1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új kormányzati negyed kialakításáról számos, elsősorban politikai tartalmú nyilatkozatot olvashattunk az elmúlt hónapban.
De hogyan válaszolna vajon egy nemzetközi összehasonlítással rendelkező ingatlanpiaci szakember (választópolgár) e több százmilliárd forintos kérdésre? Vannak-e jó külföldi példák? Valóban a helyszínválasztás a legfontosabb kérdés? Hogyan menedzselhető szakmailag egy ekkora volumenű projekt?

A kérdésekre Michael Smithing, a Colliers International ügyvezető igazgatója, illetve a cég két vezető tanácsadója, Hidasi János és Saly Miklós válaszol.

Politikai, katonai krízishelyzetek (második világháború, Washington) illetve új fővárosok építése és új politikai formációk kialakulása kapcsán (német újraegyesítés, EU) merül fel általában egy új, koncentrált kormányzati negyed - szervezeti struktúra, és az azt kiszolgáló ingatlanok – létrehozására való igény.

A történelmi kormányzati negyedünk a világháború alatt pusztult el, majd az újjáépítés után jórészt a Lipótvárosban kezdett dolgozni a magyar kormány. A kihalt utcák gyors közlekedési lehetőséget biztosítottak a szolgálati autó számára. A rendszerváltáskor még magától értetődőnek tűnt, hogy a várba költözzenek vissza a minisztériumok, de hamar kiderült, hogy az inkább idegenforgalmi központtá kialakított várnegyed nem alkalmas a kormányzati funkciók kiszolgálására. Végül csak a Sándor-palota került felújításra a köztársasági elnök számára, és a Parlament közvetlen közelében fekvő palotákat szemelték ki a további fejlesztésre. A további elképzelések túl nagyszabásúnak bizonyultak még a maguk korában is. A most szóban forgó alternatívák – a Nyugati és a Déli pályaudvar, valamint a Lágymányosi hídtól délre eső Duna-part - előnyeiről, hátrányairól szóló vitáról is sokat hallhatunk.

Kevesebb szó esik viszont arról, hogy a költségvetési megszorítások miatt tervezett, illetve megkezdett kormányzati, államigazgatási reformok, mit is jelentnek humánerőforrás, szervezési, információ- és adatkezelési, logisztikai, üzemeltetési és nem utolsó sorban objektum- és személyvédelmi szempontból – mutatott rá Michael Smithing.

Ezeknek a feltételeknek, igényeknek a nélkülözhetetlen feltárása után – amely egy professzionális ingatlantanácsadó és –hasznosító vállalat szakembereinek akár több éves munkát jelenthet – lehet csak optimális döntést hozni. Különösen, ha figyelembe vesszük azt az adottságot is, hogy az ilyen jellegű átalakítások sohasem tekinthetők statikusnak, véglegesnek, azaz a hazai politikai, közigazgatási életben – mondjuk egy kormányváltás kapcsán – újabb szempontok szerint hirtelen megváltozhatnak az igények.

Egyáltalán jó ötlet-e koncentrálni a kormányzati és államigazgatási épületeket, vagy inkább decentralizálni kéne? Mekkora hangsúlyt kapjanak a biztonsági-, személy és objektumvédelmi kérdések? Sajnos aktuális kérdés ma már, hogy az előre jelezhető biztonsági fenyegetettséggel kalkulálva vajon a kormányzati negyed szerves része maradhat-e hosszú távon a városnak?

Ha ezekre a funkcionális, szervezési, logisztikai, biztonsági, és nem utolsó sorban közlekedési kérdésekre sikerül optimális válaszokat találni, akkor jutottunk el a projekt szűkebben vett ingatlanpiaci vetületéhez, és a legkedvezőbb megoldás kiválasztásához. A szakemberek szerint ez nem csak egy azonnali új beruházás lehetne, hanem akár a mostani kormányzati ingatlanok kereskedelmi értékesítése, és átmeneti viszont bérlete a professzionális ingatlan hasznosító cégektől – ezzel időt is nyerve a projekt optimális megtervezéséhez -, vagy akár még az is szóba jöhet, hogy a klasszikus iroda piacon keressenek megfelelő, modern és funkcionális infrastruktúrát.

A radikális váltás, átköltöztetés miatt hirtelen megürülő – mintegy 100 millárdos értékű - kormányzati ingatlanvagyon hasznosítása ugyancsak nem kis szakmai kihívás – hívják fel végül a nem mindennapi projekt kulcskérdéseire a figyelmet a Colliers International szakemberei.
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG