényű európai feltörekvő piacokat tenné próbára - áll a Fitch Ratings Londonban kiadott féléves globális előrejelzésében, amely mindazonáltal ennél kedvezőbb forgatókönyvet vázol fel.

A legnagyobb európai hitelminősítő 18 oldalas összefoglalója szerint a japán és főleg az európai fellendülés ellenére a világgazdaság kilátásait továbbra is zömmel az amerikai gazdaság teljesítménye határozza meg. A Fitch ugyanakkor - összhangban a Federal Reserve értékelésével - puha landolást vár az Egyesült Államokban 2007-re, 2,4 százalékos gazdasági növekedéssel és a jelenlegi, 5,25 százalékos szinten maradó Fed-alapkamattal.
 
A világgazdaság egészére a cég a 2006-ra várt 3,7 százalék után jövőre 3,2 százalékos, 2008-ban 3,3 százalékos növekedést jósol. Ezen belül az amerikai gazdaság a Fitch szerdai előrejelzése szerint az idén 3,2, jövőre 2,4, 2008-ban már ismét 3,0 százalékkal fog növekedni. Az euróövezetre a Fitch Ratings a 2006-ra becsült 2,6 százalék után 2007-ben 1,9, 2008-ban 2,0 százalékos növekedést valószínűsít. A feltörekvő Európa teljesítménye ezt többszörösen meghaladja: az előrejelzés szerint az országcsoport az idén 6,4, jövőre 5,2, 2008-ban 5,1 százalékos növekedést fog produkálni.
 
A globális feltörekvő térség makrogazdasági alapmutatóinak javulását jelzi külső finanszírozási igényük meredek csökkenése, ami alól Magyarország az egyik látványos kivétel - áll a jelentésben. A Fitch előrejelzése szerint a térség az idén a kedvező tőkepiaci feltételek ellenére már csak 44,7 milliárd dollár új szuverén adóssággal fog megjelenni a külső piacon a tavalyi 66,9 milliárd dollár után, és jövőre 32,5 milliárd dollárra süllyed a külső hiteligény, egyszerűen azért, mert a csökkenő államháztartási hiányok és közadósság-terhek miatt csökkennek a finanszírozási igények is. 
 
Amerikai kiskereskedelem: alaposan alálőttek az elemzők
Akár 9 százalékra is felugorhat az infláció jövőre

A kirívó kivétel a feltörekvő Európa, ezen belül is Magyarország és Törökország, amelyeknek változatlanul nagy költségvetési és folyó hiányaik vannak. Ez a két ország - Lengyelországgal együtt - az európai, közel-keleti és afrikai feltörekvő térség (EMEA) egésze által idén kibocsátandó 21,5 milliárd dollárnyi új szuverén adósság több mint 60 százalékát viszi a piacra - áll a londoni Fitch-elemzésben.
 
A globális feltörekvő térség összesített folyómérleg-többlete a hitelminősítő előrejelzése szerint az idén tetőzik, 450 milliárd dolláron, ami az országcsoport együttes GDP-értékének 4 százaléka. Ez a többlet a Fitch Ratings szerint jövőre 160 milliárd, 2008-ban további 90 milliárd dollárral apadni fog, ahogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajféle átlagára a cég prognózisa szerint jövőre 53 dollárra, 2008-ban 47,50 dollárra süllyed. 
 

Jövőre a kincstár 1.160 milliárd forint nettó állampapír kibocsátást tervez az idei 1.081 milliárd forint várható kibocsátás után - jelentette be Borbély László András, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgató-helyettese. A bruttó belföldi állampapír értékesítés 7.066 milliárd forint lesz, ami 8 százalékkal kevesebb a 2006. évi 7.660 milliárd forintnál. A magyar állam a nemzetközi tőkepiacon 2 milliárd euró értékben tervez kötvénykibocsátást, ami elmarad a 2006. évi szinttől.
 
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2007-ben 1.740 milliárd forintra csökken a 2006. évi 1.887 milliárd forintról. A törlesztésekkel együtt a bruttó finanszírozási igény jövőre várhatóan 7.938 milliárd forintot tesz ki az idei 8.758 milliárd forint után.

A jelentés kiemeli azt is, hogy az összesített folyó többleten belül jelentősek az eloszlási egyensúlytalanságok: a 2006-ra jósolt feltörekvő térségi többlet csaknem fele Kínáé lesz, 210 milliárd dollárral, miközben a Fitch listáján adósbesorolással ellátott feltörekvő gazdaságok 60 százaléka különböző mértékű folyómérleg-hiányokat görget - áll a londoni elemzésben.
 
A Fitch külön kiemeli a feltörekvő Európát, ahol számításai szerint az általa besorolással ellátott országok felének a GDP-érték 7 százalékánál nagyobb folyómérleg-hiánya lesz az idén. Az összes feltörekvő piaci térség közül az európai feltörekvő gazdaság bruttó külső finanszírozási igénye lesz a legmagasabb az idén és jövőre is, 192 milliárd, illetve 191 milliárd dollárral + áll a jelentésben.
 
A Fitch felidézi, hogy miután tavaly decemberben "BBB plusz"-ra rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a szuverén magyar adóskockázati besorolást, idén szeptemberben erre az osztályzatra is további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást adott, miután a Gyurcsány-beszédet követő tiltakozások miatt szerinte növekedett a deficitcsökkentő kormányzati terv végrehajtási kockázata. A nagy ikerdeficit, az emelkedő infláció, a lassuló növekedés, a pénzügypolitikára nehezedő nyomás és a bankrendszerben dominánssá váló devizahitelezés növeli a lefelé ható kockázatokat a londoni Fitch-elemzés szerint.
 
A hitelminősítő megjegyzi, hogy a tíz, nála pozitív kilátással sorolt szuverén adós kötvényei közül nyolc szerepel a JP Morgan befektetési bankcsoport által vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindexben (EMBIG), amelyben csak két olyan adós van - Magyarország és Ecuador -, amelyre a Fitch listáján negatív kilátás érvényes. Ha az EMBIG-ben szereplő szuverén adósságok osztályzatainak mindegyike a rá érvényes kilátásnak megfelelő irányban változna, az átlagos EMBIG-adósosztályzat - amely jelenleg "BB plusz", vagyis egy fokozattal elmarad a megszorításokkal már befektetőinek tekintett "BBB mínusz" alapfoktól - közel kerülne a befektetésre ajánlott szint eléréséhez - áll a Fitch Ratings elemzésében.

Euró-kurzus: elő az üveggömbökkel?
Az Európai Bizottság szerint van még mit tennünk

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG