A település vezetője a polgármesteri hivatal épülete előtt nyilatkozva úgy fogalmazott: ez a pénz a "tűzoltásra" elegendő, ugyanis a csaknem egy hónapja zajló kárfelszámolás ennél már sokkal többe került, és további költségek várhatók.
Azt, hogy a települést valójában mekkora kár érte, még megbecsülni sem tudta a polgármester. Kolontáron eddig 10 házat bontottak el, és további 21 vár megsemmisítésre. Az október 4-én bekövetkezett katasztrófa során kilenc helybéli vesztette életét, több tucatnyian súlyosan megégtek az erősen lúgos vörösiszapos sártól, amely az ajkai timföldgyár 10-es zagytározójából kitörve öntötte el a települést, illetve 46 házat.
Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön, a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be: a kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy megkezdi a kolontári vörösiszap-katasztrófa után elvégzett védekezési munkálatok költségeinek kifizetését.
A tárca vezetője elmondta, hogy a kifizetések átláthatóságáért olyan számítástechnikai rendszert kívánnak létrehozni, amely az önkormányzatok, a lakosság és a hatóságok számára is nyitva áll majd. A kormány jövő szerdán előterjesztést hallgat meg az ingóságokban keletkezett károk felméréséről, illetve az azok után járó kártérítés előlegeinek kiutalásáról - tette hozzá.
A vörösiszap-katasztrófa által érintett településeknek soron kívül 175 millió forintot utaltak át előlegként a védekezési költségek finanszírozására. Devecser 150 millió, Kolontár 20 millió, Somlóvásárhely 5 millió forint előleget kapott.
Petróczi Tímea, a katasztrófavédelmi kormánybiztos szóvivője az MTI tudósítójának szombaton elmondta, hogy Devecserben 100-100 ezer forint gyorssegély kifizetéséről is döntöttek, amelyet a károsultak tüzelő- és gyógyszervásárlásra, vagy legszükségesebb kiadásaikra fordíthatnak.
MTI