A rengés epicentruma az USA földtani intézete szerint 373 kilométerre volt Tokiótól. A fővárosban percekig rázkódtak az épületek, az autók a vízbe zuhantak a hidakról, az emberek az utcára menekültek. Nagyjából 4 millió háztartásban áramszünet van.
A hatóságok azonnal szökőár-riadót hirdettek, a cunami Oroszország partjait is veszélyezteti. Az előrejelzések szerint akár 10 méteres hullámok is elérhetik a japán partvidéket. Cunamiriadót hirdettek a Fülöp-szigeteken, Tajvanon, Indonéziában, de még a távoli Kolumbiában és Peruban is.
A televíziós felvételeken az látszik, ahogy a hatalmas áradat autókat, hajókat, épületeket és más, helyenként lángoló roncsokat szállítva hömpölyög végig a szántóföldeken letarolva mindent, ami az útjába kerül.
A Reuters hírügynökség összeállítása szerint 140 éve nem volt ekkora földrengés a szigetországban, ahol egyébként nem ritka a szeizmikus tevékenység: a 6-osnál erősebb földrengések 20 százaléka ebben a térségben zajlik le. Országszerte több helyen gyulladtak ki épületek, Tokió mellett egy olajfinomító is lángrakapott.
Cunami a piacokon is
A földrengés hírére a japán tőzsdeindex, a Nikkei 225 és a jen is meredek zuhanásba kezdett. A japán központi bank bejelentette, hogy mindent megtesznek a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.
A Japánt ért nagy erejű földrengés megrázta a nemzetközi pénz-és nyersanyagpiacokat is: az indexek jelentős csökkenést mutatnak - elsősorban a biztosítók, és viszontbiztosító cégek részvényeinek az árfolyama zuhant, de megroggyantak az energetikai és nyersanyagpiaci cégek is.
Elemzők rámutattak, a nemzetközi hangulat már eleve rossz volt az észak-afrikai és közel-keleti fejlemények, valamint az euróövezeti adósságválság miatt, amire csak rátett a rettenetes földrengés és szökőár.
Az arany kivételével szinte minden fontosabb nyersanyag ára csökkent - beleértve a kőolajat is -, mert Kína és az Egyesült Államok után Japán a világ harmadik legnagyobb nyersanyagimportőre. Bár a földrengés okozta károkat még egyáltalán nem lehet megállapítani, az biztos, hogy a japán gazdaság egyhamar nem fog talpra állni - legalábbis a földrengés által legjobban érintett északi régió - emiatt visszaesik a kereslet a nyersanyagok iránt. A japán gazdasági növekedés esetleges lassulása kihatással lehet az éppen csak lábadozó világgazdaságra.
Az olaj ára közel 3 dollárral csökkent pénteken kora délután: az északi-tengeri Brent 112 dollárba került hordónként, csütörtökön későn ennél 2,86 dollárral volt magasabb az ára.
Privátbankár, Reuters