.jpg)
Hogyan alakulhat a közeljövőben a pénzügypolitika?
A gazdasági növekedés beindítására és a pénzügyi rendszer stabilitásának megteremtésére a központi bankok eddig is jelentős intézkedéseket hoztak. A kamatcsökkentéseknek gyakorlatilag sem az USA-ban, sem Angliában, de még Európában sincs már további tere. Azonban ha a válság jelei nem enyhülnének, úgy akár az ún. nem konvencionális jegybanki eszközök bevetése (például az államkötvények direkt felvásárlása) sem zárható ki. Ez a lépés leginkább az USA-ban valószínű; az Európai Központi Bank a többi jegybankkal összehasonlítva némileg konzervatívabb álláspontra helyezkedik. Az ING Investment Management szakértői szerint 2009-ben és 2010-ben az EKB a refinanszírozási kamatlábat 1.0%- körüli szinten fogja tartani.
Az eurózóna inflációs rátája (év/év alapon) az olajár 2008 második felétől kezdődő jelentős esés következtében 0%-ra csökkent. Az ING Investment Management szakértői szerint az olaj árának gyors emelkedése hiányában a következő időszakban deflációs nyomás alá kerül a gazdaság. Ám, ha a 2008-as év utolsó negyedévében mért szintnél magasabbra emelkedik az olaj ára, akkor 2009 utolsó hónapjaitól felerősödhet az általa generált újabb inflációs nyomás. Másrészről azonban a maginfláció továbbra is csökkenni fog, mivel a gazdaság általános gyengesége ezt idézi elő.
A dollár az utóbbi hónapokban a jelentősebb devizákkal szemben gyengülő pályára állt, aminek hátterében a növekvő globális kockázatvállalási hajlandóság, a FED kamatcsökkentései és a növekvő amerikai államadósság áll. Az ING IM úgy látja, hogy 2009 év végén az EUR/USD sávja az 1.35-ös szint körül lehet.
Mi vár a befektetőkre és hogyan érdemes vásárolni?
Részvények és kötvények
A részvénypiacokra kedvező hatást gyakorolt az, hogy az elmúlt hónapokban a recesszió begyűrűzése és a pénzügyi rendszer összeomlása miatti befektetői pesszimizmus csökkent, és sokat javult a kockázatvállalási hajlandóság is. Sajnos azonban most úgy tűnik, hogy rövidtávon a közelmúlt emelkedései után már nem sok tér maradt egy újabb felívelő szakasz számára.
Az újabb bikapiac elindulása (ami 2009 vége előtt bizonyosan nem fog bekövetkezni) nagymértékben függ a vállalati eredmények javulásától is, amelyek 2010-re vonatkozóan még mindig túl optimisták. Az ING IM szerint (is) korrekcióra kerül sor köszönhetően a rossz híreknek.
Az év második felében a részvénypiacok a jelenlegi szintekhez mérve várhatóan egy szélesebb, +/- 20%-os sávban fognak ingadozni. Habár az árfolyam ingadozás (volatilitás) magas marad, a 2008-as extrém alacsony árfolyamszinteket már nem éri el.
Mivel a részvények jelenleg egy ún. homályzónában tartózkodnak, nehéz kiválasztani a legjobban preferált gazdasági szektort. Az ING IM álláspontja szerint most érdemes növelni a kockázatosabb elemek súlyát, ezért leginkább az energia, a technológiai, az egészségügyi, a telekom és a közműszolgáltatói szektorokat ajánlja a befektetőknek. Mindezeken túl az energiaipari és közműszolgáltató vállalatok esetében kedvezően hathat az olajár esetleges emelkedése, továbbá ezeknél a cégeknél attraktív osztalékfizetési ráta is várható. Az ingatlanrészvényekkel kapcsolatban az ING IM negatív állásponton van.
Régiók szempontjából közép és hosszabb távon a még mindig magas gazdasági növekedést produkáló térségek, így a fejlődő országok (pl. Kína) élveznek prioritást, ám nem árt az óvatosság, hiszen a túl gyors és a túl nagy emelkedés következtében rövidtávon itt is megnőtt a korrekció esélye.
Az ING Investment Management változtatott a fejlett, illetve fejlődő piacokra szóló rövid távú ajánlásain: USA és Japán alulsúlyozásra, Európa felülsúlyozásra került, míg Ázsia semleges besorolást kapott.
A kötvénypiacok likviditásán sokat javítottak a bankok sikeres tőkebevonási (tőkeemelési) kísérletei és a gazdaságpolitika kedvező lépései, ezért már nem fog visszatérni az a magas kockázati felár, amelyet a befektetőknek 2008/2009 fordulóján kellett megfizetniük.
Az ING Investment szakértői szerint kedvező befektetési lehetőségek mutatkoznak a befektetési minősítésű vállalati kötvények, valamint a feltörekvő piaci kötvények esetében: az előbbi eszközosztályban még mindig túl nagy kockázati felárakat fizetnek meg a befektetők, ami nincs arányban a kockázatok időközbeni mérséklődésével. Az utóbbi eszköz kilátásai pedig elsősorban azért javultak, mert a bajba jutott országoknak segítséget nyújtott az IMF.
Hazai helyzet
Magyarországon 9,8%-ra emelkedett a munkanélküliség a KSH májusi adatai alapján, valamint pozitív külkereskedelmi egyenleget produkált a magyar gazdaság a hónap folyamán. Noha mind az export, mind az import jelentősen csökkent, az import csökkenése meghaladta a kivitel értékének csökkenését. Napvilágot látott a hónap utolsó napján Magyarország első negyedéves folyó fizetési mérleg adata is, mely pozitív meglepetést okozva a várakozásoknál sokkal kisebb hiányt mutatott. A kis folyó fizetési mérleg hiány, és az EU transzfereknek köszönhetően igen pozitív tőkemérleg együttesen pozitívba lendítette a két mutató összegeként számított nettó finanszírozási képesség mutatóját, amely 1995 óta először járt a pozitív tartományban.
Fiskális oldalon a szakértői kormány eddig nyilvánosságra került intézkedései pozitívnak számítanak, de az intézkedések teljes súlya, és azoknak a költségvetésre gyakorolt hatása csak az áfa- és egyéb változások júliusi hatálybalépését követően mutatkozik majd meg. Az elemzők meglátása szerint a 3,9%-os hiánycél elérése teljesíthető.
A jegybank júniusi monetáris tanácsi ülésén is 9,5%-on tartotta irányadó kamatát. Ám a némileg enyhülő világgazdasági környezet és a magas ezrózónához viszonyított relatív kamatszint miatt azonban még a nyár folyamán sor kerülhet a kamatszint csökkentésére. Ez ellen szól, hogy a július elsejétől életbe lépő kormányzati intézkedések (áfa emelése, jövedéki adó változtatások) hatására gyors növekedésnek indulhat az infláció az év második felében – decemberben akár 8,5%-os szintet is elérve. A kamatcsökkentést azonban támogathatja, hogy a forint hosszú hónapok óta nem látott szintre, 270 forint közelébe erősödött június végére - olvasható az ING Investment Management elemzésében.
Kongatják a vészharangot: szakadék szélén az OTP?
Megesszük a fizetésünket
Jobb adósok vagyunk, mint Kalifornia?
A gyógyszeripar lesz az egyik zászlóshajónk
Már nem Magyarország a fekete bárány?
Mindenképp visszaesés várható idén
Egyszer majd talpra állunk - de mi lesz addig?
A következő negyedévben mindent elveszthetünk
Privátbankár