A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai alapján az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 márciusában 9,2 százalékkal nőtt, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel (részletes elemzésünket lásd lejjebb, keretes írásunkban).
A termelés az év első három hónapjában 12,2 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 3,6 százalékkal csökkent - közölte a KSH.
Londoni elemzők: Magyarország "nagy meglepetés"
A közép-kelet-európai térség feldolgozószektorainak "valamelyest széttartó" aktivitását mutatják az országcsoport legutóbbi gyáripari beszerzési menedzserindexei (PMI), a régión belül ugyanakkor a legnagyobb pozitív meglepetést a magyar ipar aktivitási mutatójának megugrása jelentette, jóllehet ennek fő hajtóereje továbbra is az export volt - közölték londoni felzárkózó piaci elemzők csütörtökön.
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlege a közép-kelet-európai térség e héten közzétett PMI-adatsorait elemző csütörtöki értékelésében kiemelte, hogy a térség egészében változatlanul "meglehetősen domináns tényező" az erőteljes exportteljesítmény és a továbbra is gyenge belső kereslet közötti kontraszt, amely ugyanakkor kedvező a fizetésimérleg-pozíciók szempontjából.
Márciusban a munkanap hatás érvényesült Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta: a márciusi előzetes adat nem azt jelenti, hogy jelentős visszaesés van az iparban, hanem a munkanaphatásra vezethető vissza. Gyanúja szerint a havi visszaesésnek az lehet az oka, hogy márciusban volt egy szombati munkanap, amikor nem biztos, hogy a cégek olyan mértékben termeltek, mint egy másik munkanapon. Az Erste Bank elemzője szerint az év hátra lévő részében lesz némi lassulás az ipari termelésben, és a kétszámjegyű növekedésnek az év második felében vége lesz. Hozzátette, hogy továbbra is a német növekedés húzza a magyar ipart, és Németországban az utóbbi hónapokban a gazdasági szereplők némileg rontották kilátásaikat annak ellenére, hogy jelenlegi helyzetüket jónak tartják. Emiatt lehet majd számítani némileg gyengülő növekedésre a hazai ipari termelésben. Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint is szerepet játszhat a havi visszaesésben az, hogy márciusban szombati munkanap, és hosszú hétvége volt, és ezek nem segítenek a termelés bővülésében. Összességében nem változott a kép az ipari termelést illetően, továbbra is jól megy Nyugat-Európának, és ez segít Magyarországnak is - emelte ki Németh Dávid, aki arra számít, hogy a következő hónapokban még 10 százalék körüli növekedések lesznek éves szinten az ipari termelésben, később pedig a bővülés üteme a belföldi termelés beindulásától függ. Az ING Bank elemzője rámutatott arra, hogy az év második felében a bázisok jóval magasabbak lesznek, és ha nem tud beindulni a hazai termelés, akkor az év második felének vége felé 4-5 százalékra visszaeshet a növekedés. Ha viszont a beruházások és a háztartási fogyasztások növekedése miatt beindulna a termelés, akkor 8-9 százalékos sávban is maradna az ipari termelés emelkedése. |
A magyar ipar aktivitási mutatójának megugrásával kapcsolatban a ház annak a véleményének adott hangot, hogy ez volt a térségi adatsorokon belül a legnagyobb meglepetés, és "kétségtelenül ad valamelyest biztatást" a magyar kormánynak, amely jelenleg növekedéspárti gazdaságpolitikával próbál "repülőstartot" adni a kilábalási folyamatnak.
A magyar feldolgozószektor áprilisi PMI-mutatója 3,1 ponttal a már erőteljes növekedést jelző 56,9-re emelkedett.
A konszolidáció azért még szükséges lehet
Timothy Ash, az RBS londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője - az elemzés szerzője - az értékelésben felidézte ugyanakkor, hogy a Moody´s Investors Service hitelminősítő egyik vezető közgazdásza a cég prágai szakkonferenciáján éppen előző nap "határozottan borús" véleményt fogalmazott meg a magyar gazdaság növekedési kilátásairól, és különösen a középtávra szóló, 4-6 százalékos növekedéssel számoló becslésekről.
A Moody´s közgazdásza, Anthony Thomas a közép-kelet-európai kilátásokkal foglalkozó prágai konferencián úgy vélekedett, hogy ez a távlati növekedési becslés valószínűleg túlzott derűlátásra vall, és középtávon újabb konszolidációs intézkedésekre lehet szükség.
A Royal Bank of Scotland csütörtöki londoni elemzésének megfogalmazása szerint a magyar PMI-mutató emelkedése "még mindig bizonyos távolságra van attól", hogy "határozottan" a magyar gazdaság növekedési kilátásainak erősödését jelezze a jelenlegi 2 százalék körüli trendről. Az RBS szerint ugyanis a magyar ipari aktivitási indexet az export "látványos" bővülése hajtja - erre utal a jelentős kereskedelmi többlet, és most már a többletbe fordult folyómérleg is -, miközben a hazai kereslet változatlanul "nagyon nyomott".
A belső keresletre az RBS elemzése szerint a "makacsul magas ... és továbbra is növekvő" munkanélküliség, valamit a hitelkihelyezés és a hiteligények alacsony növekedési üteme, a bankokra pedig a nem teljesítő kinnlevőségek magas aránya gyakorol nyomást.
MTI, Privátbankár