1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ma tartja idei utolsó ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - elemzők szerint a szinten tartás előre borítékolható, sőt, az enyhítésre akár fél évet is várhatunk
Ma tartja idei utolsó ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa - elemzők szerint a szinten tartás előre borítékolható, sőt, az enyhítésre akár fél évet is várhatunk

A nagy londoni házak közül például a Goldman Sachs (GS) egyértelműen azzal számol, hogy az MNB alapkamata 2008 első felében nem változik. A GS szerint valószínű, hogy a Monetáris Tanács a novemberihez hasonló arányban voksol hétfőn a kamattartásra; a ház londoni elemzői 2-3 csökkentési szavazatot várnak. Az elemzés megjegyzi, hogy az ülést ebben a hónapban a szokásosnál korábban tartják, és a fontos legutóbbi béradatokat még nem fogják látni a testületi tagok, de a többi jelzőszám nem azt mutatja, hogy az összkép "hatalmasat változott volna" a novemberi ülés óta.
   
A következő fontos információt a szokásos adatsorokon kívül a bértárgyalások eredménye és főleg az első 2008-as bérkiáramlási adatok szolgáltatják majd, amelyek a Goldman Sachs szerint "nem lesznek túl biztatók". A ház januárban és februárban is még 8-9 százalékos éves bérinflációra számít, és ennek alapján jósolja azt, hogy a következő fél évben nem lesz MNB-kamatcsökkentés.
   
A GS londoni elemzői szerint ennél korábban csak akkor lehetne várni enyhítést, ha a piac nekinyomja a forintot az ingadozási sáv erős végének, vagy ha a sávot felszámolják, "nem tűnik úgy azonban", hogy ez utóbbi döntés a legközelebbi jövőben megszületnék.
   
A forintsáv sorsáról egyébként folyamatosak a találgatások a londoni elemzői közösségben. Nemrég éppen a Goldman Sachs írta egyik londoni előrejelzésében: a maga részéről azzal számol, hogy a forint ingadozási sávját 2008 második felében megszüntetik, ami a cég szerint lendületet adna a kamatcsökkentési ciklusnak. A GS ennek bekövetkezte esetére azt valószínűsíti, hogy 2008 végére 6,00 százalékra csökken az MNB alapkamata.
   
A Reuters decemberi felmérésében megkérdezett piaci elemzők egyöntetűen úgy vélik, hogy a monetáris tanács hétfőn nem csökkenti a jegybanki alapkamatot, és legalább további két hónappal csúszik az MNB kamatcsökkentési sorozatának folytatása. A pénteken ismertetett felmérés szerint egyöntetű az elemzői vélemény arról is, hogy januárban sem kerül sor kamatcsökkentésre.

A tanács legutóbbi kamatdöntő ülésén is változatlanul 7,5 százalékon hagyta az alapkamatot, megegyezően a piaci várakozásokkal. Akkor a testület tagjai közül hárman szavaztak 25 bázispontos csökkentésre és kilencen szinten tartásra. A jövő év egészére az elemzői konszenzus 75 bázispontos csökkenést tartalmaz, de akadt olyan elemző is, aki nem zárta ki, hogy 2008 egészében se változik az alapkamat.
Mindazonáltal Simor András MNB-elnök, aki néhány hete Londonban járt, találkozott a JP Morgan bankcsoport elemzőivel, és a ház által e tájékoztatóról annak idején Londonban kiadott ismertetés szerint azt mondta: a forintsávról folyó tárgyalások "továbbra is holtponton vannak". A jegybank azzal érvel, hogy az ingadozási sáv felszámolása ésszerű lenne - noha egyelőre nem szorító szükségszerűség -, a kormány azonban ezt "nagyon erősen ellenzi", idézte az MNB-elnököt a londoni bank.
   
A kormány elsődleges aggodalma az, hogy a forint hozamelőny-valuta státusa meredek felértékelődéshez vezetne (a sáv eltörlése esetén), és ha az euróárfolyam 230-ig elmozdulna - akár csak rövid időre is -, az már ártana az exportnak, különös tekintettel arra, hogy jelenleg a nettó export a gazdasági növekedés egyetlen hajtóereje - idézte a JP Morgan Simor Andrást.
   
A hétfői MNB-kamatülésről szóló hétvégi előrejelzésében a Merrill Lynch bankcsoport londoni részlege azt írta: tekintve a folyamatosan magas inflációs adatokat, a folytatódó 2008-as bértárgyalásokat, és ezekkel összefüggésben a jegybank által a másodlagos inflációs hatások iránt táplált aggodalmakat, az MNB jó eséllyel februárig vagy márciusig nem nyúl az alapkamathoz.
   
A ház ugyanakkor fenntartja azt az előrejelzését, hogy a magyar jegybanki kamat a jelenlegi 7,50 százalékról 2008 végéig 6,25 százalékra, 2009 végéig 5,50 százalékra süllyed.
A Merrill Lynch már korábbi előrejelzéseiben annak véleményének adott hangot, hogy Magyarországon a gyenge növekedés tartósabb problémának ígérkezik, mint a magas infláció, ezért a későbbiekben mód nyílik agresszívabb mértékű jegybanki kamatcsökkentésekre. A ház egyik legutóbbi elemzésében "stagflációhoz közelinek" nevezte a jelenlegi magyarországi gazdasági helyzetet.
   
A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlegének hétvégi előrejelzése szerint sem várható hétfőre kamatcsökkentés. A ház szerint az MNB óvatos megnyilatkozásai arra utalnak, hogy a pénzügypolitikai enyhítés addig nem folytatódik, amíg az éves összevetésű inflációs adatok 6 százalék alá nem süllyednek. A BNP Paribas elemzői ezt 2008 elejére várják, így a következő MNB-kamatcsökkentést legkorábban februárra jósolják.

Fekete lyuk, gödör és egy nő - ez vár a világra
Karácsony, akciós hitelből: Ön bevállalná?
Botrány, mennyire buták vagyunk a pénzhez
Sokkoló adatok: nyakunkon az árrobbanás
Vigyázat! Szivárog a versenyképességünk
Kis vágás, nagy zakó - hiányzott a feles

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG