Az idén várhatóan mintegy 5.000 tonna füstölt árut, sonkafélét értékesítenek húsvét előtt a legálisan tevékenykedő húsiparipari cégek a szokásos mintegy 6.000 tonna helyett - közölte a Hússzövetség ügyvezető titkára. Berczik Attila szerint ennek egyik oka a fogyasztáscsökkenés, a másik, hogy a magyar húsfeldolgozó cégeknek egyre élesebb versennyel kell számolniuk a hazai piacon a folyamatosan növekvő uniós "import" miatt. Ez utóbb becslésük szerint elérte a belföldi felhasználás mintegy 20 százalékát.
Az ügyvezető titkár úgy vélte: e termékkör eladásából - az átadási árat számolva - a legálisan működő húsipari cégek árbevétele nem lehet több 3,5 milliárd forintnál. A feketegazdaság 25-30 százalékra becsült arányát figyelembe véve pedig több száz millió forint értékű áru után nem fizetnek majd adót.
Emellett a szakember véleménye az, hogy az árletörésen kívül semmi sem indokolja, hogy húsvétra külföldről hozzanak be - sokszor silány minőségű - füstölt árut választékbővítés címén. A legálisan működő magyar cégek megfelelő mennyiségű, minőségű és árfekvésű hazai terméket kínálnak a kiskereskedőknek, rajtuk keresztül pedig a vásárlóknak - tette hozzá.
Tavaly a sonkafélék mennyiségi eladásai 20 százalék körüli vagy annál is nagyobb mértékben nőttek a harmadik-negyedik hónapban, az előző hasonló periódushoz képest. Főtt-füstölt húsokból az éves forgalom több mint 30 százalékát bonyolította le a húsvéti szezon két hónapjában a kiskereskedelem. |
A Hússzövetség szakértői szerint a sonkafélék ára általában a bennük található színhús mennyiségével arányos, hiszen e termékek árának legnagyobb része alapanyag-költség. Jó minőségű termék kiskereskedelmi árának szerkezetét 50-55 százalékban az alapanyag, 20-30 százalékban az előállítási költségek - azaz a gyártási-, bér- , energia- és szállítási költség -, továbbá 0–30 százalékban a kiskereskedelmi árrés és 20 százalékban az általános forgalmi adó határozza meg.
A Hússzövetségnél felhívják a fogyasztók figyelmét, hogy csak megbízható kereskedőtől vásároljanak. A termék kiválasztásakor pedig ellenőrizzék a terméken a címkét: keressék a gyártó nevét, a minőség-megőrzési időt. Ha a termék csomagolása sérült, vagy több címke van a terméken, akkor azt ne vásárolják meg. A Hússzövetség tagjainak termékei megbízható forrásból származó, mindig biztonságos húsáruk - szögezte le az ügyvezető titkár. |
Már ellenőrzik a húsvéti sonkát, tojást
Megsokszorozható a húsvéti ajándék
Újabb illegális húsüzemet találtak
Mit hoz a húsvéti nyúl? Tojásár-drágulást
MTI