1p
Helyi idő szerint 14 óra 46 perckor (magyar idő szerint reggel háromnegyed hétkor) rendkívül erős, a Richter-skála szerint 8,8-as erősségű földrengés rázta meg Japánt
Helyi idő szerint 14 óra 46 perckor (magyar idő szerint reggel háromnegyed hétkor) rendkívül erős, a Richter-skála szerint 8,8-as erősségű földrengés rázta meg Japánt.

A rengés epicentruma az USA földtani intézete szerint 373 kilométerre volt Tokiótól. A fővárosban percekig rázkódtak az épületek, az autók a vízbe zuhantak a hidakról, az emberek az utcára menekültek.  Nagyjából 4 millió háztartásban áramszünet van.

A hatóságok azonnal szökőár-riadót hirdettek, a cunami Oroszország partjait is veszélyezteti. Az előrejelzések szerint akár 10 méteres hullámok is elérhetik a japán partvidéket. Cunamiriadót hirdettek a Fülöp-szigeteken, Tajvanon, Indonéziában, de még a távoli Kolumbiában és Peruban is.

A televíziós felvételeken az látszik, ahogy a hatalmas áradat autókat, hajókat, épületeket és más, helyenként lángoló roncsokat szállítva hömpölyög végig a szántóföldeken letarolva mindent, ami az útjába kerül.

A Reuters hírügynökség összeállítása szerint 140 éve nem volt ekkora földrengés a szigetországban, ahol egyébként nem ritka a szeizmikus tevékenység: a 6-osnál erősebb földrengések 20 százaléka ebben a térségben zajlik le. Országszerte több helyen gyulladtak ki épületek, Tokió mellett egy olajfinomító is lángrakapott.

Cunami a piacokon is

A földrengés hírére a japán tőzsdeindex, a Nikkei 225 és a jen is meredek zuhanásba kezdett. A japán központi bank bejelentette, hogy mindent megtesznek a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.

A Japánt ért nagy erejű földrengés megrázta a nemzetközi pénz-és nyersanyagpiacokat is: az indexek jelentős csökkenést mutatnak - elsősorban a biztosítók, és viszontbiztosító cégek részvényeinek az árfolyama zuhant, de megroggyantak az energetikai és nyersanyagpiaci cégek is.

Elemzők rámutattak, a nemzetközi hangulat már eleve rossz volt az észak-afrikai és közel-keleti fejlemények, valamint az euróövezeti adósságválság miatt, amire csak rátett a rettenetes földrengés és szökőár.

Az arany kivételével szinte minden fontosabb nyersanyag ára csökkent - beleértve a kőolajat is -, mert Kína és az Egyesült Államok után Japán a világ harmadik legnagyobb nyersanyagimportőre. Bár a földrengés okozta károkat még egyáltalán nem lehet megállapítani, az biztos, hogy a japán gazdaság egyhamar nem fog talpra állni - legalábbis a földrengés által legjobban érintett északi régió - emiatt visszaesik a kereslet a nyersanyagok iránt. A japán gazdasági növekedés esetleges lassulása kihatással lehet az éppen csak lábadozó világgazdaságra.

Az olaj ára közel 3 dollárral csökkent pénteken kora délután: az északi-tengeri Brent 112 dollárba került hordónként, csütörtökön későn ennél 2,86 dollárral volt magasabb az ára.

Privátbankár, Reuters

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG