Legtöbbünknek a téli időszámítás kezdete azt jelenti, hogy egy órával tovább alszunk. Akiket egy szórakozóhelyen ér a hajnal, azok egy órát nyernek a mulatozásra, vagy vérmérséklettől függően egy órával hamarabb dőlnek ki a buliból.
Az éjjeli tömegközlekedők vigyenek magukkal bőven olvasnivalót: négy nemzetközi és egy belföldi vonat a határállomáson, illetve a kiinduló állomáson várja be a téli időszámítás szerinti időt. A Bécs-Budapest-Bukarest-Budapest-Bécs útvonalon közlekedő Dacia EuroNight mindkét járatát Magyarországon éri az időszámítás váltás. A vonatok Lőkösházán várják be a téli időszámítás szerinti indulási idejüket, körülbelül egy órát várakoznak. A Beograd nemzetközi gyorsvonat Belgrád és Budapest felől érkező járatai Kelebián várakoznak a téli időszámítás szerinti indulási időre. A belföldi járatok közül csak egy vonatot érint az átállás, a Somoskőújfalu - Hatvan vasútvonalon közlekedő személyvonat Somoskőújfalu állomásról már a téli időszámítás szerint indul. A Malévnál egyetlen járatot sem érint a téli időszámításra való átállás, de a nemzeti légitársaság ezen a napon vezeti be téli menetrendjét.
Vélhetőleg az éjszakai műszakos dolgozók örülnek a legkevésbé az átállásnak; őket az vigasztalhatja, hogy az egy órával hosszabb műszakért cserébe - beosztásuktól függően - márciusban, a nyári időszámítás bevezetésekor ugyanennyivel hamarabb végezhetnek.
Az alternatív időszámítás és az energiatakarékosság közötti összefüggést az utóbbi időben egyre többen vitatják, a legújabb számítások kimutatták, hogy a fogyasztás átalakulása miatt már nem lehet ezzel a módszerrel energiát megtakarítani. A közvilágítás rendszere napjainkban sokkal rugalmasabb, és a lámpák ki-bekapcsolását a sötétedéshez lehet hozzárendelni. Emellett a fogyasztási szokások megváltozása, az, hogy az emberek többet néznek tévét, használják a számítógépeket és elterjedtek a légkondicionáló berendezések is, alapjaiban változtatta meg az 5-10 éve még jelentős megtakarítással járó nyári időszámítás előnyeit és hátrányait. Amerikai kutatók három éven át mérték hétmillió háztartás áramfogyasztását, s ennek alapján megállapították, hogy az energiafogyasztás nem csökkent az átállítás után sem.
Mindenesetre a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. hisz a spórolásban: számításaik szerint hatmilliárd forinttal csökkent a nyári időszámításnak köszönhetően az áramfelhasználás költsége, a fogyasztás így 120 gigawattórával kevesebb, mint átállás nélkül lenne. Részletek >>
Privátbankár - Gáspár András