1p
A stop-loss egy veszteségminimalizálási technika, és azt jelenti, hogy amennyiben egy adott pozíción veszteség képződik, akkor mindenképpen még időben, nem jelentős veszteséggel le kell zárni. Ehhez persze nem kevés lelkierőre is szükség van
A stop-loss egy veszteségminimalizálási technika, és azt jelenti, hogy amennyiben egy adott pozíción veszteség képződik, akkor mindenképpen még időben, nem jelentős veszteséggel le kell zárni

Azok a piaci szereplők, akik rövid vagy középtávú spekulációval foglalkoznak, jól teszik, ha minden befektetésük során stop-loss-t használnak. Nagyon fontos, hogy stop-loss stratégiánkat előre meghatározzuk, sőt, ha lehet, a kereskedési könyvbe is behelyezzük, mert gyakran a spekulánsnak nincsen elég lelki ereje, hogy az előre meghatározott stop-loss-t végrehajtsa. A legfontosabb gyakorlati kérdés a stop-loss nagysága. Rövid távú stratégiáknál logikus lehet, hogy vétel esetén az előző egy-két időszaki minimum, eladásnál pedig a maximum fölé rakjuk a stop-loss szintjét. A stop-loss nagyságát a kereskedési stratégiától kell függővé tenni.

Kitörés és stop-loss

Abban az esetben, ha kitörésre játszunk, és a kitörési ponton veszünk, akkor a piac volatilitásától függően érdemes a stop-loss-t 1-2%-kal lejjebb tenni (vétel esetén). A stop-loss akkora kell legyen, hogy túl nagy veszteséget ne okozzon, de a zaj-jellegű, mindennapos, természetes kilengések miatt ne veszítsük el egyébként jó pozíciónkat.

Átlagolás és stop-loss

Az átlagolást is lehet a stop-loss-szal együtt alkalmazni. Az egyik - a hedge-fundok által is előszeretettel alkalmazott módszer - szerint egy egységet veszünk adott áron, tegyük fel, 10-en, 9-en már két egységet, 8-on hármat, ha pedig 7 alá esik az ár, akkor a teljes mennyiséget stoppoljuk. A másik módszer szerint a spekulánsnak van egy úgynevezett "core"- vagy mag-pozíciója, amelyhez mindenképpen ragaszkodik, s ha esik az ár, újabb vásárlást eszközöl, azonban igen szűk, 1-2%-os stop-loss-szal védekezik a lehetséges veszteség ellen (természetesen a stop nagysága erősen függ a piactól).

Ne hagyjuk a nyereséget veszteségbe fordulni!

Általános érvényű tanács, hogy ha egy pozíción képződik akkora nyereség, mint a stop-loss érték, akkor a stop-ot húzzuk fel nullába. Ha például 26000 ponton határidőre BUX-ot veszünk, és a stop-loss-t 25800 pontra tesszük, akkor ha 26200 pontra emelkedik az ár (tehát a nyitott pozíciónkon van már 200 pont nyereség), érdemes a stop-loss-t 26000-ra módosítani. Így már legrosszabb esetben is veszteség nélkül tudunk kiszállni. Aki így kereskedik, annak valószínűleg jó néhány kis vesztesége és nullás pozíciója lesz, ám ezekért bőven kárpótolhatja egy-két nagy nyereség.

Technikai minták és stop-loss

A különféle technikai minták esetében más és más helyre szokás tenni a stop-loss-t, méghozzá úgy, hogy a stop csak akkor következzen be, ha a vélt technikai formáció (duplaalj, zászló, háromszög) meghiúsul. Lényeges, hogy a stop-okat fontos ellenállások fölé vagy támaszok alá helyezzük. Amennyiben komoly támasz van például a 7000 pontos árszinten, érdemes a stop-loss-t minden stratégia esetén 6700-6900 pont közé helyezni.

Csúszó stop (trailing stop)

A pozíció nyitásakor meghatározott stop-loss-t később érdemes folyamatosan felülvizsgálni, hiszen ha már képződött egy komolyabb nyereségünk, nem szerencsés mindet egyszerre "elúsztatni". Ezért bizonyos időnként a stop-ot az aktuális árhoz közelebb kell hozni, "fel kell húzni". Ha például 7500-on vettünk instrumentumot, és az ár már 8500, akkor logikus lehet a stop-loss-t 8000-ra felhúzni. Ha pedig az adot instrumentum elmegy 9500-ig, akkor mondjuk 8700-ra. A csúszó stop meghatározásával kapcsolatban két alapvető elv létezik. Az egyik szerint a stop-ot vétel esetén célszerű a legutolsó korrekciós szint alá helyezni. Az előző példát folytatva, tegyük fel, hogy a választott befektetési instrumentum záróértékei a következők voltak: 7500, 7800, 8300, 8100, 8000, 8100, 8300, 8500. Az utolsó korrekció alja 8000 volt, tehát a stopot valamivel ez alá, például 7920-ra ajánlatos tenni. Így csak abban az esetben szállunk ki, ha az előző korrekciós szint alá megy a piac, vagyis ha a trend megtörni látszik.

A másik elv szerint a stop meghatározása mechanikusabb módszerekkel történik. Ilyen módszer lehet, hogy a stop-loss nagysága mindvégig megegyezik az eredetileg meghatározott értékkel. Ha tehát például a stopot kezdetben kétszáz pontban határoztuk meg, ezen akkor sem változtatunk, ha a piac határozottan felfelé tör (eladás esetén logikusan lefelé). A módszer hátránya, hogy így eléggé könnyen "kistoppolhatjuk" magunkat, miközben a trend még folytatódik. Ennél jobb eljárás, ha minden x pontnyi emelkedés után a stopp-loss szintjét n-nel növeljük, ahol n kisebb mint x. Legyen x mondjuk 100 pont, n pedig 50 pont. A fenti példa esetén mondjuk 7500-on veszünk 200 pontos stoppal, azaz a stop-loss szint 7300. Ha a piac elmegy 8300-ra, akkor a pozíciónyitástól számítva 800 pontot emelkedtünk (8300-7500). Ezért a stoppot felhúzzuk 400 ponttal 7700-ra. Mihelyst a piac túlszárnyalja a 8300-at is, tovább húzzuk a stoppot, mégpedig minden 100 pont piaci emelkedés után 50 ponttal.


Minden befektető szeretne a többieknél és legfőképpen a piacnál okosabb lenni, ezért a spekulánsok gyakran feltételezik a létező trend megfordulását. Cikksorozatunk 6. részében bemutattuk, mi a teendő, ha úgy döntünk, szembe megyünk a trenddel a nagyobb hozam érdekében. Olvassa el a cikket!

A következő részben a spekuláció átlagosnál jóval bonyolultabb, de sok esetben hasznos formájával foglalkozunk. Opciós stratégiák - hamarosan a Privátbankáron!

Korábbi részek:
1. Benézünk az alapkezelők fejébe - benchmarking
2. Kezdő befektetők kedvence: a veszélyes átlagolás
3. Kaszáljon akkor is, amikor nem történik semmi! - sávkereskedés
4. Te hol voltál, amikor kitört a piac? - kitörés-kereskedés
5. Álmaink befektetése: amikor az ügyesekhez dől a lé - trendben történő pozíciónövelés
6. Nehéz és kockázatos művészet: legokosabbnak lenni - trendellenes kereskedés
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG