"Önök most a háborús műsorszolgáltatást hallják" - így kezdődik a híradás. "Országunkat nukláris támadás érte."
A több évtizede tervezett felvételen a folytatásban elhangzana: a kommunikációs rendszerek nem működnek, az áldozatok száma és a kár pontos mértéke egyelőre nem ismert. Ezután a bemondó további tájékoztatást ígér a lehető leghamarabbi időpontra, és megkéri a hallgatókat, hogy továbbra is figyeljék az adást.
A brit Nemzeti Archívum pénteken tette közzé az üzenet leiratát, valamint a BBC és kormányzati tisztviselők levélváltását. A dokumentumok ritka bepillantást engednek a hidegháborús idők titkos terveibe, melyeket atomtámadás esetére készítettek elő.
Mark Dunton, az archívum egyik történésze hátborzongatónak nevezte az iratokat. A tudós arra is felhívta a figyelmet, hogy a dokumentumok rámutatnak, mennyire fontos szerepet tölt be a BBC a brit közéletben.
Kormányzati tisztviselők 1974-ben döntöttek úgy, hogy szalagra rögzítenek egy üzenetet, melynek segítségével üzenhetnek a lakosságnak, ha kitör az atomháború. Az illetékesek számára egyértelmű volt, hogy ilyen helyzetben csakis a BBC-n keresztül érdemes üzenetet sugározni az embereknek. Sőt, kiemelkedően fontosnak tartották, hogy nukleáris katasztrófa esetén biztosítsák az embereket arról, hogy bármi is történt, a BBC még mindig üzemel.
A levelezésből azonban az is kiderül, hogy az előre rögzített tájékoztatás veszélyeket is rejt magában, akár fordítva is elsülhet. Ha ugyanaz az (ismeretlen) hang óráról órára ugyanazt a rögzített üzenetet ismételgeti egy fél napon át, a hallgatók arra a következtetésre is juthatnak, hogy a BBC megsemmisült, és nincs egyetlen élő ember sem, aki leállítsa a felvétel sugárzását - olvasható egy 1974-es levélben.
Mindazonáltal megállapodás született arról, hogy egy szalagra rögzített üzenet ugyan nem ideális megoldás, de mégcsak jobb a semminél. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy a szóban forgó felvételek végül valóban elkészültek-e. A javaslat 1973 és ´75 között volt napirenden, abban az időszakban, amikor az Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti viszony pattanásig feszült. Végül azonban a tervezet gyakorlatilag kifulladt - mondta el Dunton.
Az üzenet alapvető útmutatást is tartalmazott a lakosság számára arról, hogyan úszhatják meg legnagyobb eséllyel a halálos radioaktív sugárzást. Mindenkinek azt javasolták, ne meneküljenek sehová, maradjanak otthon, mivel ez a lehető legbiztonságosabb hely nukláris katasztrófa esetén. "Belehalhat, ha kimozdul" - közölte (volna) a bemondó.
"Ne feledjék, semmit sem érhetnek el azzal, ha megpróbálnak elmenekülni. A ház elhagyásával fokozott veszélynek tehetik ki magukat. Ha menekül, könnyen étel, víz, fedél és védelem nélkül maradhat" - írja a közlemény.
A lakosságot arra is megkérik, zárjanak el minden üzamanyag- és gázforrást, és gondosan osszák be az élelmet, mivel legalább két hétig nem várható friss élelmiszerszállítmány. A közlemény felhívja a figyelmet: a vízzel szintén spórolni kell, csak a legszükségesebb esetben, ivásra és főzésre használják a meglévő készleteket. Arra is megkérnek mindenkit, kerüljék a vécék lehúzását, a víz ugyanis túl értékes ahhoz, hogy ilyesmire használják. "A víz életet jelent. Ne pazarolják" - olvasható az atomháború esetére tervezett tájékoztatás forgatókönyvében.
Minimum 2 év, és Iránnak lesz atomfegyvere
Pakisztán is akar nukleáris paktumot
Sugárzás ellen is véd a vörösbor?
Tehetetlen a világ a tömegpusztító fegverek ellen
Új hidegháború? Moszkvának viszket a tenyere
AP