Hasítottak az OTP-kasszák
A pénztári befektetések nettó hozama 2009-ben a magánnyugdíjpénztárnál a növekedési portfólióban 33,51, a kiegyensúlyozottban 21,72, a klasszikusban pedig 10,11 százalék, míg az önkéntesben rendre 33,54, 22,45, illetve 9,10 százalék volt. Az OTP Egészségpénztár az előző évi 7,89 százalék után 10,14 százalékos hozamot ért el.
Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója a kasszák keddi sajtóbeszélgetésén hangsúlyozta: a pénz- és tőkepiaci fellendülés nagy hatással volt a nyugdíjpénztári hozamokra is, ám az, hogy a pénztári szférán belül is kiemelkedő hozamokat értek el, a konzekvens befektetési politikának köszönhető.
A magánkassza vezetője rámutatott: a választható portfolió bevezetése óta jelentősen szóródnak a pénztári hozamok. Úgy vélekedett, érdemes volt bevezetni az új rendszert, ennek köszönhető, hogy a nyugdíj előtt állók kevesebbet buktak a pénzügyi válság idején. Hozzátette: a magánkasszáknál célszerű volna még két portfoliót bevezetni, a nyugdíj előtt állók számára egy tisztán pénzpiaci eszközökbe fektetőt, a fiatalok számára pedig egy nagyon agresszív részvényportfoliót.
Az OTP önkéntes nyugdíjpénztára a meglévő három mellé tavaly decembertől már bevezette a befektetéseit kizárólag pénzpiaci eszközökben tartó kockázatkerülő portfoliót az egy-két éven belül nyugdíjba vonulók számára, valamint az eszközeinek közel 90 százalékát részvényekbe, kötvényekbe fektető dinamikus portfoliót azok számára, akik 25-35 éven túl tervezik önkéntes pénztári megtakarításaik felvételét.
Várnagy Anikó, az önkéntes kassza ügyvezető igazgatója elmondta: elképzeléseik szerint mind az öt portfoliójuk életciklus portfolió lett volna - a nyugdíjba vonuláshoz igazodóan mindegyikben folyamatosan csökkent volna a kockázatos eszközök aránya -, ám ezt a jelenlegi szabályozás nem engedi meg.
Az önkéntes kassza vezetője ismertette: tavaly decembertől lehetővé tették a portfolióváltás időpontjának és gyakoriságának megválasztását is, lehetőséget adva arra, hogy a pénzpiacot jobban figyelemmel kísérő pénztártagok az árfolyam ingadozásokhoz igazíthassák a portfolióváltás időpontját.
Az állami tb rendszerbe az OTP Magánnyugdíjpénztárból az erre jogosult 22.600-ból 11.254 tag lépett vissza, akik 18 milliárd forintnyi vagyont vittek magukkal. A vártnál kevesebb visszalépésben Nagy Csaba szerint szerepük lehetett a tavalyi kedvező hozamoknak.
Alapos befektetők: aki mert, az nyert
Legalább 250 milliós kötvénykibocsátásra készül az OTP
Veszteséges az ukrán OTP-leány
MTI