1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idén a GDP növekedése várhatóan csak a naptári hatásoknak köszönhetően éri el a 2 százalékot - 2008 szökőév -, jövőre azonban már 3,1 százalékra gyorsulhat - áll az ICEG EC prognózisában.
Az idén a GDP növekedése várhatóan csak a naptári hatásoknak köszönhetően éri el a 2 százalékot - 2008 szökőév -, jövőre azonban már 3,1 százalékra gyorsulhat - áll az ICEG European Center (EC) kutatóintézet prognózisában.

A negyedéves előrejelzésben megállapították, hogy az újabb csalódást keltő 2007 negyedik negyedévi GDP adatból két bíztató folyamat azért kiolvasható volt: az export és az import növekedése közötti rés a vártnál lassabban zárul, a beruházásoknál pedig már kisebb fellendülés mutatkozott.

Ezzel egyidejűleg azonban továbbra is nyomott a lakossági fogyasztás alakulása és a rövid távú kilátások sem kedvezőek; az ICEG ezzel indokolja az idei alacsony növekedési ütemet. Jövőre azonban úgy vélik, hogy egyértelműen fellendül a belföldi kereslet, és nagyjából azonos ütemben bővülő exporttal és importtal számolnak.

A negyedévi előrejelzést ismertető budapesti sajtótájékoztatón Oszlay András, az elemzés egyik készítője elmondta, hogy az élelmiszer- és a háztartási energiaárban már megindult a dezinfláció, a maginfláció azonban 5 százalék körüli szinten "ragadt be". Az idén így 6 százalékos átlagos fogyasztói árnövekedésre számít az ICEG és megítélésük szerint 2009-ben is még 4 százalék körüli lesz az átlagos infláció. Oszlay András megjegyezte, hogy a 3 százalékos inflációs cél legkorábban a jövő év végén érhető el.

Hozzátette: úgy vélik, hogy alapvetően szigorú marad a monetáris politika, és nem zárnak ki még egy jegybanki alapkamat-emelést. A harmadik negyedévtől az infláció csökkenésével több lépcsős kamatcsökkentést, az év végén 7,25 százalékos, 2009 végén pedig 6 százalékos jegybanki alapkamat szintet valószínűsített.

Kifejtette: az államháztartáson belül az elsődleges egyenleg majdhogynem egyensúlyba kerülhet az idén, így az államháztartás hiánya a GDP 4 százalékára csökken. Jövőre azonban megállhat a deficit csökkenése, mivel elfogytak a bevételi tartalékok, és nem valószínű, hogy a választásokat megelőző évben radikális strukturális reformokba kezdene a kormány.

A szakember elmondta: a külső finanszírozási igény javulása a kereskedelmi mérleg, főleg az árumérleg növekvő többletének köszönhető. Tavaly a hiányt szinte csak adóssággeneráló tételek finanszírozták, a mivel várhatóan ez az idén is így lesz, az államadósság magas szinten állandósul.

Oszlay András elmondta, hogy a belpolitikai bizonytalanság a reálgazdaságra várhatóan nem lesz jelentős hatással, de a dezinflációs folyamatot megakaszthatja.

Pellényi Gábor az EU keleti tagállamaira vonatkozó előrejelzésüket ismertetve szólt a várhatóan lassuló növekedésről, a növekvő infláció miatt csökkenő belső keresletről, a hitelezés visszafogásáról és a kedvezőtlen nemzetközi konjunktúráról, valamint az ezzel összefüggő alacsonyabb exportbővülésről.

Közép-Európában, Magyarország kivételével robosztusabb, míg a balti államokban lassabb lesz a növekedés - mondta. Ugyancsak Magyarország kivételével a legtöbb országban a munkanélküliségi ráták rég nem látott mélyponton állnak, a képzett munkaerőhiánya azonban általános probléma.

Pellényi Gábor közölte: a globális kockázatvállalási kedv csökkenésével a régiós hozamok emelkedtek, különösen ott, ahol jelentősek a makrogazdasági pálya kockázatai, így Magyarországon és Romániában is. A kutatók szerint a bizonytalanságok 2008-2009-ben is megmaradnak, így a hozamkülönbségek tartósnak ígérkeznek.

A régióban folytatódik az adóverseny, Észtországban és Lettországban a kiadások lefaragásával próbálják pótolni a lassuló növekedés miatti bevételkiesését, Romániában, Bulgáriában és Szlovéniában viszont a közelgő választások miatt lazulhat a fiskális fegyelem.

Simor: Az egyik legnagyob baj a foglalkoztatás
Kiút lenne - de merre?
OECD: van még remény Magyarországnak (hanganyag)
Veres: Meglehet, amit akarunk - áldozatok árán

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG