A járulékbevétel és hozzájárulás címén az első félévben beszedett 485,7 milliárd forint 7,0 százalékkal kevesebb, mint az előirányzat volt.
A bevételi tételek közül lényegében csak a gyógyszergyártók és forgalmazók befizetése haladta meg a költségvetési előirányzatot: a támogatott gyógyszerek termelői áron számított forgalmának 12 százaléka és az orvoslátogatói díj címén befizetett 22,9 milliárd forint 5,1 milliárddal több a tervezettnél. Igaz, a gyógyszerár támogatásra kifizetett 164,9 milliárd forinttal az OEP 14,9 milliárddal lépte túl az előirányzatot. Míg a gyógyszergyártók és forgalmazók az előirányzatnál 28,8 százalékkal többet fizettek be az első félévben, a gyógyszerkassza túllépésének mértéke 10 százalék volt.
A kórházaknak kifizetett pénz nem kevesebb az elmúlt hét hónapban, mint az előző év ugyanezen időszakában; ebben a helyzetben biztonságban érezhetik magukat a betegek - tudatta még tegnap a szaktárca közleményében arra a kritikára reagálva, miszerint a magyar kórházak "pénztelensége" veszélyezteti az ellátás biztonságát. Részletek>>> |
A kiadások közül a táppénzre kifizetett 56,1 milliárd forint 4,7 milliárddal volt több a tervezettnél. A nagy tételt jelentő aktív fekvőbeteg ellátásra 12,2 milliárd forinttal többet, 175,2 milliárd forintot fordítottak az első félévben, míg krónikus fekvőbeteg ellátásra 28,8 milliárd forintot, az előirányzottnál 1,8 milliárd forinttal többet költöttek. Túllépték a keretet járóbeteg szakellátásban is: az erre elköltött 57,5 milliárd forint 4,3 milliárddal volt több az előirányzatnál.
A működési kiadások is meghaladták az előirányzatot közel egymilliárd forinttal: az ezen a címen elszámolt 12,2 milliárd forint 867 millió forinttal több az időarányosan tervezettnél.
Van pénz a magyar egészségügyben?
Egyszerűen nem bírunk annyit adózni, mint tavaly
Vége a Hospinvestnek
60 milliárdot vonnak el az egészségügytől?
Vény nélkül drágább az allergiagyógyszer!
Riadó! Támad a kánikula, elolvadunk
Nem kell félni a génmódosítástól
Oktatás és egészségügy: már mindenen spórolnak