1p
A londoni elemzők szerint hazánk a régió legnagyobb meglepetése, az export hajtotta kiváló ipari teljesítmény ellenére azonban a kormány távlati előrejelzései "túlzottan derűlátónak" tűnnek
Jelentős növekedés tapasztalható az ipari növekedés volumenét tekintve 2011 első három hónapjában, az egy évvel korábbihoz képest több mint 10 százalékos emelkedést mutat az index a Központi Statiszikai Hivatal közlése szerint. A londoni elemzők szerint hazánk a régió legnagyobb meglepetése, az export hajtotta kiváló teljesítmény ellenére azonban a kormány távlati előrejelzései "túlzottan derűlátónak" tűnnek.

A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai alapján az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva 2011 márciusában 9,2 százalékkal nőtt, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel (részletes elemzésünket lásd lejjebb, keretes írásunkban).

A termelés az év első három hónapjában 12,2 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index márciusban 3,6 százalékkal csökkent - közölte a KSH.

Londoni elemzők: Magyarország "nagy meglepetés"

A közép-kelet-európai térség feldolgozószektorainak "valamelyest széttartó" aktivitását mutatják az országcsoport legutóbbi gyáripari beszerzési menedzserindexei (PMI), a régión belül ugyanakkor a legnagyobb pozitív meglepetést a magyar ipar aktivitási mutatójának megugrása jelentette, jóllehet ennek fő hajtóereje továbbra is az export volt - közölték londoni felzárkózó piaci elemzők csütörtökön.

A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlege a közép-kelet-európai térség e héten közzétett PMI-adatsorait elemző csütörtöki értékelésében kiemelte, hogy a térség egészében változatlanul "meglehetősen domináns tényező" az erőteljes exportteljesítmény és a továbbra is gyenge belső kereslet közötti kontraszt, amely ugyanakkor kedvező a fizetésimérleg-pozíciók szempontjából.

Márciusban a munkanap hatás érvényesült
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta: a márciusi előzetes adat nem azt jelenti, hogy jelentős visszaesés van az iparban, hanem a munkanaphatásra vezethető vissza. Gyanúja szerint a havi visszaesésnek az lehet az oka, hogy márciusban volt egy szombati munkanap, amikor nem biztos, hogy a cégek olyan mértékben termeltek, mint egy másik munkanapon.
Az Erste Bank elemzője szerint az év hátra lévő részében lesz némi lassulás az ipari termelésben, és a kétszámjegyű növekedésnek az év második felében vége lesz. Hozzátette, hogy továbbra is a német növekedés húzza a magyar ipart, és Németországban az utóbbi hónapokban a gazdasági szereplők némileg rontották kilátásaikat annak ellenére, hogy jelenlegi helyzetüket jónak tartják. Emiatt lehet majd számítani némileg gyengülő növekedésre a hazai ipari termelésben.
Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint is szerepet játszhat a havi visszaesésben az, hogy márciusban szombati munkanap, és hosszú hétvége volt, és ezek nem segítenek a termelés bővülésében.
Összességében nem változott a kép az ipari termelést illetően, továbbra is jól megy Nyugat-Európának, és ez segít Magyarországnak is - emelte ki Németh Dávid, aki arra számít, hogy a következő hónapokban még 10 százalék körüli növekedések lesznek éves szinten az ipari termelésben, később pedig a bővülés üteme a belföldi termelés beindulásától függ.
Az ING Bank elemzője rámutatott arra, hogy az év második felében a bázisok jóval magasabbak lesznek, és ha nem tud beindulni a hazai termelés, akkor az év második felének vége felé 4-5 százalékra visszaeshet a növekedés. Ha viszont a beruházások és a háztartási fogyasztások növekedése miatt beindulna a termelés, akkor 8-9 százalékos sávban is maradna az ipari termelés emelkedése.

A magyar ipar aktivitási mutatójának megugrásával kapcsolatban a ház annak a véleményének adott hangot, hogy ez volt a térségi adatsorokon belül a legnagyobb meglepetés, és "kétségtelenül ad valamelyest biztatást" a magyar kormánynak, amely jelenleg növekedéspárti gazdaságpolitikával próbál "repülőstartot" adni a kilábalási folyamatnak.

A magyar feldolgozószektor áprilisi PMI-mutatója 3,1 ponttal a már erőteljes növekedést jelző 56,9-re emelkedett.

A konszolidáció azért még szükséges lehet

Timothy Ash, az RBS londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője - az elemzés szerzője - az értékelésben felidézte ugyanakkor, hogy a Moody´s Investors Service hitelminősítő egyik vezető közgazdásza a cég prágai szakkonferenciáján éppen előző nap "határozottan borús" véleményt fogalmazott meg a magyar gazdaság növekedési kilátásairól, és különösen a középtávra szóló, 4-6 százalékos növekedéssel számoló becslésekről.

A Moody´s közgazdásza, Anthony Thomas a közép-kelet-európai kilátásokkal foglalkozó prágai konferencián úgy vélekedett, hogy ez a távlati növekedési becslés valószínűleg túlzott derűlátásra vall, és középtávon újabb konszolidációs intézkedésekre lehet szükség.

A Royal Bank of Scotland csütörtöki londoni elemzésének megfogalmazása szerint a magyar PMI-mutató emelkedése "még mindig bizonyos távolságra van attól", hogy "határozottan" a magyar gazdaság növekedési kilátásainak erősödését jelezze a jelenlegi 2 százalék körüli trendről. Az RBS szerint ugyanis a magyar ipari aktivitási indexet az export "látványos" bővülése hajtja - erre utal a jelentős kereskedelmi többlet, és most már a többletbe fordult folyómérleg is -, miközben a hazai kereslet változatlanul "nagyon nyomott".

A belső keresletre az RBS elemzése szerint a "makacsul magas ... és továbbra is növekvő" munkanélküliség, valamit a hitelkihelyezés és a hiteligények alacsony növekedési üteme, a bankokra pedig a nem teljesítő kinnlevőségek magas aránya gyakorol nyomást.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG