Ami Szegő Róbert szerint a külső rásegítést illeti: az egyik leglényegesebb elem a megfelelő támogatáspolitika, olyan, amely – szemben a maival – nem a kilencvenes években beindult technológia-átvételt támogatja, hanem segít abban, hogy a pár évente megújuló csúcstechnológiákra a magyarországi kkv-k is gyorsan át tudjanak állni. Az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) kiváló alkalmat kínál ahhoz, hogy olyan irányban módosuljon az állami támogatás és maga a szakpolitika is, amelynek eredményeként a piac műszaki elvárásainak megfelelően valóban segítséget kapnának a hazai cégek a nemzetközi trendekbe való beilleszkedéshez. A gépipar ugyan nem kiemelt ágazata az ÚSZT vitairatának, de még van idő arra, hogy az ágazat szereplőivel konzultálva a kormányzat képviselői beleépítsék a szakma igényeit is a január 15-én meghirdetendő tervbe - véli Szegő Róbert a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközlemény szerint.
Változások kezdődtek az ágazat számára kiemelkedően fontos, ugyancsak állami döntéseket igénylő területen, a szakképzésben is – mondja Szegő. Azzal, hogy megkezdődött az átállás a német mintájú duális szakképzésre, a gépipar is csak nyerhet, de az ágazat szereplői szerint jó lenne, ha képviselőikkel konzultálnának a kormányzati szakemberek, illetve a szakképzési feladatokban a napokban meghatározó szerepet kapó Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakértői – hívja fel a figyelmet a Gordiusz Alfa ügyvezetője. Mindez annak érdekében kellene, hogy ne a gépipari cégeknek kelljen költséges utóképzés alá vetni a felvett szakmunkásokat, hanem készen, az iskolapadból kijőve már munkába tudják őket állítani.
Ahhoz, hogy exportra termelő gépipari cégek fejlődjenek, túléljenek, folyamatosan meg kell újulniuk, beleértve a technológiájukat, gépparkjukat. Mindezt olyan módon, hogy termelésükben, szolgáltatásukban megfelelő árelőnyt tudjanak kínálni az üzleti partnereknek. Szegő tapasztalatai szerint 15-25 százalékos árelőnnyel – és 2-3 évig tartó erőteljes meggyőző munkával – tud egy hazai gépipari kkv új nemzetközi partnert, exportpiacot szerezni. Hasonló képességek kellenek azonban a partnerek megtartásához is, hiszen az árérzékenység miatt jellemző továbbra is a termelés keletebbre vitele, ami érvényes a beszerzésekre is – mondja az ügyvezető igazgató.
Privátbankár