.jpg)
A jelenet televíziós sugárzása nyomán a miniszter lemondott anélkül, hogy kommentálta volna a felvételt. A román miniszterelnök, Calin Popescu Tariceanu pedig bíráló szavakkal szólt kollégája "nyilvános kivégzéséről". A román média ugyanakkor nem zárja ki, hogy a videofelvétel kiszivárogtatását, ha nem is közvetlenül, Traian Basescu elnök irányította.
Még ha a felvétel valódinak bizonyul is, Remes aligha fog nagyobb valószínűséggel rács mögé kerülni, mint más, gyanúba keveredett alakok. Utóbbiak között van Tudor Chiuariu igazságügyi miniszter is. |
Románia (és Bulgária) uniós csatlakozása előtt éppen a magas szinteket is elérő korrupció és az alacsony hatékonyságú igazságszolgáltatás okozta a legtöbb fejfájást az Európai Unió illetékeseinek. Amióta viszont Bukarest beosont az unióba, politikusai és magas rangú tisztségviselői nagy erővel próbálják visszaszerezni azokat kiváltságokat és mentelmi jogokat, amelyeket a csatlakozási tárgyalások idején kénytelenek voltak feladni.
A hasznos munka elvégzése javarészt Monica Macovei akkori igazságügyi miniszter nevéhez fűződik, aki élvezte Basescu elnök támogatását. Brüsszel bátorította a Macovei által kinevezett új ügyészeket, akiknek lendülete és függetlensége éles ellentétben állt az igazságszolgáltatás korábbi hozzáállásával. Ezek az ügyészek kemény rohamot intéztek a kormányon belüli korrupció és mentelmi jogok szférája ellen. Ám Macovei áprilisban történt leváltása óta az utóda, Tudor Chiuariu már kevésbé hatékony ezen a téren. Le akarja például váltani az első vonalbeli politikusok ügyeivel foglalkozó főügyészt. Az ügyészek (és Basescu elnök) nem értenek ezzel egyet - emiatt a kormány alkotmánymódosítást tervez, hogy korlátozza az államfő jogköreit.
A régi kerékvágásba való visszaeséstől érzett aggályok hangoztatói szerint Romániát és Bulgáriát csatlakozás utáni megfigyelés alá kellene venni. Ennek értelmében az Európai Unió meggátolhatná, hogy romániai bíróságok ítéletei kötelező érvénnyel bírjanak más tagállamokban. Ez csapás volna az üzleti kapcsolatokra és az állampolgárokra, és persze megszégyenítő a balkáni országra nézve. Ám aligha elegendő ahhoz, hogy jobb belátásra bírja a bukaresti kormányt.
A korrupció miatt érzett országos felháborodás változatlanul nagy hullámokat vet Romániában, ám a jelenség továbbra is virágzik. A berlini székhelyű Transparency International legutóbbi kimutatása szerint Románia a legkorruptabb ország az unión belül. A közvélemény egyelőre nem érezteti hatását ebben a kérdésben. Derűlátó megfigyelők abban reménykednek, hogy a kormány végül eljátssza a választók türelmét. Borúlátók viszont attól tartanak, hogy egy szemérmetlenül korrupt új tagállam látványa hiteltelenné teszi az Európai Unió bővítésének a gondolatát.
Brüsszel után Washingtonból is bíráló hangok érkeznek a román politikai elit címére. Az Egyesült Államok bukaresti nagykövete egy tanácskozáson úgy vélte: a román btk. több mint száz cikkének október végén történt módosítása nehezíti az ügyészek munkáját a bűnözők és a korrupció elleni harcban. A képviselőház lépését rossznak minősítve Nicholas Taubmann kijelentette: a román törvénymódosítás értelmében Amerikában "csak kevés maffiafőnököt lehetett volna letartóztatni és elítélni". Amennyiben a parlament - az államfő általi várható visszaküldés nyomán - ismét áldását adja a javasolt módosításokra, az komoly csapás lesz a súlyos bűncselekmények és a korrupció ellen vívott romániai üzdelemre - figyelmeztetett az amerikai nagykövet.
Az INSOMAR intézet novemberi felmérése szerint a románok kétharmada úgy véli, hogy korrupció vagy befolyással való üzérkedés nélkül nem lehet boldogulni. A megkérdezettek 40 százaléka beismerte, hogy ajánlott már fel kenőpénzt köztisztviselőnek olyan szolgáltatásért, amelyre egyébként jogosult volt.
Amerikai bírálat Romániának
anti-lop.hu: itt jelentse, ha korrupciót lát
Meghátrált és lemond a lett elnök
Román sajtóvisszhang Gyurcsány látogatásáról
Komoly kockázat a román és bolgár EU-pályázatoknál (hanganyag)
MTI