A kérdés csak az, milyen módszerrel irtsuk őket? A vegyszeres irtószereket részesítsük előnyben, esetleg az egyre népszerűbb bio-csapdákat alkalmazzuk, vagy folyamodjunk nagyanyáink ősi receptjéhez és gyártsunk házi készítésű csapdákat? Persze választhatjuk a kényelmesebb, általában hatékonyabb, persze cserébe drágább módszert és fordulhatunk erre a célra szakosodott vállalkozásokhoz is. Ezek ugyanis speciális szerekkel felfegyverkezve érkeznek otthonunkba, hogy megszabadítsanak bennünket a csótány-, vagy hangya-áradattól.
Ez alkalommal rovarirtó cégeket kérdeztünk meg arról, milyen eljárást javasolnak, illetve azt mennyiért végzik el képzeletbeli otthonunkban. Az irtócégek közül többen hétvégén is dolgoznak, sőt, garanciát is vállalnak az elvégzett munkára.
Ha társasházak esetében merül fel a probléma a kis kártevőkkel, akkor általában javasolt a lakók együttes fellépése, máskülönben csak ide-oda űzzük a jószágokat. Általános vélekedés szerint a lakóközösségi összefogás sokszor igen nehézkes, mert az emberek szégyellik megosztani ilyen jellegű gondjaikat a többi lakóval. Azonban egyáltalán nem biztos, hogy a nem kellően alapos takarítás a kiváltó oka a hangya vagy a csótány megjelenésének. A szakemberek szerint a kis állatkákat bevihetjük ugyanis akár a sarki zöldségesből is. A hangya esetében pedig a ház alatti földterület élővilágának függvénye, hogy mennyire életképes boly lakozik ott. Általánosságban igaz, hogy a szert semmiképp ne mossuk fel addig, amíg a hatóanyag ölni képes. Hogy ez mennyi időt is jelent pontosan, erről is felvilágosítást adnak az irtással foglalkozó cégek.
Először a rovarirtas.com oldalon talált céget kerestük meg telefonon. A teljes munkadíj kiszállással együtt egy körülbelül 60 négyzetméteres lakás esetében 6 300 forint, egy 120 négyzetméteres családi háznál pedig 10 500 forintot tesz ki a díj. A munkát 2-3 napon belül be tudják ütemezni, ráadásul hétvégén is dolgoznak. A permetezőszer, mely egyszerre pusztítja a csótányt és a hangyát, állításuk szerint emberre egyáltalán nem veszélyes. Még csak el sem kell hagyni a kezelés idejére a területet, szükséges óvintézkedésként elég az élelmiszert elpakolni a pultokról, illetve más szabad területekről. A kezelés során a különböző zegzugos helyekre, általában sarkokba juttatják be a szert, ezért célszerű utána csak középen takarítani, és a felmosást mellőzni, különben elillan a szer hatása. Ha az irtást követően 2,5-3 hónapon belül még mindig találkozunk nem kívánatos élőlényekkel, akkor díjmentesen ismét bepermetezik a lakást. A telefonon elért úr véleménye szerint egyébként jellemzően elegendő évente egyszer elvégeztetni a kezelést.
Bár a Biosectornál inkább cégekkel foglakoznak, mégis készségesen elláttak bennünket tanácsokkal. Megkeresésünkre kiemelték, mivel nagyon drága permetezőszerrel dolgoznak, így megközelítőleg 20 000 forintba kerül, ha őket választjuk. Állítólag azonban ezért az árért cserébe semmilyen nyomot nem hagy az általuk használt anyag, de amíg nem szárad meg, nem szabad belelépni a kezelt helyiségekbe. A cégnél azt tanácsolták, hogy bárkit is választunk csótányirtás kapcsán, a hatékonyság miatt mindenképp ragaszkodjunk a gélezéses eljáráshoz, amikor egyes pontokon úgynevezett pöttyöket helyeznek el. Tudomásuk szerint egy tubus gél 15 000 forintba kerül.
Az Alba Szolgáltató Szövetkezetnél csak egy egész társasház kezelését vállalják, az irtást pedig minden esetben egy helyzetfelmérés kell hogy megelőzze. Családi házaknál csak nagyon ritkán szoktak irtást végezni. A hangyák ellen egyébként házi szereket javasolnak, vagyis figyeljük az állatkák vonulását és fújjuk őket rendületlenül minden este. Ők is ezt teszik... |
Az Omnicid Kártevőirtó Szakvállalatnál a lakossági megrendeléseket - a lakás méretétől függetlenül - átlagosan 10 000 forintért vállalják, ám 200 négyzetméter felett már magasabb lehet az ár. Ha kettős problémával állunk szemben, vagyis hangyáink és csótányaink is vannak, akkor az egész lakás vékony sávú permetezést javasolják, a vizes helyiségekben pedig a gélezést részesítik előnyben. Ők hétvégén is dolgoznak, és 3-4 napon belül el tudják végezni a munkát.
A ragcsaloirtas-rovarirtas.hu-n keresztül a Gábor Csaba Műveket értük el. Ők is az előbb említett két technikát javasolják, feltéve hogy mindkét élőlény megjelenését tapasztaltuk. Egy lakást 7 000 forintért vállalnak, egy családi ház kezelése pedig 15000 forintba kerül. Véleményük szerint a családi házakból a csótányt könnyebb kiirtani, a hangyát viszont nehezebb. A kezelésre ők is vállalnak garanciát.
A Combi Kft. a lakásokban a csótányok ellen gélezést 9 500 Ft-ért, a permetezést pedig 7200 Ft-ért végzi le. A permetezéskor néhány órára el kell hagyni a lakást, gélezésnél viszont nem szükséges egészségügyi okokból kimozdulni. A csótányirtást ugyanakkor véleményük szerint az első kezelést követő 4-6 héten belül meg kell ismételni. Ezt azzal indokolják, hogy amikor egy csótány elpusztul, akkor lepetézik, így az ifjoncok a kezelés ellenére még nyugodtan kikelhetnek. A cégnél egyébként egy családi ház hangyairtását 15 000 Ft-ért vállalják. A hangyák elleni fellépés előtt javasolták az előzetes felmérést, mert minden hangyafajhoz más és más szer szükséges. Állításuk szerint a legjobb, ha összeszedünk néhány tetemet, és elküldjük ezeket nekik egy borítékban.
Kiteregetjük a szennyest: tisztaságot, bármi áron!
A tisztaság ára: ez bizony bizalmi kérdés
Álmodj egy otthont - a többi csak sok pénz kérdése
Ha nem bírod, fizess: mennyiért költözhetünk el?
Gera Patrícia