1p
Az elemzői konszenzusnak és a piac várakozásának megfelelően az MNB monetáris tanácsa 50 bázisponttal, 6,5 százalékra csökkentette a jegybanki kamatot
Az elemzői konszenzusnak és a piac várakozásának megfelelően az MNB monetáris tanácsa 50 bázisponttal, 6,5 százalékra csökkentette a jegybanki kamatot.

A legutóbbi, októberi kamatdöntő ülésen szűk többséggel 50 bázispontot vágott az akkori 7,50%-os kamaton a tanács (öten voksoltak a fél százalékos csökkentés mellett, négyen e fölött vágtak volna, egy szavazat pedig 1% felett).

A mostani ülésen a piaci várakozásoknak megfelelően a Monetáris Tanács ismételten 50 bázispontos kamatvágás mellett döntött. Utoljára három évvel ezelőtt, 2006 júliusában volt ilyen mélyponton a magyarországi alapkamat. Az is csak négy évvel ezelőtt fordult elő, hogy a jegybank az akkori 7%-ról kamatot vágott, akkor 6,75% volt a mértékadó kamatszint. A mélypontot az elmúlt időszakban a 2005. szeptemberi 6% jelentette.

Tudósítónk beszámolt róla, hogy a jegybank a mai napon a kamatdöntés mellett döntött arról is, hogy az egynapos jegybanki hitel és betét kamata által meghatározott kamatfolyosó  (o/n) szélességét a jegybanki alapkamatszint körül +/- 100 bázispontra növelte
az MNB Monetáris Tanácsa. Az MNB kéthetes fix kamatú hiteltenderének kamatát az irányadó kamat +50 bázispontra emelte a testület. Az o/n kamatfolyosó eddig +/-50 bázispont volt.

MNB: növekedés jövőre, elszálló infláció 2010 második felére

A jegybank indoklása szerint nemzetközi pénzügyi kilátások folyamatosan javulnak ugyan, de egyelőre bizonytalan a folyamat tartóssága.  A londoni befektetési házak véleményénél optimistább az MNB monetáris tanácsa, mely az idei mély recesszió után már 2010 közepétől javulást vár. A jegybank 2010-es GDP prognózisát 0,6% csökkenésre módosította (ez egyébként egybevág az IMF legutóbb kiadott prognózisával). A középtávú inflációs céltól a jelenlegi ugyan meghaladja az adóváltozások hatása miatt, a tanács véleménye szerint a jövő év második felétől jelentősen elmaradhat attól: Simor András, az MNB elnöke elmondta, 2010-re 3,9%-os fogyasztói inflációval számol a jegybank.

Nagy többség az -50 bázispont mellett

Semmi kétség: tovább kell lazítani
Simor András jegybankelnök beszámolója szerint a tanács egy 25, egy 50 illetve egy 75 bázispontos csökkenést tárgyalt, végül nagy többséggel döntött a félszázalékos csökkentés mellett. A jegybank továbbra is elnyúló, hosszú lefolyású recesszióval számol, az inflációs hatást az évközi adóváltozásokhoz kötik. Az MNB elnöke kiemelte a bankrendszer már hosszabb ideje stabil, szolvenciája megfelelő - ezzel együtt a hitelezési veszteségek növekedésével számolnak. Magyarország kockázati megítélése az elmúlt hónapban sem romlott, továbbra is kedvező, bár a nemzetközi pénzpiacok az elmúlt időszakban nagyobb volatilitásról tanúskodtak, bizonytalan a megítélés ugyanis abban, meddig tarthatóak az eddigi kedvező folyamatok a piacon (ez a forint-euró árfolyamában is meglátszódott a legutóbbi kamatdöntés óta).

A kamatdöntés és a kamatfolyosó "kiszélesítése" mellett a Monetáris Tanács tárgyalt az inflációs jelentésről is - mint az az MNB sajtótájékoztatóján is elhangzott. A tanács 2009-re 4,2%-os fogyasztói inflációt vár, 2010-re pedig 3,9%-ot. A deflációt is megemlítő londoni elemzésekkel szemben az MNB szerint a 3%-céltól a mutató jelentősen elmarad majd, a mostani visszafogott számok pedig az adóváltozások hatását tükrözik.
A kamatdöntést követő sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva a jegybankelnök elmondta, a tanács továbbra is nagy hangsúlyt fektet a kiszámíthatóságra, ezt tükrözi a mostani kamatdöntés is. A költségvetés helyzetéről szólva kijelentette, az elmúlt időszakban fontos és hosszú távon ható döntések születtek a hiány tartása végett. Ugyanakkor Simor hozzátette, az idei hiánycél "minimális túllövésére" számít, ami nem azt jelenti, hogy "nem teljesíthető". Sok függ attól is, hogy a büdzsében jövő évre felhalmozott tartalékokból mennyi kerül kifizetésre, mert az rontani fogja a költségvetés egyensúlyát.

A további lépésekről szólva Simor kifejtette, hogy a kamatcsökkentési pályán csak akkor áll meg a tanács, ha "annak oka lesz", mint mondta: "csak azért nem fogunk megállni, hogy megálljunk".

Simor elmondta, hogy ha nagyobb mértékű költekezés miatt a hiány nagyobb lenne a kitűzött célnál, (és az eddigi tapasztalok alapján választási évben ennek megvan a kockázata) az hatással lenne a makropályára és az inflációban is megjelenne. A Fidesz által említett 7%-os hiánnyal kapcsolatban a jegybank elnöke nem kívánt "spekulációkba merülni", egyelőre nem lát olyan gazdasági folyamatokat, ami miatt ilyen mértékben felül kellene írni a jelenlegi hiánycélt.

Nyomott infláció, erősödő forint

Piaci elemzőket idézve már a Privátbankár is beszámolt arról, hogy a legtöbben 6% alá várták 2010 első felében a magyar kamatszintet. Londoni elemzőházak múlt heti prognózisaikban először jelölték meg a deflációt varákozásukként, melynek csak az emelkedő üzemanyagárak jelenthetnek akadályt. A forinterősödéssel együtt London arra számít, hogy idei utolsó, december 21-ei kamatdöntő ülésén a tanács újabb 50 bázispontos csökkentést hajt végre. Az évvégi kamatszint így 6%-ra várható a piac szerint, a legtöbb londoni elemző legalábbis lefele módosította őszi, előzetes prognózisát. Konszenzus van abban is, hogy 2010 első negyedévében a jegybank 6% alá viszi az irányadó kamatszintet, és hosszabb ideig szünetet tart ezután a pénzügypolitikai enyhítésben.

Már magyar deflációról suttognak Londonban
Idén még kétszer is megvágják az alapkamatot
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé 
Kamatvágásra szavaznak az elemzők
A Valutaalapnak nem tetszik a Fidesz hiánycélja

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG