Legfrissebb konjunktúra jelentésében az intézet azzal számol, hogy a háztartások fogyasztása 2010-ben közel 3,0 százalékkal visszaesik, a reálkeresetek 2,6 százalékkal emelkednek, a beruházások 1,5 százalékkal bővülnek.
Erre az évre 5,0 százalékos GDP arányos eredményszemléletű (ESA´95) államháztartási hiánnyal számol, miközben a kormány által tervezettnél nagyobb hiány nem teremt arányosabb nagyobb keresletet. Az év végére az alapkamat 4,75 százalékra csökken a jelenlegi 5,5 százalékról, az euró árfolyama decemberben 274 forint lehet.
A beruházások visszaesése kisebb volt mint az EU több országában, ugyanakkor a fogyasztás nagyobb - jellemezte a magyar gazdaság elmúlt évét Petschnig Mária Zita. Véleménye szerint a Bajnai csomag, amely nem fogta vissza a beruházásokat és nem nyirbálta meg a vállalkozások jövedelmét, azaz a jövő szempontjából előremutató.
A 2009. évi eredeti költségvetés még 27.690 milliárd forint összegű nominális GDP-vel számolt, a KSH adat 26.095 milliárd forintról adott számot, ami azt jelenti, hogy csaknem 1.600 milliárd forinttal kevesebbet költhetett el a költségvetés - magyarázta a kutató, aki ennek alapján úgy vélte, hogy a 2009-2010-ben megvalósuló összesen 1.200 milliárd forintos költségvetés megszorítás "nem volt elkerülhető".
Az államháztartás tavalyi hiánya a KSH adatközlése szerint 4,0 százalék volt, azaz a kormány által tervezett 3,9 százaléknál alig nagyobb - emlékeztetett Petschnig Mária Zita, és hozzáfűzte, hogy véleménye szerint az államháztartás konszolidálása után a magyar gazdaság export-, és beruházás vezérelte növekedése kedvező szerkezetben indulhat meg.
A 2010-es államháztartás hiányhoz 26.300 milliárd forintos nominális GDP-ből indult ki a kormány , a Pénzügykutató ennél nagyobb, 26.930 milliárdos GDP-vel számol - mondta Halász György. A kutató szerint a központi kormányzatnál 3,8-4,0 százalékos hiány, az önkormányzatoknál 0,3 százalékos hiány várható, azaz a kormány által tervezett 3,9 százalékhoz képest, 4,1-4,3 százalékos hiány prognosztizálható.
A Pénzügykutató azzal számol, hogy az új kormány bizonyos mértékig átvállalja az állami vállalatok adósságát és intézményi átalakításba is kezd, amelynek nyomán az államháztartási hiány elérheti a GDP 5,0 százalékát. "Ennél nagyobb deficitet a közpénzügyi törvény előírása és a befektetők korlátozott tűrőképessége miatt nem várunk" - fogalmazott Halász György.
Idén sem emelkedik a fizetésünk
Új év, új remények: mit lép a következő kormány?
MTI