.jpg)
Azok között, akik a bojkott mellett állnak ki, van, aki George Bush elnöktől, van, aki az amerikai olimpiai bizottságtól várja a távolmaradás bejelentését.
Bush, aki elfogadta Hu Csin-tao kínai elnök meghívását a megnyitóra, már több ízben közölte: nem szándékozik megváltoztatni döntését, elutazik Pekingbe. Ugyanakkor azt is említette, hogy látogatása során felvetheti a kínai jogsértések ügyét.
Az amerikai közvélemény megítélése alapvetően a tibeti zavargások, a kínai hatóságok erőszakos fellépése nyomán változott meg: az amerikaiaknak egy éve még csak 39 százaléka ellenezte, hogy Peking rendezze meg az olimpiát.
Az amerikaiak 71 százaléka ugyanakkor úgy gondolja: merő képmutatás volna Washington részéről bármiféle bojkott, tekintettel arra, hogy Amerika mennyi mindent importál Kínából, és a két ország között viszonylag szoros a diplomáciai viszony. Az amerikaiak 94 százaléka meg van győződve: a kínai hatóságok igyekezni fognak megakadályozni, hogy a nemzetközi sajtó Kínát rossz fényben állítsa be, és 78 százalék szerint Peking meg is akarja majd büntetni az ilyen tudósítások készítőit.
A liberális The New York Times szerdai szerkesztőségi cikkében gondosan felsorolja Kína emberi jogi bűneit, hangsúlyozva, hogy az olimpia előtti rossz kezdés miatt csak saját magát okolhatja. Az újság ugyanakkor figyelmeztet: nem várható, hogy Kína egyik pillanatról a másikra demokratizálódik, és az ország gazdasági hatalmára tekintettel igazából senki nem akarja ellenséggé változtatni Kínát.
Eközben Helmut Schmidt volt nyugatnémet kancellár kijelentette: az 1980-as moszkvai olimpia bojkottja semmilyen eredményt sem hozott, s ő ellenzi, hogy bojkottálják az idei pekingi olimpiát.
Az egykori kancellár (aki a moszkvai nyári játékok idején töltötte be a kormányfői tisztséget, így aktív szerepet játszott az akkori eseményekben) a Die Zeit című német hetilapnak nyilatkozott. Mint mondta, 1980-ban - amikor a Nyugat a Szovjetunió afganisztáni bevonulása miatt bojkottálta a moszkvai olimpiát - "az orosz tévénézők még csak észre sem vették, hogy néhány állam hiányzik".
Schmidt egyébként úgy vélte: naiv dolog volt azt hinni, hogy az olimpia több demokráciára és az emberi jogok nagyobb tiszteletben tartására készteti Kínát. "Üdvözölném, ha a nemzetközi sport a lehető legmesszebbre lenne a politikai befolyásoktól" - tette hozzá szerdán nyilvánosságra került interjúban.
Tartalék olimpia: ég az emberiség
Eloltották: botrányba fullad az olimpiai láng útja
Eloltották az olimpiai lángot!
Két olimpiát is elbuktak a svájciak
Olimpia: állítólag nincs csúszás a kifizetésben (hanganyag)
MTI