1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több érv is a nyugdíj-előtakarékossági számla mellett szól, ennek ellenére a nyugdíjazás előtti pénzfelvétellel járó szankciók sokakat elriaszthatnak a nyeszészkedéstől
A saját magunk által összeállítható befektetési portfólió, a kedvező díjszabás és az adókedvezmények a nyugdíj-előtakarékossági számla mellett szólnak, ennek ellenére a nyugdíjazás előtti pénzfelvétellel járó szankciók sokakat elriaszthatnak a nyeszészkedéstől

A nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) a többpilléres nyugdíjrendszer legújabb elemeként 2006-ban került bevezetésre és annak keretein belül - az állami nyugdíj, a magán-, illetve önkéntes nyugdíjpénztárak szolgáltatásait kiegészítve - ún. negyedik pillérként szolgál. A nyesz tulajdonképpen nem más, mint egy kifejezetten nyugdíjcélra szolgáló befektetési számla, amely egy értékpapírszámlából és egy ügyfél-, vagy pénzszámlából áll. A számlatulajdonos által az utóbbira befizetett összegekből vásárolt értékpapírok kerülnek előbbi számlán jóváírásra.
 
Ez az előtakarékossági forma lényegében annyiban tér el a nyugdíjpénztáraktól, hogy itt maga az ügyfél dönti el, mikor és mibe fektessék az így az osztalékadótól eltekintve kamat- és árfolyamnyereség-adó mentesen fialó pénzét. Korlátot némiképp az jelenthet, hogy nyugdíj-előtakarékossági számlán kizárólag értékpapír alapú befektetéseket lehet eszközölni, betétjellegű lekötések nem végezhetőek. A választék tehát elvileg részvényből, állampapírból, jelzálog- és egyéb kötvényből, illetve befektetési alapok jegyeiből állhat. A kínálat azonban a választott szolgáltatótól (hitelintézet, vagy brókercég) is nagyban függ. A szolgáltatóknál ugyanis néhány kivételtől eltekintve pl. csak az adott csoporthoz tartozó befektetési jegyek elérhetők.

Igazi kuriózumnak számít ugyanakkor az Erstés hátszéllel működő Hozamplaza, mely valóban egyfajta befektetési áruházként működik. Az itt kötött nyesz szerződés alapján ugyanis az ügyfelek több alapkezelő jelenleg összesen 215 befektetési alapjából válogathatnak, igaz, másféle befektetési termék itt nem is elérhető.

A Privátbankár által megvizsgált bankok közül az Allianz, a CIB, a Raiffeisen és a Citibank kínálatából hiányzik a termék, a megkeresett brókercégek esetében pedig a Concorde és a Cashline ajtaján zörgetünk hiába, ha nyeszre vágyunk. Az Erste-csoport brókercégén, az Erste Befektetési Zrt-n keresztül teszi a konstrukciót elérhetővé.

Az OTP évi 0,11 százalékot számol fel az értékpapír-állományra vetítve, az Erste és a Hozamplaza 50 millió alatti állomány esetén 0,12%-ot, az e feletti rész után pedig ennek a felét kéri. Az MKB a választott befektetési termék jellegétől függően évi 0,055 és 0,1 százalék közötti összeget számláz, az éves minimumdíj nála ráadásul csak 1800 forint. A K&H, az Unicredit és az IEB egyaránt 0,1 százalékos éves számlavezetési költséggel számol, a Buda-Cash pedig évi fix 2000 forintért dolgozik.
Ami a költségeket illeti: a vonatkozó jogszabály szerint a nyesz éves számlavezetési díja a portfólió 1 százaléka, de minimum 2 ezer forint lehet. A számla előnye, hogy minden tőkebefizetés utáni első vásárlási tranzakció díjmentes, minden további tranzakcióért ugyanakkor a számlavezető cég saját kondíciós listája alapján számíthat fel már díjat.

Számlanyitáskor a szolgáltatók egységesen 5000 forint befizetését kérik, ezt követően a befektetendő összeg nagyságáról és gyakoriságáról az ügyfél szabadon dönthet. A befizetések után ráadásul adókedvezmény is érvényesíthető, ami - számos más kedvezménytől eltérően - nem csak bizonyos éves jövedelem alatt vehető igénybe, illetve a kedvezmény elkülönül az önkéntes pénztári kedvezménytől, tehát attól függetlenül is igénybe vehető.

A nyugdíj-előtakarékossági számla megkapta az önkéntes kasszákéhoz hasonló adókedvezményeket, azaz évente a befizetett összeg 30 százaléka után jóváírható (életkortól függően maximum 100, illetve 130 ezer forint) állami támogatás jár. A nagyobb összegű kedvezmény a nyugdíjkorhatárt 2020 előtt elérők számára biztosított.

Az adótámogatás szempontjából az meghatározó, hogy a nyesz pénzszámlán mikor kerül jóváírásra az előtakarékoskodó befizetése, tehát a banki munkanapokat figyelembe véve akár az év végéig is várhatunk a befizetéssel.
Az adókedvezmény itt sem kerül a magánszemélynek kiutalásra. Az adóhatóság az összeget a NYESZ-R megjelölésű előtakarékossági számlára utalja, a kedvezmény tehát a nyugdíjpénztárakhoz hasonlóan itt is többlet nyugdíjcélú megtakarításként (egyfajta adótámogatásként) jelenik meg.

A nyugdíj-előtakarékossági számla esetében a befektetett összeghez adómentesen azonban csak nyugdíjba menetelkor juthatunk hozzá. Ennek ellenére - az önkéntes pénztárakkal ellentétben - a befektetett összeg akár teljes egészéhez 3 év elteltével is hozzáférhetünk, ami azonban azt is eredményezi, hogy az ilyen, nyugdíjszolgáltatásnak nem minősülő kifizetés adókötelessé válik.

Ha ugyanis a számlatulajdonos nem igazolja a számlavezetőnek, hogy jogosult nyugdíjra, vagy ha a számlanyitástól még nem telt el legalább 3 év, akkor a befizetések, APEH-kiutalások és osztalékok feletti rész (a hozam) egyéb jövedelemnek minősül, ami SZJA és EHO fizetési kötelezettséggel jár. Ráadásul ebben az esetben a kapott adókedvezmény 120 százalékát kell visszafizetni. Fontos tudni, hogy a nyugdíjasoknak is csak akkor adómentes a kifizetés, ha a számlanyitástól már legalább 3 év eltelt.

2006. szeptembertől ráadásul csak egyféle nyugdíjelőtakarékossági számla használható, ezt számlatulajdonosnak a számlavezetővel NYESZ-R jelzéssel kell elláttatnia. AZ APEH csak ilyen számlára utalja az adójóváírást és a hozam is csak ilyen számlán, a nyugdjszolgáltatás pedig csak ilyen számláról adómentes.

A folytatásban: nyesz és nyugdíjpénztár: mi a különbség? - Katintson!

Fix, havi fix, mix: egy befektetői dilemma
Balul is elsülhet a túlzott spórolás
Százezres kérdés - segítséggel
Eddig kevesen próbáltak nyeszészkedni
Duplájára nő a nyugdíjcélú adókedvezmény

Oldalak:
  ( 1 ) ( 2 ) következő >>
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG