A biztosítótársaságok mellett fordulhatunk független alkuszokhoz is, ahol ugyancsak egy részletes adatbekérés előzi meg a díjszámítást. Náluk többé-kevésbé részletes összehasonlítás kapunk arról, hogy az egyes biztosítók milyen konstrukciókkal tudnak szolgálni, sőt itt kezdeményezhetjük is a szerződéskötési folyamat elindítását a regisztráció után. Az on-line alkuszok jellemzően árgaranciát vállalnak az általuk közölt díjakra vonatkozóan.
Az alkuszok az on-line szerződéskötést a velük kapcsolatban álló biztosítókkal tudják lebonyolítani és ezekre ki is számítják a díjat, függetlenül attól, hogy az adott társaságnak egyébként van-e netes ügyintézési lehetősége.
Minden interneten lebonyolított kötési folyamatra igaz, hogy a szerződés és a kockázatviselés kezdetét az ügyfél maga határozhatja meg. A biztozitasaim.hu ügyfélszolgálatán azt mondták, hogy gyakorlatilag attól a pillanattól biztosított a lakásunk, amikor az alkuszi szerződés létre jön. Bár a csekket a biztosítótól lehet, hogy csak 30 nap után kapjuk meg a kötvénnyel együtt, ám már ebben az időszakban is kockázatban van az ingatlanunk és ingóságaink.
Természetesen a biztosító az adatok helytelensége esetén nem tudja fedezni az ebben az intervallumban keletkezett esetleges károkat. A netrisk.hu-nál azért kiemelték, hogy azért az a biztos, amikor már a kötvény a kezünkben van. |
A tesztelés során egy budapesti kislakásra és egy vidéki családi házra, illetve ezek ingóságaira néztük meg on-line a lakásbiztosítási konstrukciókat. Utánajártunk annak is, hogy milyen opciókat, és ahhoz milyen kedvezményeket ajánlanak az alkuszok és a biztosítók a netes szerződéskötés esetén.
A tesztelést a netrisk.hu weboldalán kezdtük egy 49 négyzetméteres, VI. kerületi lakással, mely a múlt század elején épült és ketten laknak benne. Az oldalon 9 310 000 forintra becsülték az ingatlan értékét. Az ingóságokra pedig minimum 3,6 millió forintot javasoltak, ez alapján mi 4 millió forintnyi általános háztartási ingóságot adtunk meg.
Fenti feltételek mellett a Netrisk szerint a legkedvezőbb díjat az Union Biztosítónál érhettük volna el: ők a negyedévenként fizetendő összeget 4509 forintban határozták meg, az Aegonnál ugyanez 4885 forintba, a Generali-Providenciánál pedig 5359 forintba került volna. Az alkusz az első két lehetőséghez ajánlotta fel az online kötési lehetőséget, a szintén a táblázatban szereplő Groupama neve mellett nem volt ajánlat olvasható.
Egy másik alkusz oldalán, a biztositasaim.hu-n is ugyanezekkel a paraméterekkel számoltunk. Ők az ingatlan értékét 10 290 000 forintra becsülték, ám nem adtak meg ajánlott értéket az ingóságokra. A negyedéves biztosítási összegeket itt az Aegonnál 4761 forintban, az Allianznál 5196 forintban, a Generalinál pedig 6227 forintban határozták meg. Ezenkívül kiszámították és on-line megköthetővé tették még a QBE Atlasz és az Uniqa ajánlatát is.
Mi a helyzet, ha közvetlenül a biztosító oldalán próbálkozunk? A Generali oldalán pl. 30 % kedvezménnyel lehet megkötni a biztosítást december közepéig, és háromféle módozatból választhatunk, a Bázis 2792, az Ideál 4965, az Optimál pedig 5595 forintba kerül negyedévente képzeletbeli ingatlanunk esetében. Az egyes csomagok abban különböznek, hogy milyen kockázatokra nyújtanak kártérítést.
Ha kötni nem is, számolgatni más biztosítói oldalon is tudunk. Így az Allianz oldalán elérhető kalkuláció szerint a biztosítás (9,9 milliós ingatlan-, illetve 2,6 milliós ingóságérték mellett) banki utalással negyedévente 4701 forintot kóstálna. A Posta Biztosítónál az ingatlan és az ingóság javasolt értékén kívül a fizetendő biztosítási díj is a választott biztosítási csomag (Bázis, Optimum, Prémium) függvényében változik. Példánkban banki utalás választása mellett a negyedéves díj 5410-től 8826 forintig terjedt.
Az Aegon oldalán 4572 forintot állapítottak meg lakásunk negyedéves díjára, náluk az on-line díjkedvezmény mértéke 20 %. A 20 százalékos kedvezményt csak akkor tudják megadni, ha az ügyfél még nem rendelkezik ugyanerre a kockázatviselési címre kötött lakásbiztosítással a társaságnál.
A következő tesztben egy vidéki nagyváros kertvárosi családi házára próbáltunk biztosítást kötni. A kiszemelt ingatlan 170 négyzetméteres és 1997-ben épült, négy fő lakik benne egy háziállattal.
A netrisk.hu-n 35,7 millió forintra becsülték a ház értékét. Az ingóságokra 13 millió forintot adtunk meg összesen, így féléves díjfizetés esetén az Union Biztosítónak 22490 forintot kellene befizetni, az Aegonnak 23953 forintot, a Generali-nak 25475 forintot, a Groupama Biztosítónak pedig 32564 forintot kellene fizetni. A Generali ajánlatán kívül mindegyikhez elindíthattuk volna a szerződéskötési folyamatot az alkuszi honlapon.
A biztositasaim.hu-n 34 millióra becsülték az ingatlan értékét. Az Allianz esetén 9969 forintot, a Generalinál 12128 forintot, az Aegonnál pedig 11469 forintot állapítottak meg negyedéves díjként. |
Amikor telel a nyaraló: hogyan biztosítsam?
Egyre többen panaszkodnak a bankokra, biztosítókra
Lakásbiztosítás: saját kárán tanul a magyar?
Gera Patrícia