A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2000 tavasza óta szervez negyedévenkénti felméréseket a vállalatok, az ingatlanfejlesztők és –forgalmazók, valamint a lakosság ingatlanpiaci terveinek, szándékainak és kilátásainak feltérképezése céljából. A kutatás az Ingatlan és Befektetés című szakfolyóirat szakmai támogatásával folyik. A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe szintetizálja az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, üzlethelyiség- és a raktárpiac) várható helyzetét, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiacról. Az index és a részindexek a piaci szereplők jövőbeli kilátásait és várakozásait jellemzi.
Irodapiac
A fővárosi agglomerációban 2009-ben az irodafejlesztések csúcsra jártak. A BIEF adatai szerint tavaly a beruházók 295 ezer négyzetméter új irodát adtak át – ez a budapesti piac történetében rekord, a viszonylag szerény bérbeadás miatt az átlagos kihasználtsági mutató pedig a tavalyi év során egyre csökkent, az év végére 78% volt. A GKI felmérései hasonló eredményeket hoztak.
A fővárosi irodák kihasználtságának csökkenése különösen annak fényében jelent veszteséget a kiadóknak, hogy a bérleti díjak is lemorzsolódtak az időszak során.
Kelet-Magyarországon a tavaly októberi 74%-ról idén januárra 67%-ra, Nyugat-Magyarországon 71%-ról 69%-ra csökkent a kihasználtságot jellemző mutató értéke.
Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a vidéki körzetekben változatlan helyzetre, a fővárosi agglomerációban az erős túlkínálat némi – azaz nagyon enyhe - csökkenésére számítanak.
Üzlethelyiségek piaca
Az üzlethelyiség-piac értékelése 2010 januárjában kissé romlott - igaz ez az összes régióra. Az ingatlanos cégek szerint Budapesten és Nyugat-Magyarországon a következő egy évben változatlan helyzetre számíthatunk, míg keleten tovább nő a túlkínálat.
A vállalatok jelzéseiből a kereslet enyhe csökkenésére következtethetünk.
Raktár-, ipari ingatlan- és telekpiac
A raktárpiac értékelése országos átlagban tovább romlott. Az ingatlanos cégek a közeljövőben Budapesten és környékén valamint Nyugat-Magyarországon a túlkínálat erősödésére, keleten változatlan piaci helyzetre számítanak. A gazdálkodó szféra a raktárak iránti nagyon enyhén csökkenő keresletet valószínűsít.
Az üzemcsarnok-piacon 2010 januárjában tovább romlott az ingatlanokkal foglalkozó cégek helyzetértékelése, különösen jelentős a visszaesés a fővárosi piacon. A közeljövőt illető várakozások – Kelet-Magyarország kivételével - nem utalnak további romlásra. A vállalati szektorból érkező jelzések nem jelzik az üzemcsarnokok iránti igények várható növekedését, de annak csökkenését sem.
A vidéki telekpiacok meglehetősen csendesek. A piaci helyzet megítélései nem változtak az előző megkérdezéshez képest, s a kapott válaszok szerint e téren a közeljövőben sem várható elmozdulás. Budapesten azonban erősen romlott a helyzetértékelés, a 8 százalék körüli tavalyi négyzetméterár-csökkenés idén újabb 6 százalékos eséssel folytatódhat.
Lakáspiac
A magyarországi lakáspiacra vonatkozó helyzetértékelések 2008 és 2009 júliusa között felmérésről-felmérésre romlottak, majd 2009. októberében némi pozitív korrekció történt. A jelen felmérés során a fővárosi és a vidéki piacra vonatkozó értékelések ellentétesen változtak. Budapesten enyhén javult a megítélés, míg a vidéki körzetekben számottevően romlott.
Budapesten a panellakások és a belvárosi társasházi lakások esetében a legerősebb a túlkínálat. Ez utóbbi az egyetlen szegmens, ahol romlott a megítélés. Az előző felméréshez képest javultak a helyzetértékelések a budai oldalra és a családi házakra vonatkozóan.
Kelet-Magyarországon a panellakások piacának értékelése romlott meglehetősen nagymértékben, de a nem panel társasházi lakások esetében is kedvezőtlenebbé vált a helyzet. Nyugat-Magyarországon mindhárom szegmensben nőtt a túlkínálat mértéke.
A válaszadó ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a fővárosban és a vidéki térségekben is alapvetően változatlan piaci helyzetre számítanak.
A 2010. januári felmérés eredményei szerint a lakásépítésre és -vásárlásra vonatkozó lakossági várakozások az előző negyedévhez képest számottevően romlottak. A lakásépítést vagy vásárlást tervezők aránya januárban mindösszesen 1% volt. A lakásfelújítást és -korszerűsítést biztosan vagy valószínűleg tervezők aránya is további enyhe visszaesést mutat az előző negyedévhez képest. 2010 januárjában a meglévő lakásokon a háztartások 0,8%-a tervez biztosan jelentős fejlesztéseket egy éven belül – szemben az októberi 0,9%-kal.
Árak, bérlet díjak
Az új ingatlanok esetében idén már csak minimális árcsökkenésekre lehet számítani, az egyetlen kivétel ez alól a fővárosi raktárak esete.
A fővárosi használtlakás-árak átlagosan 8 százalékkal csökkentek tavaly. Az áresést a panelek vezetik, de a belvárosi nem panel lakásoknál is átlag fölötti árcsökkenés volt megfigyelhető. Az idei évben továbbra is alacsonyabb árakkal szembesülhetünk; bár a csökkenés mértéke várhatóan nem éri el a tavalyit, 2010-ben is a padlón marad a piac.
A helyzetet jól jellemzi, hogy 2009 végére - a devizaárfolyamok változásával korrigálva - közel 100 milliárd forinttal csökkent a lakosság lakáshitel-állománya egy év alatt - mondta el Akar László.
Az irodák bérleti díjai 2010-ben már nem vagy csak minimális mértékben esnek, a kereskedelmi és a logisztikai ingatlanok esetén azonban további 2-3%-os csökkenésre számítanak. Az idei esztendő a bérleti díjak tekintetében várhatóan a konszolidáció éve lesz.
Hol van az állam?
A panelfelújítások támogatása jelenleg az egyetlen lakástámogatási eszköz, ami működik valamennyire - mondta el Borsi László. A Lakásvásár Média Csoport elnöke szerint a piac támogatásában komoly szerepet kellene vállalnia az államnak; Borsi László szerint a következő kormánynak azonban a lakásfelújítások támogatása mellett fontos feladata lenne a bérlakás-piac életre keltése is. A Fidesz miniszterelnök-jelöltje által említett zöldbank a panelfelújítások támogatása mellett akár lakbértámogatási rendszer működtetésében is komoly szerepet vállalhatna.
A tavaszi Lakásvásár ezúttal a választások miatt a szokásosnál valamivel később kerül megrendezésre - közölte Borsi László. Az előzetes érdeklődés alapján úgy tűnik, a piaci pangás ellenére a fejlesztők a korábbi rendezvényeken tapasztaltaknak megfelelő mértékben kívánnak részt venni a börzén.
Készházak: négyzetméterenként 25 ezret ad az állam
Épül a milliárdos bankszékház
Ipari ingatlanok: nem sok újat várhatunk
Hisztiznek a pártok az ingatlanadó miatt
Ingatlanpiac: a vevők startra készen várnak
Privátbankár